Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodopád v Adršpachu teče jen čůrkem, přívod vody kvůli suchu zasypali

  11:00aktualizováno  11:00
Pro jednu z nejstarších atrakcí v Adršpašských skalách - šestnáctimetrový Velký vodopád - chybí voda. Převozníci na horním jezírku jí mají tak tak pro plavbu na lodičkách a nemohou žádnou odpouštět.

V pátek odpoledne tam po čtyřech měsících drobně pršelo, ale chtělo by to déšť aspoň týdenní. Ve skalním městě „vypínají“ vodopád přes léto už po několik let, letos je to však ještě citelnější.

„Ta období se zkracují. Loni vodopád přestal téct v květnu, ale letos už koncem dubna. Jezírko nad vodopádem se vypouští každou zimu, takže není kde brát. Jedině že by napršelo tolik, aby se doplnil pramen Metuje,“ říká Beáta Radoňová z adršpašského infocentra.

Jezírko vzniklo jako umělé teprve roku 1857 za majitelů adršpašského panství Nádherných. Když převozníci ve svém domku na jezírku zvedli stavidlo, pod nimi se spustil Velký vodopád. Tradičně tu po zavolání ke Krakonošovi vytryskly proudy asi o 60 litrech za vteřinu, jenže teď crčí jen malý čůrek. Cedule ve skalní sluji upozorňuje, že vodopád je „mimo provoz“.

Fotogalerie

Někteří návštěvníci si na to dokonce chodí stěžovat, i když na turistickém okruhu v národní přírodní rezervaci je k vidění spousta jiných zajímavostí. 

„Kvůli suchu řešíme, jestli buď bude vodopád a nebudou lodičky, nebo naopak. Spousta lidí to nedokáže pochopit. Zlobí se, že se prý na vodopád těšili a že je to nejhezčí věc v Adršpachu. Přijde mi nesmyslné, že to někdo nedokáže pochopit, když v celé republice není voda,“ dodává Beáta Radoňová.

V soutěsce pod vodopádem se teď návštěvníci příliš nezdrží. Mladá Polka ohrnuje nos, že je to tam cítit močí, a říkají si to mezi sebou i další lidé. Žádná stojatá voda tam ale není, spíš si tam někdo chodil ulevit. 

Jedno spuštění vodopádu by sebralo vodu, která přitéká 12 dní

„Nám nevadí, že vodopád neteče. Zažili jsme to stejné v Tatrách, kde jsme šplhali za jedním vodopádem, ale byl úplně suchý,“ říká tříčlenná rodina na výletě.

Na výše položeném jezírku, kam se turisté šplhají po žebřících, teď vodoznak ukazuje hladinu pod 538 metry nad mořem. Poblíž je ryska s údajem z roku 1954, kdy tu měli maximum, tedy o 60 centimetrů víc vody než nyní. U nástupiště na jezírku bývá hloubka kolem dvou metrů, dál kolísá podle členitého terénu. Kdyby bylo vody méně, začalo by to působit problémy s nastupováním na mola. Musely by přijít na řadu žebříky. 

„Momentálně je tu asi o 15 centimetrů vody méně než obvykle. Na Velký vodopád jsme pouštěli vodu jen během dubna, pak jsme to zavřeli, odtok zasypali, aby tam voda neunikala. Teď nepouštíme nic, i když někdo dole volá. Přítok z Metuje stačí jen na to, co se odpaří nebo proteče. Když chcete pustit vodopád, aby to mělo efekt, odteče asi pět kubíků vody. V letošním létě by se takové množství doplňovalo deset dvanáct dnů,“ poznamenává převozník Roman Müller. Jezírko je dlouhé přes 300 a široké asi 25 metrů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Mladík ujížděl policii, nakonec smetl hlídku a vážně zranil policistu

Muž v kradeném voze v Hradci Králové čelně narazil do policejní hlídky. (25....

Sedmadvacetiletý řidič kradeným vozem ve vysoké rychlosti čelně narazil do policejní hlídky, přitom vážně zranil...

Najdete na iDNES.cz