Vodopád v Adršpachu teče jen čůrkem, přívod vody kvůli suchu zasypali

  11:00aktualizováno  11:00
Pro jednu z nejstarších atrakcí v Adršpašských skalách - šestnáctimetrový Velký vodopád - chybí voda. Převozníci na horním jezírku jí mají tak tak pro plavbu na lodičkách a nemohou žádnou odpouštět.

V pátek odpoledne tam po čtyřech měsících drobně pršelo, ale chtělo by to déšť aspoň týdenní. Ve skalním městě „vypínají“ vodopád přes léto už po několik let, letos je to však ještě citelnější.

„Ta období se zkracují. Loni vodopád přestal téct v květnu, ale letos už koncem dubna. Jezírko nad vodopádem se vypouští každou zimu, takže není kde brát. Jedině že by napršelo tolik, aby se doplnil pramen Metuje,“ říká Beáta Radoňová z adršpašského infocentra.

Jezírko vzniklo jako umělé teprve roku 1857 za majitelů adršpašského panství Nádherných. Když převozníci ve svém domku na jezírku zvedli stavidlo, pod nimi se spustil Velký vodopád. Tradičně tu po zavolání ke Krakonošovi vytryskly proudy asi o 60 litrech za vteřinu, jenže teď crčí jen malý čůrek. Cedule ve skalní sluji upozorňuje, že vodopád je „mimo provoz“.

Fotogalerie

Někteří návštěvníci si na to dokonce chodí stěžovat, i když na turistickém okruhu v národní přírodní rezervaci je k vidění spousta jiných zajímavostí. 

„Kvůli suchu řešíme, jestli buď bude vodopád a nebudou lodičky, nebo naopak. Spousta lidí to nedokáže pochopit. Zlobí se, že se prý na vodopád těšili a že je to nejhezčí věc v Adršpachu. Přijde mi nesmyslné, že to někdo nedokáže pochopit, když v celé republice není voda,“ dodává Beáta Radoňová.

V soutěsce pod vodopádem se teď návštěvníci příliš nezdrží. Mladá Polka ohrnuje nos, že je to tam cítit močí, a říkají si to mezi sebou i další lidé. Žádná stojatá voda tam ale není, spíš si tam někdo chodil ulevit. 

Jedno spuštění vodopádu by sebralo vodu, která přitéká 12 dní

„Nám nevadí, že vodopád neteče. Zažili jsme to stejné v Tatrách, kde jsme šplhali za jedním vodopádem, ale byl úplně suchý,“ říká tříčlenná rodina na výletě.

Na výše položeném jezírku, kam se turisté šplhají po žebřících, teď vodoznak ukazuje hladinu pod 538 metry nad mořem. Poblíž je ryska s údajem z roku 1954, kdy tu měli maximum, tedy o 60 centimetrů víc vody než nyní. U nástupiště na jezírku bývá hloubka kolem dvou metrů, dál kolísá podle členitého terénu. Kdyby bylo vody méně, začalo by to působit problémy s nastupováním na mola. Musely by přijít na řadu žebříky. 

„Momentálně je tu asi o 15 centimetrů vody méně než obvykle. Na Velký vodopád jsme pouštěli vodu jen během dubna, pak jsme to zavřeli, odtok zasypali, aby tam voda neunikala. Teď nepouštíme nic, i když někdo dole volá. Přítok z Metuje stačí jen na to, co se odpaří nebo proteče. Když chcete pustit vodopád, aby to mělo efekt, odteče asi pět kubíků vody. V letošním létě by se takové množství doplňovalo deset dvanáct dnů,“ poznamenává převozník Roman Müller. Jezírko je dlouhé přes 300 a široké asi 25 metrů.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Požár, jaký byl u Labské boudy, nepamatují deset let, zásah trval 21 hodin

Požár louky nad Labskou boudou v Krkonoších (17.11.2018).

Téměř 21 hodin zasahovali hasiči ze Špindlerova Mlýna u požáru louky a lesa nad Labskou boudou v Krkonoších. Na místě...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Na hřebeni Krkonoš hořela louka, zasahovali čeští i polští hasiči

Požár u Labské boudy (17. listopadu 2018)

Hasiči kolem půl desáté večer zlikvidovali požár louky v Krkonoších u česko-polské hranice nad Labskou boudou. Oheň...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Další z rubriky

Zámek v Horním Maršově i bazar zapálila parta žhářů, soudí policie

Požár zámku v Horním Maršově

Barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku zapálil kdosi v srpnu úmyslně. Kriminalisté s hasiči našli dost stop po...

V podkrkonošském Žďáru chybí škola i hospoda, komunita „pustinu“ mění

Horní Žďár v Podkrkonoší

V bývalé sudetské vesnici Horní Žďár chybí škola i služby, přesto si ji desítky mladých lidí vybrali jako místo pro...

Požár u Labské boudy nyní vyšetřují z fotek, na spáleniště spadl sníh

Následky požáru u Labské boudy v Krkonoších (18.11.2018).

Hasiči nyní nepojedou vyšetřovat příčinu požáru u Labské boudy v Krkonoších přímo na místo. Kvůli sněžení je tam nyní...

Najdete na iDNES.cz