Podkrkonoší si oddychlo, těžba břidlicového plynu je na rok u ledu

  7:00aktualizováno  7:00
Stát si vymínil roční odklad, než rozhodne o povolení k průzkumu břidlicového plynu v Podkrkonoší. Těžařská společnost s australsko-americkými vlastníky Basgas Energia Czech o něj žádá skoro dva roky. Obce nesouhlasí s průzkumem ani těžbou, Trutnov má nyní v ruce výrazně negativní posudek.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Obyvatelé Trutnovska i Náchodska si na rok oddechnou od starostí s břidlicovým plynem. Ministerstvo životního prostředí přerušilo správní řízení až do konce ledna 2014. Pokud to bude nutné, těžařská firma musí nechat zpracovat posudek EIA o vlivu průzkumu na životní prostředí.

Průzkum na Trutnovsku

* průzkum se může týkat 25 obcí a měst na Trutnovsku

* zahrnuje Červený Kostelec, Horní Radechovou, Kramolnu a Zábrodí na Náchodsku, Batňovice, Čermnou, Hajnici, Havlovice, Chotěvice, Chvaleč, Libňatov, Malé Svatoňovice, Maršov u Úpice, Mladé Buky, Pilníkov, Radvanice, Rtyni v Podkrkonoší, Staré Buky, Suchovršice, Trutnov, Úpici, Velké Svatoňovice, Vítěznou, Vlčice a Zlatou Olešnici na Trutnovsku

* těžaři v České republice žádají o "Trutnovsko", "Berounku" a "Meziříčí"

"Náš postoj je neměnný od začátku, negativa těžby plynu převažují nad pozitivy. Chceme-li toto území rozvíjet, tak jedině v cestovním ruchu, a to nejde dohromady s těžními věžemi," řekl starosta Trutnova Ivan Adamec.

Pomohl hydrogeologický posudek

Podle něj obcím pomohl hydrogeologický posudek, který si Trutnov nechal zpracovat v prosinci. Geolog Petr Tichý v něm upozorňuje, že metoda hydraulického štěpení použitá při těžbě plynu by ohrozila místní zdroje podzemních vod.

Označil tuto metodu za nepřijatelnou pro celé průzkumné území. Podle něj je iluzí, že by se Trutnovsko mohlo stát prosperující průmyslovou oblastí v oboru těžby nafty či zemního plynu, aniž by to dopadlo na zdejší pitnou vodu.

O průzkum břidlicového plynu žádá od roku 2011 společnost Basgas Energia Czech. Těžaři původně usilovali o území 777 čtverečných kilometrů, ale vloni jej zúžili o Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko s cennými podzemními vodami a město Náchod, kde jsou zdroje minerální vody.

Nyní jde o 25 obcí na území 281 čtverečných kilometrů mezi Trutnovem, Dvorem Králové nad Labem a Červeným Kostelcem.

Loňské protesty proti těžbě

Není zatím příliš jasné, o jaké postupy těžaři žádají, a ministerstvo už je vyzvalo k upřesnění. V některých dokumentech upustili od vrtu s hydraulickým štěpením, v jiných se jej dožadují.

V současnosti uvažují o vtlačování zkapalněného LPG plynu (propanu) do vrtu, ministerstvo však upozornilo, že v Česku jde o nevyzkoušenou metodu.

Proti těžbě vzniklo několik petic

Obce se průzkumu brání už od loňska, na Trutnovsku i proto, že se dosud nevzpamatovalo z ukončené těžby uhlí. Obecní petici podepsalo přes 18 tisíc lidí.

Druhá petice Koalice Stop HF, která chce dosáhnout úplného zákazu metody hydraulického štěpení, zatím nasbírala přes 33 tisíc podpisů.

Břidlicový plyn

* jde o metan uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců

* dobývá se pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i víc než 2 km

* k uvolnění plynu se užívá hydraulické štěpení hornin, pomocí trhaviny se vytvoří v plynonosné vrstvě větší trhliny, pod tlakem se pak vhání do podzemí voda s pískem a příměsí chemikálií, odčerpává se, písek zůstane a brání uzavření pórů

"Firma ignoruje, že na Trutnovsku nejsou silurské břidlice, z nichž chce těžit. Permkarbonské vrstvy jsou zde netěžitelné," řekl Jiří Malík z Koalice Stop HF.

Spolky usilují o zákaz metody prostřednictvím zákona, ministerstvo však navrhuje moratorium, než dořeší potřebné zákony. Obyvatelé z Podkrkonoší nemají žádnou jistotu, že se jim snahy těžařů vyhnou.

"Děje se to salámovou metodou, firma napřed žádala i o Broumovsko, jenže zapomněla na chráněné území a po protestech od toho ustoupila. Teď, pokud na to těžaři ještě budou mít dech, budou obcházet jednotlivé obce a slibovat jim, co plyn přinese," mínil starosta Trutnova Adamec. Upozorňuje na přestřelené odhady zásob plynu v Polsku i cennou přírodu Krkonoš a podhůří.

Zástupce Basgas Energia Czech David Messina od loňského jara tvrdí, že firma bude vrtat jen se souhlasem vlastníků pozemků a obcí s minimem chemikálií, navíc v horninách hluboko pod spodními vodami. Nový prezident Miloš Zeman se na těžbu plynu v Česku dívá skepticky.

"Pro hustě zabydlenou krajinu, jako je Česká republika, je těžba břidlicových plynů naprosto nevhodná. Dovedu to pochopit v méně zalidněných oblastech, jako je Colorado ve Spojených státech, ale silně pochybuji, že by to bylo u nás z ekologických i civilizačních důvodů výhodné," řekl Zeman před týdnem v Pardubicích (více čtěte zde).

Těžba břidlicového plynu se prosadila v posledních deseti letech zejména ve Spojených státech amerických. Zásoby plynu jsou také pod Evropou, kde se teprve hledají. Hlavně Polsko do něj vkládalo velké naděje, geologové však několikanásobně snížili odhady zásob a jedna z firem ohlásila odchod.

Evropský parlament rozhodl, že ponechá těžbu na rozhodnutí států, ale zpřísní podmínky. Příznivci plynu tvrdí, že jde o strategickou surovinu pro evropské hospodářství a že správné postupy umožňují těžit bezpečně. Kritici upozorňují na rizika pro životní prostředí.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Rozkoš už nemá ani třetinu zásob. Tak málo vody místní nepamatují

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Letošní sucho citelně zasáhlo přehrady v Hradeckém kraji. Nádrž Rozkoš na Náchodsku, která využívá vodu z Úpy, je pod...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Další z rubriky

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Nové Město mívalo jedno z nejhezčích koupališť, lidé ho chtějí obnovit

Staré koupaliště v ohybu Metuje by se mohlo proměnit v moderní plovárnu s...

Zastupitelé v Novém Městě nad Metují se po letech odkladů vrátili k myšlence obnovit původní koupaliště. Více než dva...

K Děčínské boudě patří nejvýše položená mléčná farma v Česku

Děčínská bouda leží 700 metrů od mezistanice lanovky na Sněžku pod Růžovou...

Manželé Mlejnkovi před dvanácti lety navázali na tradici původních majitelů hostince na Růžohorkách. Obnovili horskou...

Najdete na iDNES.cz