Textilka Veba z Broumova na Náchodsku byla v roce 2014 podle tržeb pátou největší tuzemskou textilkou. Luxusní látky vyváží zejména do Afriky, za hranicemi končí prakticky celá produkce firmy.

Textilka Veba z Broumova na Náchodsku byla v roce 2014 podle tržeb pátou největší tuzemskou textilkou. Luxusní látky vyváží zejména do Afriky, za hranicemi končí prakticky celá produkce firmy. | foto: David Taneček, ČTK

Pátá největší textilka v Česku propouští stovky lidí, padá zájem o brokát

  • 7
Textilka Veba v Broumově propouští. Za půldruhého roku ji opustilo přes 300 zaměstnanců a desítky dalších to čeká ještě letos. Po dvou úspěšných letech, kdy firma trhala rekordy díky vývozu na africký trh, musela snížit výrobu.

Změna výroby z provozu nepřetržitého na třísměnný, snižování platů a také propouštění. K těmto krizovým opatřením musel sáhnout největší zaměstnavatel na Náchodsku - textilní závody Veba.

Teď se čeká, s jakými zprávami se po tamních svátcích obchodní zástupci tradičního výrobce damašků a brokátových látek vrátí z afrických a arabských zemí. Místní lidé cítí značnou nejistotu, protože podnik v Broumově a Polici nad Metují zaměstnává někdy i celé rodiny.

„Manžel dostal výpověď, ale pokoušel se dohodnout. Nabídli mu jinou práci za 11 tisíc měsíčně z dřívějších 26 tisíc. Odešel na dohodu a do druhého dne měl smlouvu jinde. Podobnou zkušenost měl i další příbuzný, řekl si o výpověď dohodou a nastoupil v Continentalu,“ popsala pod podmínkou anonymity manželka bývalého zaměstnance Veby.

Několik lidí z obou měst potvrdilo, že zaměstnanci často odešli do předčasného důchodu. Končili také lidé, kteří měli smlouvy na dobu určitou. Jedna matka na rodičovské dovolené už ví, že po návratu dostane okamžitou výpověď. Jiná zaměstnankyně odešla z Veby po víc než dvaceti letech.

„Bylo opravdu skvělé, dokud celá továrna frčela. Měla jsem dobrou práci, která nebyla fyzicky náročná. Odešla jsem na jaře z vlastního rozhodnutí. Nechávali nás doma jeden týden v měsíci za 65 procent mzdy, ale to už jsem dál nechtěla. Sehnala jsem si místo v menší firmě, kde by snad měla být perspektiva, že to vydrží dalších pět let,“ řekla žena, která také nechtěla zveřejnit jméno.

Nejdříve rekordní odbyt, pak strmý pád

Podnik v letech 2012 až 2014 zvyšoval počet zaměstnanců, v roce 2014 jich měl podle výroční zprávy 1 250 (o vzestupu textilek jsme psali zde). Podle odborové organizace na konci roku 2014 Veba propustila kvůli nižší výrobě afrického brokátu 38 lidí. Loni skončilo v několika vlnách 249 pracovníků, a to většinou kvůli snížení výroby a neprodloužení smluv na dobu určitou.

Několik zdrojů potvrdilo, že od března do konce letošního roku jich má odejít celkem 120. Firma se však k hospodářským výsledkům i výhledu na další měsíce odmítla vyjádřit.

„Situace se nějak vyvíjí, my se k tomu postavíme, ale nechceme nyní publikovat žádný článek,“ uvedl místopředseda představenstva Veby Miloslav Geisler.

Až ve Vebě skončí letošní vlna propouštění, měly by jet naplno tři směny a podnik by už nemusel nechávat lidi doma za částečnou mzdu. Díky kolektivní smlouvě dostávají 65 procent platu, tedy o pět procent víc než ze zákona.

Propuštění lidé si většinou jinou práci dokázali sehnat rychle, protože podniky v okolí teď nabírají. „Například v úpravně teď kvůli tomu lidé chybí. Kdo něco umí, jinou práci si najde. Bohužel to není dobré pro firmu, protože odcházejí ti, které by potřebovala. Loni se firmě zmenšil vývoz do Afriky, ale rozjíždějí se některé zakázky spíš pro evropský trh,“ řekla zaměstnankyně Veby, ale z obavy o práci nechce zveřejnit jméno.

Veba je pátou největší tuzemskou textilkou. V dřívějších letech těžila hlavně z exportu afrického brokátu především do západní Afriky (více čtěte zde), jenže v roce 2014 se tam sešlo více nepříznivých vlivů najednou, včetně bojů džihádistických skupin či epidemie eboly.

Textilku v prvním půlroce 2014 táhly neobyčejně příznivé objednávky, ale od poslední třetiny toho roku pocítila prudký propad poptávky po afrických brokátech. Tehdy podle své výroční zprávy ještě zakončila hospodaření s druhým nejvyšším ziskem před zdaněním ve výši 337,1 milionu korun a s rekordními tržbami 2,2 miliardy, přičemž také rekordně investovala 354,6 milionu.

Výroční zpráva za rok 2015 uvádí, že průměrný počet zaměstnanců a vedoucích pracovníků Veby se snížil o necelých 11 procent na 1117. Tržby poklesly meziročně z 2,2 miliardy korun na 1,3 miliardy. Ztráta činila 47 milionů.

Nejistota kolem Veby se pravděpodobně promítla i do uvažování některých rodičů o budoucí profesi jejich dětí. Letos se totiž nepodařilo na Střední škole průmyslové v Hronově otevřít další ročník tříletého oboru výrobce textilií, který škola před časem rozjela jako velmi unikátní právě ve spolupráci s Vebou.