Chrudimský hotel Bohemia v dubnu 2014 po přerušení prací. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Projekt se měnil, přiznali svědci v kauze chrudimského hotelu Bohemia

  • 3
Svědci v kauze pokusu o obří dotační podvod při modernizaci chrudimského hotelu Bohemia u hradeckého krajského soudu potvrdili, že při rekonstrukci docházelo ke změnám v projektu. V rozsáhlém případu figuruje osm obžalovaných a stavební firmy HOMA holding, Cettus a Metrostav.

Podle spisu se jako organizovaná skupina snažili získat asi devět milionů korun. Jeden z obžalovaných v dubnu 2013 údajně uvedl Úřadu Regionální rady soudržnosti Severovýchod se sídlem v Hradci Králové nepravdivé údaje s žádostí o vyplacení částky 25,2 milionu korun.

Obžaloba tvrdí, že některé stavební práce vůbec neproběhly, v některých případech došlo ke změně materiálu nebo technického stavebního postupu. Například vůbec nevznikly takzvané trubkové mikropiloty za 1,2 milionu korun, i když to bylo vykázané ve stavebním deníku a měly na to jít peníze z dotace. Firma prý udělala jen čtyři účelové vrty (podrobnosti čtěte zde).

Dva svědci, statik a projektant společnosti, jež vyhotovila projekt rekonstrukce, před soudem změny během stavby připustili.

„Ano, základy se posuzovaly. Dospělo se k závěru, že mikropiloty tam být nemusí. Předali jsme to stavařům společnosti a co s tím oni pak udělali, si už nepamatuji,“ uvedl svědek, který z pozice projektanta vypracoval dokumentaci, která se týkala právě mikropilotáže.

Co se týče tohoto skutku, tak dva obžalovaní se prý domluvili, že mohou ušetřit, když zruší výstavbu plánovaných trubkových mikropilotů a na dalším postupu se dohodli s ostatními. Podle spisu dobře věděli o dohodě, která investora zavazovala k plánovaným pracím. Skupina údajně také vybrala levnější stavební materiál, konkrétně cihly na příčky nebo zvolili jinou ocelovou konstrukci.

„Ocelová konstrukce byla v mém projektu svařovaná. Během rekonstrukce se změnila na šroubovanou. Vím, že se změna řešila. Bylo to kvůli zjednodušení a pracovním postupům. Schválili jsme změnu stavebně, změny jsme pak už ale neřešili, to nebyl náš problém,“ řekl svědek a dnes bývalý statik společnosti.

Zakázka byla financovaná z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Rekonstrukce hotelu měla stát 74 milionu korun a dotace byla 43 milionů korun.

Hlavními důkazy jsou odposlechy telefonních hovorů, projektová dokumentace, e-mailová korespondence obžalovaných a neposlední řadě výpovědi svědků. Organizovanost skupiny podle obžaloby spočívala v tom, že se trestné činnosti účastnili jak zástupci investora, tak generálního dodavatele stavby, tak i technického dozoru investora.

Kauza vyšla najevo, když v roce 2013 policie prohledala kvůli soutěžím na rekonstrukci kladrubského hřebčína kanceláře úřadů a stavebních firem po celých východních Čechách (psali jsme zde). Kvůli podezření z podvodů byla dotace zastavena a oprava hotelu dosud nebyla dokončena. Všichni obžalovaní vinu odmítli.