Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaře tu nechceme, volají spolky pro zákaz těžby plynu z břidlic

  8:09aktualizováno  8:09
Bojovat proti zamýšlené těžbě břidlicového plynu na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku chtějí tamní ekologická sdružení. Spoléhají hlavně na petici, kterou chtějí dosáhnout úplného zákazu těžby ještě dřív, než vůbec začne průzkum.
Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek)

Lidé z Náchodska se bojí, že chemikálie, které se užívají přo průzkumu plynových ložisek, znečistí spodní vody. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Metoda hydraulického štěpení se používá v Americe při těžbě a v Evropě při průzkumech zásob břidlicového plynu. Spotřebuje se při ní obrovské množství vody, půl procenta tvoří i chemické látky.

Plyn z břidlic

*metan uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i víc než 2 km

* k uvolnění plynu se užívá hydraulické štěpení, trhavinou se v plynonosné vrstvě vytvoří trhliny, pod tlakem se vhání do podzemí voda s pískem a příměsí chemikálií, odčerpává se, písek zůstane a brání uzavření pórů

"V americkém Texasu si to firmy mohly dovolit, ale pak se těžba rozšířila i dál. Jde o bezprecedentní ohrožení zásob pitné vody. Chceme utvořit koalici nevládních sdružení, aby náš protest měl celostátní dosah," uvedl Jiří Malík ze sdružení Živá voda.

Průzkum ani těžba břidlicového plynu nejsou v Podkrkonoší nijak nereálné. Pracoviště ministerstva životního prostředí v Hradci Králové už koncem roku vytyčilo území "Trutnovsko" o 777 kilometrech čtverečních pro firmu s australskými a americkými vlastníky BasGas Energia Czech, která o to požádala.

O samotný průzkum zatím nejde. Některé z 56 obcí se proti tomu ohradily, takže rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Čeká se, jak se vysloví rozkladová komise ministra. Další petice už koluje, zaštítily ji hlavně svazky obcí. Lidé ji podepisují teprve několik dní.

Například v Polici nad Metují ji v infocentru během dvou dní podepsalo třináct lidí, další archy jsou ještě po městě. Také v Náchodě podepsalo petici celé vedení radnice a vybídlo k tomu i obyvatele. Archy jsou v přízemí budovy a také na odboru životního prostředí. Petiční výbor rozeslal petici do všech obcí, jichž se průzkum plynu týká. Lidé mohou připojit svůj podpis do konce února.

Firma znečištění spodních vod vylučuje

Místní mají hlavně obavy, že těžba plynu i průzkum poznamenají cennou přírodu a mohou ohrozit spodní vody, i když se těží hluboko pod nimi. "Nechci, aby těžba znehodnotila zdejší krajinu. Navíc není vhodné, aby se těžaři vrtali v území, které má vodu s nejvyšší kvalitou," míní Martina Gollová z Teplic nad Metují, která už petici podepsala.

Firma BasGas slibuje přes svou mluvčí, že bude jednat s českou vládou i místními samosprávami. Hydraulické štěpení, na jehož rizika upozorňují aktivisté i část odborníků, je prý bezpečné.

"Ve stovkách a tisících úkonů, při nichž se v USA používá hydraulické štěpení, američtí regulátoři nepotvrdili případy úniku uhlovodíků ani štěpicí tekutiny do povrchových vod nebo do zdrojů spodních vod," řekla Anna Maio, mluvčí energetické firmy Hutton Energy sídlící v Londýně, do jejíž skupiny patří BasGas Energia Czech.

Pokud firma uspěje u ministerstva životního prostředí a dostane i další povolení, může začít hledat ropu a plyn. Bude zkoumat výsledky starších vrtů, provede 2D seizmická měření a popřípadě vrt tam, kde získá svolení vlastníků. Nesmí zasáhnout do horninového prostředí v Krkonošském národním parku ani v nejpřísněji chráněných zónách Krajinné oblasti Broumovsko.

Břidlicový plyn se těží ve Spojených státech amerických hlavně v posledním desetiletí, pokrývá tam asi pětinu spotřeby a USA už nemusejí žádný dovážet. Podle studie US EIA z května by zásoby plynu pod Evropou stačily na 60 let zdejší spotřeby. Výskyt plynu se odhaduje v 32 zemích.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Frýdek-Místek zastavil rozjetou Příbram, vedoucí Opava přehrála Žižkov

Trenér fotbalové Příbrami Josef Csaplár.

Příbramští fotbalisté ve druhé lize narazili. Po sérii devíti zápasů bez porážky zaváhali v 24. kole na hřišti...

Další z rubriky

Kvůli krvavým protestům univerzita evakuovala z Nikaraguy českého studenta

Student hradecké univerzity zachytil před svým odjezdem z nikaragujského Leónu...

Univerzita Hradec Králové evakuovala kvůli protivládním protestům a následným represím z Nikaraguy jednoho českého...

Spolek neposkytuje internet komerčně, řekl soud. Daň zatím musí platit dál

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že vybírání daně z přidané hodnoty Finanční správou od spolku HKFree bylo...

Za smrt brigádníka po pádu ze střechy přiznal soud matce odškodné 286 tisíc

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud přiznal odškodné 286 tisíc korun matce hocha, který utrpěl smrtelný úraz na brigádě na statku v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz