Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syřané a Čech chtěli vydělat na drogách, dostali celkem 21 let vězení

  13:38aktualizováno  13:38
Krajský soud v Hradci Králové poslal do vězení syrsko-českou organizovanou skupinu výrobců marihuany. Policie obří pěstírnu setého indického konopí rozprášila na Trutnovsku loni v prosinci těsně před sklizní. Kdyby gang drogu prodal, získal by asi tři miliony korun.

Hradecký soud řeší kauzu sofistikované pěstírny marihuany na Trutnovsku (18.11.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

V jednací síni hradeckého krajského soudu bylo opravdu živo a zněl v ní netradiční jazyk - arabština. Pětičlenný organizovaný mezinárodní gang výrobců marihuany dostal tresty v rozmezí od čtyř do šesti a půl roku vězení. Vynesení rozsudku přihlíželi i příbuzní některých obžalovaných, včetně malých dětí.

„Vina je u všech obžalovaných prokázaná. Všichni se doznali. Neexistuje jediný důkaz, který by svědčil proti podané obžalobě. Důvodem trestné činnosti byl finanční zisk,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Fotogalerie

Jediný Čech ve skupině, Pavel Pokorný, dostal souhrnný trest 6 let vězení, protože nedávno byl odsouzen na čtyři roky vězení za úvěrový podvod. Syřan Ahmad Abrouch dostal 4 roky a navíc musí zaplatit 400 tisíc korun. Pokud by tak neudělal, odpyká si navíc dva roky vězení.

Walid Barkat odešel od soudu s trestem 6,5 roku vězení a Hadi Brkat s pěti roky vězení. Všichni si mají odpykat trest ve věznici s dozorem.

„Podařilo se prokázat, že obžalovaní měli rozdělené role. Každý se na trestné činnosti podílel vlastním dílem. Jsem přesvědčený, že pěstírna měla fungovat i nadále a měla být rozšířena. Jejich přesah do Holandska je zřejmý,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička. Navrhl potrestat obžalované jako organizovanou mezinárodní skupinu s trestní sazbou od deseti do 18 let vězení.

Soud přihlédl k polehčujícím okolnostem

„Činnost skupiny jsme museli posoudit jako činnost organizované skupiny působící ve více státech. Soud přihlédl k polehčujícím okolnostem. Zvláště u Pokorného, který od počátku spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení a bez něho by bylo obtížné celou věc prokázat. Pokud by tak neudělal, jeho trest by se určitě pohyboval v trestní sazbě 10 až 18 let,“ uvedl Vacek.

Podle soudu muži loni v létě založili v suterénu a v podkroví rodinného domu v Sukově ulici v Trutnově velkopěstírnu konopí setého indického a vypěstovali více než jeden tisíc rostlin. Kdyby se jim podařilo získat přes 37 kilogramů sušiny, což bylo prý reálné, a prodat je na černém trhu, získali by asi tři miliony korun.

Obžaloba skupinu viní, že pěstovali speciální odrůdy marihuany s vysokým obsahem THC za využití umělého osvětlení, speciálních roztoků a sofistikovaného technického zařízení. Komponenty a sadbu nakupovali v Holandsku. Policejní komando zasáhlo jen několik dnů před sklizní. Rostliny byly vysoké od půl do jednoho metru.

Čtyřiatřicetiletý Ahmad Abrouch, který v Česku žije 12 let, má českou manželku a rodinu, působil hlavně jako tlumočník mezi Pavlem Pokorným a Syřany Hadi Brkatem a Walidem Barkatem, přičemž tím pomáhal koordinovat práce při budování pěstírny. Abrouch má jako jediný ze skupiny v Česku trvalý pobyt.

„Může se zdát, že podíl obžalovaného Abrouche byl nejmenší. Bez jeho tlumočení by činnost pěstírny probíhala velmi obtížně. Kromě toho se podílel na zřizování a chodu pěstírny,“ uvedl Vodička.

Obžaloba považuje jednačtyřicetiletého Walida Barkata za pokladníka skupiny. Vše financoval, zajistil nákup zařízení pro pěstírnu a také v Holandsku elektrikáře, který přijel do Trutnova pomoci s napojením objektu na síť.

„V Holandsku zajišťoval komponenty pro pěstírnu a měl zajistit v zahraničí odbyt. Zorganizoval převoz konopných řízků a zařízení pěstírny,“ uvedl Vodička.

Barkat soudu také řekl, že spoluobžalovaným slíbil podíl z trestné činnosti. „Dohodli jsme se, že 25 procent dostane Pavel, 10 procent Ahmad a my zbylí dva si rozdělíme zbytek, tedy 65 procent. Počítal jsem, že vyděláme 100 tisíc eur. Samozřejmě by bylo třeba odečíst od toho náklady, tedy 40 tisíc eur. Nic se však neprodalo,“ řekl přes tlumočnici Barkat.

O deset let starší Hadi Brkat podle spisu vše řídil, zajišťoval chod pěstírny. Dvaatřicetiletý Pavel Pokorný Syřanům poskytl rodinný dům v Trutnově, zařídil připojení elektřiny, vody a topení do objektu, sehnal řemeslníky pro opravy, byl autem pro materiál v Holandsku a kromě jiného se také staral o rostliny.

V závěrečných řečech činu litovali

Obžalovaní ve svých závěrečných řečech svého činu litovali, prosili soud o shovívavost a dušovali se, že už nic podobného neudělají. „Chtěl bych se omluvit za čin, který jsem spáchal. Velmi se za svůj čin stydím,“ řekl Abrouch.

Hadi Brkat začal svoji závěrečnou řeč dokonce přáním všeho dobrého pro přítomné v jednací síni při příležitosti vánočních svátků. „Slibuji, že nikdy to, co jsem udělal, nezopakuji,“ dodal Brkat.

Podle soudu vyhoštění cizinců nepřipadá v úvahu. Abrouch má v Česku trvalý pobyt a v případě zbylých dvou to nejde, protože v Sýrii je válka. „Podle mezinárodního práva vyhoštění do takové země není možné,“ uvedl Vacek.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu na odvolání.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR STROJÍRENSKÉ ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz