Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tanky udržovaná Plachta u Hradce bude přírodní památkou, rozhodl úřad

  10:14aktualizováno  10:14
Královéhradecký kraj po několikaletém rozhodování určil, že lokalita Na Plachtě u Hradce Králové, kde v minulosti bylo vojenské cvičiště a trénovali zde i tankisté, bude přírodní památkou. Vlastníci pozemků, kteří chtěli stavět domy, neuspěli. Čeká se jejich odvolání k soudu.

Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Krajský úřad schválil vznik přírodní památky Na Plachtě 3 už 15. února. Některým vlastníkům ale stále běží lhůta na odvolání proti tomuto verdiktu.

"Kraj sice námitky zamítl, ale vlastníci mají patnáctidenní lhůtu na podání odvolání. Ta se počítá ode dne, kdy rozhodnutí obdrželi, a některým stále běží. Je to tedy ve stavu, jako by ještě rozhodnuto nebylo," vysvětlil vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Miloš Čejka.

Přírodní památka Na Plachtě

Tento prostor byl už od dob Rakouska-Uherska využíván jako vojenské cvičiště. Unikátní podmínky - písek, tůňky, křoviny, stromy - umožnily rozšíření mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Žije tam asi 720 druhů a kříženců vyšších rostlin a 2 250 druhů živočichů. Vědci každoročně objevují nové druhy. Na Plachtě 3 žijí i čtyři evropsky chráněné druhy: motýli modrásek očkovaný a modrásek bahenní, čolek velký a vážka jasnoskvrnná.

V záchraně unikátní přírodní lokality se angažovali i zpěváci Dan Bárta, vášnivý fotograf vážek, a Pavel Dobeš. K vytvoření dobrých podmínek pro tamní živočichy se používaly i méně obvyklé metody, třeba rozježdění podloží pásy tanků.

Na definitivní vyhlášení přírodní památky Na Plachtě 3 si ale budou muset ještě počkat.

Ministerstvo životního prostředí, které bude případná odvolání vlastníků pozemků vyřizovat, má na rozhodnutí 90 dnů. Pokud všechno půjde dobře, stane se Plachta přírodní památkou nejdřív počátkem léta.

"Rozhodnutí ministerstva už bude konečné, ale verdikt může znít několika způsoby. Buď naše rozhodnutí potvrdí, nebo může nastat i situace, kdy námitkám vlastníků vyhoví. Třetí možností je, že některé námitky uzná jako částečně opodstatněné a nám to vrátí k novému projednání," řekl Čejka.

Ten předpokládá, že ti, kteří chtěli pozemky nabídnout developerům ke stavbě, odvolání skutečně podají a věc bude řešit soud.

Petici podepsalo 14 tisíc lidí

O vyhlášení přírodní památky bojují ochránci přírody již od 80. let minulého století. V roce 1998 byly vyhlášeny přírodní památky Na Plachtě 1 a 2, ale část pozemků, na kterých žijí vzácné rostliny a živočichové, chráněna ještě není.

Je to plocha mezi areálem továrny Petrof a supermarketem Lidl. Na těchto pozemcích se mohou podle územního plánu z roku 2000 stavět byty nebo sklady. Hrozilo to třeba louce, která je domovem vzácného modráska bahenního.

Kozy v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové
Odpadky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové

V přírodní lokalitě Plachta lze najít stádo koz i ošklivé ostrůvky s odpadky.

Obyvatelé Hradce kvůli záchraně lokality Na Plachtě 3 založili několik petic, na té poslední se před dvěma lety sešlo na 14 tisíc podpisů. Zatímco bývalá garnitura Hradce Králové přála spíš developerům, nynější složení radnice je pro záchranu vzácné lokality vstřícnější.

"Je pravda, že pozice zastupitele je poněkud lepší než pozice běžného občana. Toho chceme rozhodně využít a připomínat všem stranám, které měly ve svém programu uvedenu záchranu Plachty, aby svoje sliby dodržely. Šlo například o TOP 09 nebo koalici lidovců Doma v Hradci," řekl hned po volbách zastupitel za Změnu pro Hradec a ekolog Adam Záruba.

Přírodní lokalita Plachta u Hradce Králové

Přírodní lokalita Plachta u Hradce Králové

.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz