Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tanky udržovaná Plachta u Hradce bude přírodní památkou, rozhodl úřad

  10:14aktualizováno  10:14
Královéhradecký kraj po několikaletém rozhodování určil, že lokalita Na Plachtě u Hradce Králové, kde v minulosti bylo vojenské cvičiště a trénovali zde i tankisté, bude přírodní památkou. Vlastníci pozemků, kteří chtěli stavět domy, neuspěli. Čeká se jejich odvolání k soudu.

Tanky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové pomáhaly rozježděním podloží zdejším živočichům | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Krajský úřad schválil vznik přírodní památky Na Plachtě 3 už 15. února. Některým vlastníkům ale stále běží lhůta na odvolání proti tomuto verdiktu.

"Kraj sice námitky zamítl, ale vlastníci mají patnáctidenní lhůtu na podání odvolání. Ta se počítá ode dne, kdy rozhodnutí obdrželi, a některým stále běží. Je to tedy ve stavu, jako by ještě rozhodnuto nebylo," vysvětlil vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Miloš Čejka.

Přírodní památka Na Plachtě

Tento prostor byl už od dob Rakouska-Uherska využíván jako vojenské cvičiště. Unikátní podmínky - písek, tůňky, křoviny, stromy - umožnily rozšíření mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Žije tam asi 720 druhů a kříženců vyšších rostlin a 2 250 druhů živočichů. Vědci každoročně objevují nové druhy. Na Plachtě 3 žijí i čtyři evropsky chráněné druhy: motýli modrásek očkovaný a modrásek bahenní, čolek velký a vážka jasnoskvrnná.

V záchraně unikátní přírodní lokality se angažovali i zpěváci Dan Bárta, vášnivý fotograf vážek, a Pavel Dobeš. K vytvoření dobrých podmínek pro tamní živočichy se používaly i méně obvyklé metody, třeba rozježdění podloží pásy tanků.

Na definitivní vyhlášení přírodní památky Na Plachtě 3 si ale budou muset ještě počkat.

Ministerstvo životního prostředí, které bude případná odvolání vlastníků pozemků vyřizovat, má na rozhodnutí 90 dnů. Pokud všechno půjde dobře, stane se Plachta přírodní památkou nejdřív počátkem léta.

"Rozhodnutí ministerstva už bude konečné, ale verdikt může znít několika způsoby. Buď naše rozhodnutí potvrdí, nebo může nastat i situace, kdy námitkám vlastníků vyhoví. Třetí možností je, že některé námitky uzná jako částečně opodstatněné a nám to vrátí k novému projednání," řekl Čejka.

Ten předpokládá, že ti, kteří chtěli pozemky nabídnout developerům ke stavbě, odvolání skutečně podají a věc bude řešit soud.

Petici podepsalo 14 tisíc lidí

O vyhlášení přírodní památky bojují ochránci přírody již od 80. let minulého století. V roce 1998 byly vyhlášeny přírodní památky Na Plachtě 1 a 2, ale část pozemků, na kterých žijí vzácné rostliny a živočichové, chráněna ještě není.

Je to plocha mezi areálem továrny Petrof a supermarketem Lidl. Na těchto pozemcích se mohou podle územního plánu z roku 2000 stavět byty nebo sklady. Hrozilo to třeba louce, která je domovem vzácného modráska bahenního.

Kozy v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové
Odpadky v přírodní lokalitě Plachta u Hradce Králové

V přírodní lokalitě Plachta lze najít stádo koz i ošklivé ostrůvky s odpadky.

Obyvatelé Hradce kvůli záchraně lokality Na Plachtě 3 založili několik petic, na té poslední se před dvěma lety sešlo na 14 tisíc podpisů. Zatímco bývalá garnitura Hradce Králové přála spíš developerům, nynější složení radnice je pro záchranu vzácné lokality vstřícnější.

"Je pravda, že pozice zastupitele je poněkud lepší než pozice běžného občana. Toho chceme rozhodně využít a připomínat všem stranám, které měly ve svém programu uvedenu záchranu Plachty, aby svoje sliby dodržely. Šlo například o TOP 09 nebo koalici lidovců Doma v Hradci," řekl hned po volbách zastupitel za Změnu pro Hradec a ekolog Adam Záruba.

Přírodní lokalita Plachta u Hradce Králové

Přírodní lokalita Plachta u Hradce Králové

.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz