Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplické skály vylepšily turistický okruh, mají nové stezky i s panely

  17:40aktualizováno  17:40
Teplické skály na Broumovsku vylepšily pro novou sezonu turistický okruh. Návštěvníky tam přivede opravená cesta a uvidí zcela obnovenou Vavrouškovu naučnou stezku. Město Teplice nad Metují chce udržet dosavadní návštěvnost.

Dětské výpravy i mnozí Poláci už v pátek vyrazili do Teplického skalního města. Okruh má před sebou jeden z vrcholů sezony, protože Poláky čeká prodloužený víkend až do jejich úterního svátku. Na turisty tady už netrpělivě čekají.

„Pro nás je dobré, že návštěvnost nám konečně přestala klesat, což bylo dost výrazné v předešlých letech. Předloni se to začalo rovnat, loni návštěva o trochu stoupla, ale pouze v řádu tisíců lidí. Jsme plus minus na šedesáti tisících platících návštěvních,“ popisuje provozovatelka návštěvnického okruhu Martina Tauchmanová.

Fotogalerie

Skály vlastní město Teplice nad Metují a pronajímá je soukromé firmě. Oproti komerčněji laděnému Adršpachu s velkými parkovišti a rozsáhlejším zázemím však Teplické skály vyhlížejí mnohem skromněji. Od minulé sezony však udělaly značný skok.

Město tam zaplatilo za osmisetmetrový úsek turistického chodníku 4,9 milionu korun, z toho asi 1,9 milionu získalo z dotace. Přístupová cesta už byla příliš vyšlapaná. Teď je poskládaná z pískovcových kamenů uložených v betonu a už tudy projede sanitka v případě nějakého úrazu nebo lesní technika. Přibylo také zábradlí. Stavba byla dost náročná a turisté museli mezitím využívat vzdálenější stezku přes Sedm schodů.

Plánujeme také lávku za dva miliony korun

Podle starosty Teplic jde městu o udržení současné návštěvnosti. Do okruhu město investuje nárazově, i podle toho, jaké získá dotace.

„Snažíme se investovat postupně. Začali jsme stavět cestu poněkud nelogicky odshora, ale potřebovali jsme rychle využít dotační titul. Udělali jsme tím určitý základ, ale potřebujeme řešit i další investiční věci. Parkovací prostory nejsou neomezené a už se ve Střmenském podhradí nemáme kam rozpínat. Proto se nabízí postavit další parkoviště pod sjezdovkou v Teplicích, které by se využilo pro areál v zimě a pro skály v létě. Plánujeme také lávku za dva miliony korun, která by dovedla lidi od vlakové zastávky ke skalám, protože tam se jedná o jejich bezpečnost. To bychom chtěli uskutečnit nejdéle s opravou silnice, kterou kraj slibuje do roku 2020,“ vysvětluje starosta Milan Brandejs.

Nápor turistů

  • Po zkušenostech z předešlých let ochranáři čekají nápor turistů v Adršpašsko-teplických skalách o víkendu a poté až do úterý 3. května, na kdy připadá v Polsku svátek.
  • „Při pěkném počasí lze očekávat, že budou hlavní parkoviště u vstupů do skal plná už během dopoledne. Ve špičkách sezony se stává, že vozidla turistů zablokují dopravu mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem v důsledku zaplnění parkovacích ploch,“ upozornil Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
  • Obce a ochranáři vytipovali náhradní parkoviště v okolí do jednoho kilometru od vstupů do skal, parkovat se dá například v Teplicích nebo v Horním Adršpachu. Jinak doporučují lidem přijet raději vlakem, autobusem nebo na kole. Stojí za to uvažovat i o jiném termínu návštěvy, kdy bude ve skalách klidněji.

Ochranáři letos výrazně napomohli k modernější podobě naučné stezky Josefa Vavrouška, která stála na okruhu od roku 1999. Za půl milionu korun zaplatili naučné panely o vodě, jeskynním systému v pískovcových skalách nebo o zkamenělinách.

Řezbář Petr Kysela vytvořil dřevěné plastiky zvířecích průvodců pro děti, na fošnách se objevují také stopy zvířat a dřevěné cedulky s názvy rostlin. Na nejvyšším bodě se návštěvníci mohou zapsat do vrcholové knížky.

Ochranáři podcenili práci s veřejností

V pátek stezku slavnostně otevřel ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky František Pelc, který připustil, že ochranáři po roce 1990 zásadně podcenili práci s veřejností a teď se k tomu vrací podobnými projekty jako je zdejší naučná stezka.

„Samozřejmě samosprávy jsou pro nás na prvním místě, protože bez nich neumíme dělat ochranu přírody, proto jsem rád, že tu jsou dobré vztahy mezi Správou Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a samosprávami. Pak jsou pro nás důležité i vztahy s vlastníky pozemků a také s návštěvníky,“ připomíná Pelc.

Pod skálou Herynek si prohlédl stanoviště, odkud ochranáři umožňují sledovat hnízdiště sokolů stěhovavých na Chrámových stěnách. Lidé se tam hlavně o pěkných víkendech mohou podívat do skalní dutiny pomocí stativového dalekohledu a poslechnout si výklad od strážců. Umožňuje to dotace od Lesů České republiky.

Sokolí pár už vyseděl mladé z vajec, což ochranáři zjistili 22. dubna. Na hnízdišti jsou čtyři opeřená mláďata. Za čtyři až pět týdnů se už budou učit létat. V pátek však lidé se štěstím mohli zahlédnout nanejvýš rodičovský pár.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz