Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teplické skály vylepšily turistický okruh, mají nové stezky i s panely

  17:40aktualizováno  17:40
Teplické skály na Broumovsku vylepšily pro novou sezonu turistický okruh. Návštěvníky tam přivede opravená cesta a uvidí zcela obnovenou Vavrouškovu naučnou stezku. Město Teplice nad Metují chce udržet dosavadní návštěvnost.

Dětské výpravy i mnozí Poláci už v pátek vyrazili do Teplického skalního města. Okruh má před sebou jeden z vrcholů sezony, protože Poláky čeká prodloužený víkend až do jejich úterního svátku. Na turisty tady už netrpělivě čekají.

„Pro nás je dobré, že návštěvnost nám konečně přestala klesat, což bylo dost výrazné v předešlých letech. Předloni se to začalo rovnat, loni návštěva o trochu stoupla, ale pouze v řádu tisíců lidí. Jsme plus minus na šedesáti tisících platících návštěvních,“ popisuje provozovatelka návštěvnického okruhu Martina Tauchmanová.

Fotogalerie

Skály vlastní město Teplice nad Metují a pronajímá je soukromé firmě. Oproti komerčněji laděnému Adršpachu s velkými parkovišti a rozsáhlejším zázemím však Teplické skály vyhlížejí mnohem skromněji. Od minulé sezony však udělaly značný skok.

Město tam zaplatilo za osmisetmetrový úsek turistického chodníku 4,9 milionu korun, z toho asi 1,9 milionu získalo z dotace. Přístupová cesta už byla příliš vyšlapaná. Teď je poskládaná z pískovcových kamenů uložených v betonu a už tudy projede sanitka v případě nějakého úrazu nebo lesní technika. Přibylo také zábradlí. Stavba byla dost náročná a turisté museli mezitím využívat vzdálenější stezku přes Sedm schodů.

Plánujeme také lávku za dva miliony korun

Podle starosty Teplic jde městu o udržení současné návštěvnosti. Do okruhu město investuje nárazově, i podle toho, jaké získá dotace.

„Snažíme se investovat postupně. Začali jsme stavět cestu poněkud nelogicky odshora, ale potřebovali jsme rychle využít dotační titul. Udělali jsme tím určitý základ, ale potřebujeme řešit i další investiční věci. Parkovací prostory nejsou neomezené a už se ve Střmenském podhradí nemáme kam rozpínat. Proto se nabízí postavit další parkoviště pod sjezdovkou v Teplicích, které by se využilo pro areál v zimě a pro skály v létě. Plánujeme také lávku za dva miliony korun, která by dovedla lidi od vlakové zastávky ke skalám, protože tam se jedná o jejich bezpečnost. To bychom chtěli uskutečnit nejdéle s opravou silnice, kterou kraj slibuje do roku 2020,“ vysvětluje starosta Milan Brandejs.

Nápor turistů

  • Po zkušenostech z předešlých let ochranáři čekají nápor turistů v Adršpašsko-teplických skalách o víkendu a poté až do úterý 3. května, na kdy připadá v Polsku svátek.
  • „Při pěkném počasí lze očekávat, že budou hlavní parkoviště u vstupů do skal plná už během dopoledne. Ve špičkách sezony se stává, že vozidla turistů zablokují dopravu mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem v důsledku zaplnění parkovacích ploch,“ upozornil Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
  • Obce a ochranáři vytipovali náhradní parkoviště v okolí do jednoho kilometru od vstupů do skal, parkovat se dá například v Teplicích nebo v Horním Adršpachu. Jinak doporučují lidem přijet raději vlakem, autobusem nebo na kole. Stojí za to uvažovat i o jiném termínu návštěvy, kdy bude ve skalách klidněji.

Ochranáři letos výrazně napomohli k modernější podobě naučné stezky Josefa Vavrouška, která stála na okruhu od roku 1999. Za půl milionu korun zaplatili naučné panely o vodě, jeskynním systému v pískovcových skalách nebo o zkamenělinách.

Řezbář Petr Kysela vytvořil dřevěné plastiky zvířecích průvodců pro děti, na fošnách se objevují také stopy zvířat a dřevěné cedulky s názvy rostlin. Na nejvyšším bodě se návštěvníci mohou zapsat do vrcholové knížky.

Ochranáři podcenili práci s veřejností

V pátek stezku slavnostně otevřel ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky František Pelc, který připustil, že ochranáři po roce 1990 zásadně podcenili práci s veřejností a teď se k tomu vrací podobnými projekty jako je zdejší naučná stezka.

„Samozřejmě samosprávy jsou pro nás na prvním místě, protože bez nich neumíme dělat ochranu přírody, proto jsem rád, že tu jsou dobré vztahy mezi Správou Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a samosprávami. Pak jsou pro nás důležité i vztahy s vlastníky pozemků a také s návštěvníky,“ připomíná Pelc.

Pod skálou Herynek si prohlédl stanoviště, odkud ochranáři umožňují sledovat hnízdiště sokolů stěhovavých na Chrámových stěnách. Lidé se tam hlavně o pěkných víkendech mohou podívat do skalní dutiny pomocí stativového dalekohledu a poslechnout si výklad od strážců. Umožňuje to dotace od Lesů České republiky.

Sokolí pár už vyseděl mladé z vajec, což ochranáři zjistili 22. dubna. Na hnízdišti jsou čtyři opeřená mláďata. Za čtyři až pět týdnů se už budou učit létat. V pátek však lidé se štěstím mohli zahlédnout nanejvýš rodičovský pár.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Zámek v Horním Maršově nejspíš někdo zapálil, vzorky zkoumá laboratoř

Požár zámku v Horním Maršově (19.8.2018).

Vyšetřovatelé hasičů dopoledne odebrali vzorky z vyhořelého barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku. Po ohledání...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz