Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři chtějí hledat plyn a ropu také na Hradecku a Pardubicku

  8:56aktualizováno  8:56
Zatímco v Podkrkonoší nepolevuje vlna odporu proti těžařům břidlicového plynu, do kraje míří další zájemce. Nejde však o břidlice, ale o tradiční ložiska zemního plynu a ropy na Pardubicku a Hradecku.

Proti těžbě břidlicového plynu demonstrovali v březnu lidé v Náchodě (na snímku). Teď se zájem těžařů přesouvá na Hradecko a Pardubicko. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V hledáčku těžařů zemního plynu je nově také Pardubicko a Hradecko. Česká firma se zahraničními vlastníky South Oil požádala o vytýčení území k průzkumu a vyhledávání konvenčních ložisek ropy a zemního plynu. Území, o nějž firma usiluje, má rozlohu 1 341 čtverečných kilometrů a zasahuje do Pardubického a Hradeckého kraje.

Firma South Oil požádala o stanovení průzkumného území. Správní řízení jsme dosud nezahájili," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Marta Machková. 

Žádost těžařů se teprve překládá a nejméně tři měsíce musí být zveřejněna ve Věstníku Evropské unie. K úředníkům ministerstva do Hradce Králové se žádost vrátí asi až na přelomu roku.

V domácích podmínkách se zatím těží tradiční ložiska zemního plynu a ropy pouze na jižní Moravě, přitom 99 procent plynu se do Česka dováží. Zdali je surovina skutečně i na Pardubicku a Hradecku, není jisté. 

"Žádná ložiska zemního plynu a ropy tam nebyla dosud nalezena," řekl geolog Juraj Franců ze státní České geologické služby.

Firma South Oil vznikla vloni v říjnu. Větší část ovládá Turek Göktug Beşer, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu. Zástupci firmy už při předání žádosti úřadům avizovali, že uspořádají konferenci v regionu a budou informovat veřejnost předem o svých záměrech, aby předešli protestům, jaké provázejí břidlicový plyn na Trutnovsku a Náchodsku i jinde v zemi (více o protestech čtěte zde).

Na Trutnovsku odmítají těžbu břidlicového plynu

Zatímco tato žádost je ještě v plenkách, pětadvacet obcí v Podkrkonoší do tohoto týdne podávalo stanoviska kvůli průzkumu plynu z břidlic. Všechna budou záporná, potvrdili dopředu starostové.

Těžba břidlicového plynu

Těžba břidlicového plynu se prosadila v posledních deseti letech zejména ve Spojených státech amerických, kde už tvoří asi pětinu spotřeby, a tamní přebytky ovlivňují ceny plynu v Evropě. Zásoby plynu jsou také pod Evropou, kde se teprve hledají. Hlavně Polsko do něj vkládá naděje, geologové však nedávno několikanásobně snížili odhady zásob a jedna z firem ohlásila odchod kvůli výsledkům dvou vrtů.

O dopadech těžby se debatuje i v Evropském parlamentu, který má rozhodnout o případných pravidlech. Kvůli rizikům pro životní prostředí už některé země jako Francie a Bulharsko zakázaly i průzkum hydraulickým štěpením. V Británii se vědci přiklonili k tomu, že v hydraulickém štěpení se v zemi může pokračovat s určitými pravidly vzhledem k vzniku zemětřesení.

"Před dvaceti lety skončila v naší oblasti těžba uhlí a obce se snažily krajinu obnovit ze svých peněz i dotací. Proto je otázka, zda bychom se měli vracet zpátky," mínil starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr. Podle něj se obce obávají poškození krajinného rázu, vody nebo třeba uvolnění radonu už v průzkumném vrtu.

O průzkumné území Trutnovsko žádá od loňska firma s australsko-americkými vlastníky Basgas Energia Czech. Poté, co ministr životního prostředí Tomáš Chalupa kvůli pochybením svého úřadu zrušil souhlas pro toto území, věc se vrátila znovu na začátek. Firma v srpnu pouze zúžila zkoumané území zhruba o polovinu.

V Česku usilují o průzkum dvě těžařské společnosti. V případě Trutnovska a Moravského Meziříčí vrátil ministr životního prostředí správní řízení na počátek. U Berounky je řízení přerušeno. Ministr chystá dvouleté moratorium, během nějž by stát nic nepovolil a upravil by zákony, kritikové však pochybují, zda to bude možné.

Zástupce Basgas Energia Czech od jara tvrdí, že firma bude vrtat jen se souhlasem vlastníků pozemků a obcí s minimem chemikálií, navíc v horninách hluboko pod spodními vodami. Na seznamu látek, které dosud používá mateřská firma Hutton Energy, jsou však i toxické látky.

Příznivci plynu tvrdí, že jde o strategickou surovinu a že správné postupy umožňují těžit bezpečně. V praxi ovšem dochází i k nehodám. Vědec Robert W. Howarth shrnul rizika na květnovém slyšení ve Sněmovně reprezentantů v USA, upozornily na ně také nové evropské studie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Soud neuvěřil exmanželce obvinění ze znásilnění dcery, muže osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové.

Hradecký krajský soud osvobodil Čestmíra J., který podle obžaloby znásilnil sedmiletou nevlastní dceru. Obvinila ho...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz