Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti se tu necítí jako ve vysokoškolském městě, přiznává proděkan

  14:27aktualizováno  14:27
Co udělat pro to, aby byl Hradec Králové atraktivnější pro studenty? Lepší prostředí by prý měli vytvořit hlavně místní podnikatelé, naopak radnice dělá pro mladé co může. Snažit by se měly i samotné hradecké vysoké školy.

Proděkan Alexander Hrabálek ukazuje projekt studenského klubu z Pajkrovy flošny (26.2.2015). | foto: Archiv Farmaceutické fakulty v Hradci Králové

Myslí si to proděkan královéhradecké Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity a bývalý zastupitel města Alexandr Hrabálek. Karlova univerzita sází v Hradci Králové na připravovaný klub a podporu zajímavých uměleckých projektů.

„Nevím o žádném podniku, který by studentům poskytoval speciální slevy, nemyslím tím však kulturní zařízení,“ řekl v rozhovoru k volnému tematickému seriálu MF DNES o studentském životě ve městě.

Snaží se v Hradci Univerzita Karlova nějak aktivně zapojit studenty do kulturního dění na škole a ve městě?
Já samozřejmě mohu mluvit pouze za farmaceutickou fakultu. Ale mohu říci, že jsme i v této oblasti poměrně aktivní. Nevím o zapojení jednotlivých studentů do uměleckého dění ve městě, ale například naše jazzová skupina DiJazzTiva si už získala posluchače a pravidelně veřejně vystupuje. A pokud vím, nejen v Hradci Králové.

Alexandr Hrabálek

Narodil se v roce 1956 v Uherském Hradišti. Do Hradce Králové přišel jako student farmacie v roce 1975.

Od roku 2003 byl proděkanem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 2006 - 2014 zastával post děkana a mezi lety 2012 a 2016 byl zastupitelem Hradce Králové za Volbu pro město. V současnosti je proděkanem pro vnější vztahy a transfer technologií.

Jazzová skupina myslím není jediná…
Velmi úspěšná je také skupina moderního tance s názvem Možná white coat, složená ze studentů obou fakult univerzity působících v Hradci - farmaceutické a lékařské. Musím se za obě fakulty pochlubit, protože na mistrovství Čech CDO v Praze s choreografií „Charlie“ obsadili letos v květnu druhé místo. Studenti obecně vědí, že iniciativě meze neklademe, a proto přijdou-li s dobrým nápadem, budou vyslyšeni a náležitě podpořeni.

Co si slibujete od nového klubu v Pajkrově flošně? Měl by lákat studenty, aby zde trávili volný čas aktivně a tvořili?
Vysokoškolský klub v Pajkrově flošně, pokud se nám ho podaří otevřít, bude sloužit především vysokoškolákům, a to jak pro aktivní seberealizaci, tak i pro pasivní vyžití. Samozřejmě předpokládáme, že zde studenti využijí možnost uplatnit vlastní tvorbu, ale také se nám snad podaří vytvořit prostor pro prezentaci špičkových skupin a souborů z celé republiky. Říkám to proto, že podaří-li se klub vybudovat, vznikne skutečně špičkové prostředí, které snad budou umělci vyhledávat.

Třeba i pro festivaly?
Umím si rovněž představit, že by se tento prostor mohl využívat pro jazzové koncerty třeba při Jazz goes to town, pro malé hudební formy, divadelní Festival evropských regionů, výstavy mladých umělců a podobně. Hradec by zkrátka získal prostor, který by mu ostatní města mohla skutečně závidět.

Napadá vás něco, v čem by se měl Hradec zlepšit, aby byl vnímán více jako studentské město?
Podle mě se studenti v Hradci asi příliš necítí jako ve vysokoškolském městě. Měly by se o ně starat nejen jejich mateřské instituce, ale také například místní podnikatelé by jim mohli vytvořit příznivé a atraktivní prostředí. Nevím o žádném podniku, který by studentům poskytoval speciální slevy, nemám teď na mysli kulturní zařízení typu kin, divadel, muzeí, prodejců knih a podobně.

Napadá vás příklad, jak by mohli podnikatelé zabrat?
Umím si představit, že třeba podnik, který by poskytoval slevy na ISIC kartu typu „2 za 1“, by měl velký úspěch. Vždyť v Hradci se během akademického roku pohybuje více než 13 tisíc studentů vysokých škol. Většina z nich je mimohradeckých, takže tvoří více než 10 procent obyvatel města. A nechají zde obrovské množství peněz.

Byl jste zastupitelem. Měla by se radnice zasadit o to, aby byl Hradec Králové pro studenty atraktivnější?

Hradecká radnice pro vysokoškolské studenty dělala a dělá hrozně moc. Všímá si jich, snaží se jim vytvářet dobré podmínky. Primátor již tradičně každoročně odměňuje nejlepší studenty. Máme z toho velkou radost a vážíme si toho, protože takový zájem zcela jistě velmi potěší.

Zajímá se město rovněž o chystaný klub ve flošně?

Ano. Město nás velmi podporuje a do rekonstrukce se hodlá zapojit. Ze svých politických dob mám ještě na radnici kontakty a vím, že pro tuto myšlenku jsou nakloněni zastupitelé, použiju-li hanebnou floskuli, „napříč politickým spektrem“.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Grafton Recruitment Praha
PRODUCTION PLANNER

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz