Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální vyprošťovací tank pomáhá odklidit vykolejený vlak s uhlím

  11:26aktualizováno  14:57
Speciální tank vyprošťuje nákladní vlak, jenž vykolejil v neděli večer u Převýšova na Královéhradecku. Těžká technika musela být nasazena především na dva vagony, které se při nehodě převrátily na bok. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Vyprošťovací tank z Prahy dostal povel vyrazit na místo nehody v úterý odpoledne, v Michli ho proto naložili i s další technikou na valník a během noci absolvoval čtyřhodinovou cestu ke zdemolované trati mezi Převýšovem a Choťovicemi. 

Fotogalerie

S vyprošťováním dvou vagonů, které skončily po nehodě na boku a vysypalo se z nich uhlí, začal ve středu dopoledne. Čety s autogenem rozřezávaly zkroucené vykolejené vagony od sebe, aby je tank mohl vyprostit.

„Jednotka z Prahy s vyprošťovacím tankem vzoru 72B dorazila před devátou hodinou po polní cestě až na místo. V tuto chvíli vytahuje druhý z vagonů,“ informoval z místa krátce po poledni mluvčí Správy dopravní železniční cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. 

I druhý převrácený vagon posunul tank mimo trať tak, aby nepřekážel plánovaným opravám kolejí. „Tam už se o ně postarají specializované firmy, které si nasmlouvá ČD Cargo. Jestli je budou rozřezávat, nebo jiným způsobem odvážet, je jejich volba,“ dodal Ptačinský. 

Zhruba 350 metrů trati zůstalo po nehodě v dezolátním stavu. Z patnácti vykolejených vozů jich na místě zůstává uvězněných ještě jedenáct. Některé vagony se podařilo pomocí jeřábu dostat zpět na koleje, takže je lokomotivy postupně odvážejí do nejbližší stanice. Zbytek vagonů nejspíše nepůjde zachránit, takže se převrátí na bok a odtáhnou mimo trať.

Na místo dorazí další tank

„Byl poslán speciální podvěs pro další tank, který dorazí během odpoledne z Havlíčkova Brodu. Práce tak budou probíhat rychleji, dorazí i další sada autogenů,“ řekl Ptačinský.

Náhradní doprava

Nedělní nehoda úplně uzavřela trať mezi Chlumcem nad Cidlinou a Velkým Osekem, mimo koleje se dostalo 15 z celkových dvaatřiceti vagonů. Dva z nich se převrátily na bok, jejich vyproštění a následná oprava kolejí má pokračovat do neděle (více najdete zde).

V úseku mezi Poděbrady a Chlumcem nad Cidlinou jezdí místo vlaků autobusy. České dráhy doporučují lidem, kteří cestují mezi Prahou a Hradcem Králové, aby využili pravidelných vlaků, které jezdí přes Pardubice a Kolín (kompletní informace najdete zde).

„Je to komplikované, protože tank překonává kvůli terénu relativně velké přetížení a nestačí přímý tah zhruba 30 tun, který tank dokáže vyvinout. Musí se proto používat kladky, přes které se síly násobí a tank tahá silou kolem 90 tun,“ vysvětlil mluvčí SŽDC.

Četa bude pracovat na vyproštění čtyřiadvacet hodin, i během noci. Na místě jsou také vyšetřovatelé, dvě jednotky drážních hasičů, připraveni jsou elektrikáři a mechanizace SŽDC. ČD Cargo pokračuje v překládání uhlí z havarovaných vozů.

Podle prvních odhadů dosahuje škoda na trati 2,5 milionu a dalších milion korun na vlaku. Výluky na trati jsou plánované do neděle.

Policisté nyní prověřují technický stav trati i samotného vlaku. Zjišťují, zda odpovědné osoby prováděly všechny potřebné kontroly a revize. Pochybení strojvedoucích nákladního vlaku už vyloučili.

„Kriminalisté zahájili úkony v trestním řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, aby vyvrátili, případně potvrdili zavinění týkající se kontroly technického stavu kolejiště či vlaku,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Najdete na iDNES.cz