Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaře tu nechceme, volají spolky pro zákaz těžby plynu z břidlic

  8:09aktualizováno  8:09
Bojovat proti zamýšlené těžbě břidlicového plynu na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku chtějí tamní ekologická sdružení. Spoléhají hlavně na petici, kterou chtějí dosáhnout úplného zákazu těžby ještě dřív, než vůbec začne průzkum.
Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek)

Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Metoda hydraulického štěpení se používá v Americe při těžbě a v Evropě při průzkumech zásob břidlicového plynu. Spotřebuje se při ní obrovské množství vody, půl procenta tvoří i chemické látky.

Plyn z břidlic

*metan uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i víc než 2 km

* k uvolnění plynu se užívá hydraulické štěpení, trhavinou se v plynonosné vrstvě vytvoří trhliny, pod tlakem se vhání do podzemí voda s pískem a příměsí chemikálií, odčerpává se, písek zůstane a brání uzavření pórů

"V americkém Texasu si to firmy mohly dovolit, ale pak se těžba rozšířila i dál. Jde o bezprecedentní ohrožení zásob pitné vody. Chceme utvořit koalici nevládních sdružení, aby náš protest měl celostátní dosah," uvedl Jiří Malík ze sdružení Živá voda.

Průzkum ani těžba břidlicového plynu nejsou v Podkrkonoší nijak nereálné. Pracoviště ministerstva životního prostředí v Hradci Králové už koncem roku vytyčilo území "Trutnovsko" o 777 kilometrech čtverečních pro firmu s australskými a americkými vlastníky BasGas Energia Czech, která o to požádala.

O samotný průzkum zatím nejde. Některé z 56 obcí se proti tomu ohradily, takže rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Čeká se, jak se vysloví rozkladová komise ministra. Další petice už koluje, zaštítily ji hlavně svazky obcí. Lidé ji podepisují teprve několik dní.

Například v Polici nad Metují ji v infocentru během dvou dní podepsalo třináct lidí, další archy jsou ještě po městě. Také v Náchodě podepsalo petici celé vedení radnice a vybídlo k tomu i obyvatele. Archy jsou v přízemí budovy a také na odboru životního prostředí. Petiční výbor rozeslal petici do všech obcí, jichž se průzkum plynu týká. Lidé mohou připojit svůj podpis do konce února.

Firma znečištění spodních vod vylučuje

Místní mají hlavně obavy, že těžba plynu i průzkum poznamenají cennou přírodu a mohou ohrozit spodní vody, i když se těží hluboko pod nimi. "Nechci, aby těžba znehodnotila zdejší krajinu. Navíc není vhodné, aby se těžaři vrtali v území, které má vodu s nejvyšší kvalitou," míní Martina Gollová z Teplic nad Metují, která už petici podepsala.

Firma BasGas slibuje přes svou mluvčí, že bude jednat s českou vládou i místními samosprávami. Hydraulické štěpení, na jehož rizika upozorňují aktivisté i část odborníků, je prý bezpečné.

"Ve stovkách a tisících úkonů, při nichž se v USA používá hydraulické štěpení, američtí regulátoři nepotvrdili případy úniku uhlovodíků ani štěpicí tekutiny do povrchových vod nebo do zdrojů spodních vod," řekla Anna Maio, mluvčí energetické firmy Hutton Energy sídlící v Londýně, do jejíž skupiny patří BasGas Energia Czech.

Pokud firma uspěje u ministerstva životního prostředí a dostane i další povolení, může začít hledat ropu a plyn. Bude zkoumat výsledky starších vrtů, provede 2D seizmická měření a popřípadě vrt tam, kde získá svolení vlastníků. Nesmí zasáhnout do horninového prostředí v Krkonošském národním parku ani v nejpřísněji chráněných zónách Krajinné oblasti Broumovsko.

Břidlicový plyn se těží ve Spojených státech amerických hlavně v posledním desetiletí, pokrývá tam asi pětinu spotřeby a USA už nemusejí žádný dovážet. Podle studie US EIA z května by zásoby plynu pod Evropou stačily na 60 let zdejší spotřeby. Výskyt plynu se odhaduje v 32 zemích.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Dva klokani v Broumově rozpletli pletivo kotce a skákali směrem na Polsko

Uprchlý klokan v jedné ze zahrad na okraji Broumova (21.9.2018).

Dvojice klokanů v pátek ráno utekla z minizoo v Broumově na Náchodsku. Zvířata zamířila k polským hranicím. Jednoho...

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Najdete na iDNES.cz