Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod se „sběratelskými předměty“ funguje dál, zboží je na expertize

  16:29aktualizováno  16:29
Většina obchodů se "sběratelskými předměty", za kterými se schovávají syntetické drogy, už z Královéhradeckého kraje zmizela. Jedna prodejna však stále funguje přímo v Hradci. Policie tam odebrala vzorky zboží a nyní čeká na výsledky. Bez nich totiž nemůže nic podniknout.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V době, kdy vláda schválila seznam zakázaných látek, otevíral Coffeshop v centru Hradce Králové jen nepravidelně. Poslední dobou má ale normální otevírací dobu a uvnitř se scházejí mladí lidé. Při čtvrteční návštěvě redaktorky MF DNES nebylo uvnitř přes clonu marihuanového kouře téměř vidět a skupinka mladíků se rychle zvedla z pohovky a zmizela na ulici.

Přísnější zákon

Novela zákona, která do seznamu omamných a psychotropních látek doplnila 33 položek, začala platit 22. dubna 2011.

Nelegální je nyní například butylon, mefedron či methylon.

Novela doplnila i seznam látek, s nimiž mohou nakládat pouze oprávněné osoby pro lékařské či veterinární účely.

Skleněné vitríny jsou poloprázdné, vystaveny jsou v nich jen vodní dýmky a jiné skleněné nádoby. Sortiment je značně zredukovaný, přesto pod pultem leží několik nenápadných bílých sáčků s černobílým potiskem připomínajícím hrací karty.

"Prodáváme jen papírky, tabák a náhražky," tvrdil prodavač. Na otázku, jaké náhražky, odvětil: "Nevím, co je to za utrejchy, já to jen prodávám, tak o tom nic vědět nemusím."

Jeho kolega rychle dodal: "Jenom tady zaskakujeme."

Sáček s neznámým obsahem má vzadu nápis varující případné uživatele: Ne pro lidskou spotřebu, produkt je určen pro sběratele.

Policisté o obchodu vědí, jeho provoz ale jen monitorují. Dokud totiž nebudou mít expertizy, jež by potvrdily prodej zakázaných látek, nic podniknout ani nemohou.

"Odebrali jsme vzorky zboží a odeslali je k odbornému zkoumání v oboru chemie a toxikologie. Na výsledky čekáme," uvedla hradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Se syntetickými drogami mají zkušenost i děti

Podobné látky se přitom mohou dostat do rukou i dětem. Na psychiatrii skončil patnáctiletý kluk s halucinacemi, nočními můrami a "objevujícími se brouky" v hlavě. Drogu si koupil v bývalém Esmartshopu a zkusil ji jen jednou.

"O pomoc nás v létě požádal otec, který zjistil, že jeho syn má vážné psychické problémy," řekla kurátorka Šárka Pelová z oddělení sociálně právní ochrany dětí na hradeckém magistrátu. Chlapec musel být hospitalizován na dětské psychiatrii, problémy měl ještě několik měsíců poté, co nebezpečnou látku vyzkoušel.

V poslední době to přitom není jediný případ, který Pelová a její kolegové zaznamenali. Celkem napočítali čtyři podobné situace. Kurátorka spolupracuje s policií a sdružením Laxus.

Obchod Esmartshop sice z pěší zóny v centru krajského města už vloni na jaře zmizel, ale v Hradci dál funguje černý trh s látkami, které prodavači vydávají za soli do koupele nebo bylinky a lákají na exotické názvy jako Cocolino, Saddam, Scorpion nebo Speedy Gonzales.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Hlavní tah kolem Nového Města se opravuje, silnice se však nerozšíří

Kvůli opravě silnice u Nového Města a objížďkám se tvoří kolony v centru města.

Stavaři v dubnu začali opravovat důležitý tříkilometrový úsek silnice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Byť je to...

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Najdete na iDNES.cz