Tanky a těžká technika paradoxně pomáhají vzácným rostlinám a živočichům v...

Tanky a těžká technika paradoxně pomáhají vzácným rostlinám a živočichům v bývalém vojenském prostoru Na Plachtě v Hradci Králové. (26. 10. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obrněnci „devastovali“ přírodní památku. V zájmu ropuch a žábronožek

  • 1
Tanky a těžká technika znovu po dvou letech rozbrázdily vzácnou přírodní památku Na Plachtě v Hradci Králové. Ničivá technika paradoxně zajistí dobré podmínky pro řadu vzácných rostlin a živočichů, které se tu zabydlely.

Těžké stroje se proháněly v členitém terénu bývalého vojenského cvičiště a současné přírodní památky Na Plachtě od pátku až do pondělí. 

„Máme tu jeden tankový podvozek T55, šest až osm bojových vozidel pěchoty a menší kolová terénní auta. Celkem je tu asi padesát vozů, ale velká část zůstala v technickém zázemí. Spolupracují s námi nadšenci vojenské techniky,“ popsal Martin Hanousek z Českého svazu ochránců přírody.

Hlavním organizátorem je Východočeský klub přátel vojenské techniky z hradeckého Ruseka, k němuž se připojili i další. Tanky i ostatní stroje přivezli na návěsech a tahačích. Je to pro ně jedna z mála příležitostí zajezdit si v terénu. Dobrovolníci se vydali Na Plachtu už před týdnem na podzimní brigádu s kosami, křovinořezy a hráběmi. Otevřeli i novou naučnou stezku.

Vojenští nadšenci dostali příležitost na cestách a v části s tůňkami. Průjezd vojenské techniky pomáhá potlačit některé rostliny, kterými by Plachta jinak zarůstala. 

Přírodní památka Na Plachtě

* je unikátem po botanické i zoologické stránce, nachází se poblíž městské zástavby 

* několik století to bývaly pastviny, od dob Rakousko–Uherska tam cvičila armáda 

* rozbrázděnou krajinu bez lesa osídlilo na 
2 350 živočišných druhů 

* žije zde 140 druhů včel, na písčinách posílily populace vzácných druhů blanokřídlého hmyzu

„Jedním z cílů bylo obnovit některé zarostlé tůňky. Zaměřujeme se tím na ochranu obojživelníků, kteří obývají nezarostlé tůňky, například ropuchy krátkonohé a ropuchy zelené. Také jde o ochranu velmi zajímavých živočichů, což je žábronožka a listonoh letní, kteří tu žijí na jediné lokalitě v kraji. Pro ně se tu obnovují kaluže,“ řekl ekolog Hanousek.

Vojenská technika by měla pomoci i původnímu vřesovišti, které časem zarostlo lesem, jejž však ochranáři vykáceli. Když tam těžká technika rozruší povrch, vřes má šanci znovu se uchytit.

Armáda využívala Plachtu ještě do roku 2009, pak území začalo rychle zarůstat nálety. Přírodní památkou je od roku 1998, třetí část byla vyhlášena před dvěma lety.