Svahy Špindlerova Mlýna jsou měsíc a půl před zahájením lyžařské sezony stále bez majitele.

Svahy Špindlerova Mlýna jsou měsíc a půl před zahájením lyžařské sezony stále bez majitele. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Svahy ve Špindlerově Mlýně nemají provozovatele, měsíc před sezonou

  • 62
Do zahájení zimní sezony v Krkonoších zbývá jen něco málo přes měsíc. Sjezdovky v nejslavnějším středisku, ve Špindlerově Mlýně, však stále nemají nového provozovatele. Podpis smlouvy o pronájmu tamního areálu mezi společnostmi TMR a Snowhill se sportovci se vleče. Do hry tak může vstoupit i bývalý šéf ČEZu Martin Roman nebo lobbista Roman Janoušek.

Nové provozovatele krkonošských areálů přitom vedení ČSTV vybralo už koncem srpna. Zatímco sousední Pec pod Sněžkou má už od poloviny září podepsáno a tamní areál si nový nájemce, společnost Mega Plus, převzal k 1. říjnu, ve Špindlu na papíře stále nic není. "To víte, Špindl je větší a komplikovanější," napsal MF DNES Tomáš Němec, spolumajitel Snowhillu.

Podle Igora Rattaje, šéfa slovenské společnosti TMR, jde jen o formální průtahy. "Je to otázka několika příštích dní, ladíme spíše právní formality," uvedl Rattaj během středečního setkání společnosti TMR s krkonošskými podnikateli v prostorách monumentálního hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně. Na místě však přesvědčovala asi stovku místních podnikatelů o svých plánech jen polovička z budoucích provozovatelů. Na pódiu stáli pouze slovenští manažeři TMR ze skupiny J&T. Gumárník Němec chyběl, což řadu z přihlížejících hoteliérů dost znervóznilo.

"Toto setkání mělo rozptýlit nejrůznější spekulace a odpovědět na otázky. Vzhledem k tomu, že tu máme jen polovinu z nových provozovatelů, tak to nové otázky spíše vytváří," glosoval akci jeden z významných špindlerovských hoteliérů. Z labských údolí totiž přicházejí hlasy, že problémem nejsou jen zmiňované právní detaily, ale i sílící spory mezi vlivnými podnikatelskými skupinami, které se ve špindlerovském areálu mají angažovat.

Areál Špindlerův Mlýn

Společnost Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje pět lanovek, 11 vleků asi na 25 kilometrech sjezdovek. Největšími akcionáři jsou ČSTV a Svaz lyžařů ČR. Ty se koncem srpna rozhodly areál na 20 let  pronajmout společnostem Tatry Mountain Resort a Snowhill. Firmy by měly sportovcům platit nájem 44 milionů korun ročně, zavázaly se také v areálu proinvestovat minimálně 800 milionů korun.

Kromě TMR a Snowhillu totiž kolem tamních lanovek krouží další silní hráči, kteří zatím stojí v pozadí. Jedním z nich je třeba Martin Roman, někdejší šéf ČEZ, který ve Špindlerově Mlýně tráví s rodinou hodně času. Právě on by měl být neviditelným, ale o to vlivnějším článkem, který bude do chodu areálu také promlouvat. Jeho člověk měl podle některých zdrojů MF DNES usednout do čela areálu.

Kolem Špindlerova Mlýna krouží i lobbista Janoušek

Stejně tak se v souvislosti se Špindlerovým Mlýnem skloňuje jméno skupiny Natland podnikatele Tomáše Rašky, který se na horách a v lyžařském sportu aktivně pohybuje. Natland navíc před několika týdny získal ve Špindlerově Mlýně menší přilehlý areál Stoh a také většinový podíl v půjčovnách a lyžařských školách společnosti Skol Max. Ta je navíc společným podnikem právě s tamním skiareálem. Skol Max má navíc v této oblasti ve Špindlerově Mlýně dominantní postavení, Natland se tak stal pro život skiareálu fakticky nepostradatelným.

Skupina Natland je stejně jako celý Špindlerův Mlýn také někdy spojována s pražským lobbistou Romanem Janouškem, který údajně měl o ovládnutí areálu v minulosti také zájem. Janoušek, který výborně lyžuje, zde vlastní i horské apartmá. Právě vlivy těchto různorodých spolků jednání o novém uspořádání horského byznysu ve Špindlerově Mlýně údajně značně komplikují.

Nejasnosti by však přesto neměly ohrozit nadcházející zimní sezonu, která startuje v polovině prosince. Zásadní přípravy na zimu stanovil ještě původní management tradičně s půlročním předstihem.