Hradecku hrozí sucho, podle odborníků může být málo vody už za 30 let

  10:00aktualizováno  10:00
Píše se rok 2080 a okolí Hradce Králové je na suchu. Vyschly mokřady, v Labi protéká o polovinu méně vody než dnes, zemědělci museli přejít na méně žíznivé plodiny. Fantasmagorie? Podle odborníků nikoli.

Takto vyhlíží přehrada Rozkoš, když vodohospodáři koncem léta upouštějí vodu. Odborníci varují, že vody ubyde v kraji už do třiceti let. | foto: Michal Fanta

V kraji je sice zatím vody dost, ale podle odborníků to nebude dlouho trvat. Přijde období sucha.

Podle ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského (VÚV) Marka Riedera má na globální oteplování patrně nejvíc doplatit právě Hradec Králové a jeho okolí.

Kde by mohly vzniknout nádrže?

Nádrže odborníci zakreslili v Pěčíně na Zdobnici (80 hektarů), v bývalých lázních Fořt na řece Čisté (134 hektarů), v Lukavici na Kněžné (69 hektarů) a v Babí u Trutnova na Babím potoce (59 hektarů).

"Vytvořili jsme scénáře pro léta 2071 až 2100. Kdyby se vyplnil ten horší, některá koryta by v teplejším období zcela vysychala a Hradec, ale třeba i Pardubice by měly vážný problém se zásobováním pitnou vodou," upozorňuje Rieder.

Zdůrazňuje, že jsou to data, nikoli věštění. Na hrozící sucho upozorňuje rovněž ředitel pro správy povodí Labe Václav Jirásek. Podle něj však udeří dříve než podle modelu ústavu.

"Musíme si připustit, že někdy mezi lety 2030 až 2040 nás začne ovlivňovat sušší perioda. Suché a vlhké období se střídá zhruba ve čtyřicetiletém cyklu," říká Jirásek.

Konec kukuřice? Zemědělci musí změnit plodiny

Dopady takzvané suché periody či globálního oteplování mohou být velmi tvrdé. "Když přijde tři měsíce dlouhé období sucha, může se stát, že se voda potrubím neprotlačí k lidem bydlícím ve vyšších patrech," připomíná Jirásek.

"Patrně se bude muset změnit způsob hospodaření na zemědělských plochách. Vodu by ale pochopitelně neměl ani průmysl nebo potravináři," doplňuje jej Rieder.

Přestože kritické sucho nejspíš východní Čechy postihne až za několik desetiletí, už nyní je podle obou expertů nejvyšší čas na přípravu vhodných opatření, která následky zmírní.

Už teď mají lidi myslet třeba na nádrže

Podle šéfa vodohospodářského ústavu může pomoci třeba stavba nových nádrží. "Ještě za socialismu se vytipovalo 260 takových území, kde je stavební uzávěra, nyní už jich zůstalo pouze osmdesát," říká Rieder.

Jirásek zase apeluje, aby co nejrychleji vznikl krizový strategický plán. Musí být podle něj jasné, koho prvního při krizi vyřadit z odběru vody a koho ne. Města by si měla ujasnit, jak se vypořádají s tím, že budou mít k dispozici o dvacet, ale třeba také o 40 procent méně vody.

"Nesporně to bude mít velké sociální dopady, ale jako rozumná společnost bychom se měli připravit na to, že do třiceti let k tomu dojde," tvrdí ředitel pro správu povodí Jirásek. 

Přehrady jsou vytipované, narážejí u obcí

V Královéhradeckém kraji by jako prevence před obdobím sucha mohly vzniknout čtyři úplně nové přehrady. Zatím však narážejí na nevoli místních, na výkupy pozemků či protesty ochranářů.

Největší smysl prý má přehrada na Zdobnici u Pěčína, kde se o hrázi uvažuje už několik desítek let, ta by vodou zásobovala hlavně Hradecko a Pardubicko.

"Nemyslím si, že by se u nás přehrada stavěla. Jednak z důvodu stavu vody, jaký tady bývá v létě, jednak je to chráněné území Natura 2000," říká pěčínský starosta Miroslav Petr.

"My budeme dělat vše pro to, aby přehrada na Čisté nikdy nestála," navazuje starosta Rudníku Aleš Maloch.

Přehrada nemá mnoho fanoušků ani v Babí u Trutnova. Hlavním důvodem však není, že by kvůli ní muselo zaniknout 25 obydlených domů. Ochranáři upozorňují, že zde žije řada kriticky ohrožených druhů živočichů.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Další z rubriky

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR – PLASTOVÁ VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz