Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textilkám v hradeckém kraji se daří, můžou za to trávníky a brokát

  9:29aktualizováno  9:29
Některé firmy v Královéhradeckém kraji drtí krize, a tak musí ve velkém propouštět. Jiné však hlásí rekordní zisky a jedou naplno. Záleží zejména na oboru, ve kterém firmy podnikají. Nejvíce se daří textilkám. Hitem té největší, Juty ve Dvoře Králové, jsou umělé fotbalové trávníky.

Továrna Juta ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Královéhradeckém kraji dominují dvě textilky: broumovská Veba a Juta ve Dvoře Králové nad Labem. Právě Juta je v Česku vůbec největší a letos očekává růst tržeb o 13 procent na rekordních 5,6 miliardy korun.

Růst Juty táhne program pro stavebnictví, například hydroizolační fólie a podstřešní membrány. Její výrobky jsou populární ve Velké Británii, Německu a Francii a její zisk by měl z loňských osmi milionů korun stoupnout na 180 až 190 milionů. Mimo EU se Juta letos zaměřila na získání nových odbytišť v Maroku, Číně, Kanadě, Malajsii a Íránu. Co však firmu trápí, je byrokracie spojená s vývozem do třetích zemí.

"Za každé kulaté razítko o potvrzení původu zboží musíme platit 520 korun a najezdit 80 kilometrů. Celkem jsme museli pro razítko do Hradce Králové sto čtyřicetkrát. Jak najdete nové trhy mimo EU, stát vás hned potrestá," komentuje situaci generální ředitel a vlastník Juty Jiří Hlavatý. Nové trhy lze v současné ekonomické recesi podle něj získat jen na úkor konkurence: především lepší kvalitou, servisem a cenou. Juta vyváží přes 80 procent produkce a nyní se hodlá více zaměřit na země Blízkého východu.

Veba vsadila na exotiku: západoafrický trh

Dobře se vede i broumovské textilce Veba. "Příští rok plánujeme mírný růst o sedm až osm procent. Brzy otevřeme nový tkalcovský sál, rozjíždíme novou technologii digitálního tisku a máme vykročeno na nové trhy," pochvaluje si generální ředitel Josef Novák.

Veba zaměstnává více než 1 200 lidí. V oděvním programu se orientuje na specifický produkt - takzvaný žakárský bavlněný brokát pro západoafrické trhy, další výrobní linií jsou tkaniny voálového typu a žakárské košiloviny.

Její konkurent ze Dvora dosáhl významného růstu i u umělých trávníků, které vyrábí od roku 2009. Jejich prodej se meziročně zvýšil o 40 procent hlavně díky exportu. "Prodejní tým v západní Evropě jsme posílili o čtyři zkušené manažery od konkurence. Úspěch měla nová kolekce trávníků pro fotbal," chlubí se Hlavatý. Vedle výrobků pro stavebnictví jsou nosnými programy Juty výrobky pro zemědělství a různé technické tkaniny a materiály.

Před krizí varuje i Škodovka

Jutě a Vebě mohou jiné firmy v kraji jen závidět. Hlavně společnosti závislé na situaci v automobilovém průmyslu mají hodně práce s tím, aby zvládly ustát celoevropský trend poklesu prodeje i výroby aut. "Ekonomika totiž není v dobré kondici. Firmy orientované na export jsou na zahraniční poptávce závislé, a pokud klesá, mají problémy," vysvětluje ředitel Krajského úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Vždyť třeba automobilka Škoda v Kvasinách dokonce varuje, že možná bude muset snížit výrobu. "Je možné, že v nejhorším případě stojíme před dlouhodobou recesí," řekl předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland. A jsou tu i další, třeba náchodské družstvo Sněžka - dodavatel šitých dílů pro automobilový průmysl a koženou galanterii - propustí do tří měsíců 150 lidí.

Textilka Juta naopak investuje. Do nových výrobků letos dala asi 280 milionů korun, tedy zhruba o desetinu více než bylo v plánu. Největší investicí za 110 milionů korun byl stroj pro výrobu obalů ocelových svitků či membrán do stěn budov, další významné peníze dal podnik do nových skladů v závodech v Úpici a Adamově a do výroby trávníků. Aktuálně Juta zaměstnává dva tisíce lidí, což je meziročně o 50 více.

"Od 1. listopadu se plat u dělnických profesí zvýšil o tři procenta," uvádí ekonomická ředitelka Marie Čermáková. Loňský průměrný výdělek v Jutě činil 21 356 korun. Celkem má společnost 14 závodů, z nichž hned šest je ve Dvoře Králové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Za opakování tendru na stadion může chyba systému, tvrdí administrátor

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové.

Formální pochybení ve výběrovém řízení na stavbu fotbalového stadionu v Hradci Králové zapříčinila banální chyba...

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Najdete na iDNES.cz