Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři chtějí hledat plyn a ropu také na Hradecku a Pardubicku

  8:56aktualizováno  8:56
Zatímco v Podkrkonoší nepolevuje vlna odporu proti těžařům břidlicového plynu, do kraje míří další zájemce. Nejde však o břidlice, ale o tradiční ložiska zemního plynu a ropy na Pardubicku a Hradecku.

Proti těžbě břidlicového plynu demonstrovali v březnu lidé v Náchodě (na snímku). Teď se zájem těžařů přesouvá na Hradecko a Pardubicko. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V hledáčku těžařů zemního plynu je nově také Pardubicko a Hradecko. Česká firma se zahraničními vlastníky South Oil požádala o vytýčení území k průzkumu a vyhledávání konvenčních ložisek ropy a zemního plynu. Území, o nějž firma usiluje, má rozlohu 1 341 čtverečných kilometrů a zasahuje do Pardubického a Hradeckého kraje.

Firma South Oil požádala o stanovení průzkumného území. Správní řízení jsme dosud nezahájili," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Marta Machková. 

Žádost těžařů se teprve překládá a nejméně tři měsíce musí být zveřejněna ve Věstníku Evropské unie. K úředníkům ministerstva do Hradce Králové se žádost vrátí asi až na přelomu roku.

V domácích podmínkách se zatím těží tradiční ložiska zemního plynu a ropy pouze na jižní Moravě, přitom 99 procent plynu se do Česka dováží. Zdali je surovina skutečně i na Pardubicku a Hradecku, není jisté. 

"Žádná ložiska zemního plynu a ropy tam nebyla dosud nalezena," řekl geolog Juraj Franců ze státní České geologické služby.

Firma South Oil vznikla vloni v říjnu. Větší část ovládá Turek Göktug Beşer, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu. Zástupci firmy už při předání žádosti úřadům avizovali, že uspořádají konferenci v regionu a budou informovat veřejnost předem o svých záměrech, aby předešli protestům, jaké provázejí břidlicový plyn na Trutnovsku a Náchodsku i jinde v zemi (více o protestech čtěte zde).

Na Trutnovsku odmítají těžbu břidlicového plynu

Zatímco tato žádost je ještě v plenkách, pětadvacet obcí v Podkrkonoší do tohoto týdne podávalo stanoviska kvůli průzkumu plynu z břidlic. Všechna budou záporná, potvrdili dopředu starostové.

Těžba břidlicového plynu

Těžba břidlicového plynu se prosadila v posledních deseti letech zejména ve Spojených státech amerických, kde už tvoří asi pětinu spotřeby, a tamní přebytky ovlivňují ceny plynu v Evropě. Zásoby plynu jsou také pod Evropou, kde se teprve hledají. Hlavně Polsko do něj vkládá naděje, geologové však nedávno několikanásobně snížili odhady zásob a jedna z firem ohlásila odchod kvůli výsledkům dvou vrtů.

O dopadech těžby se debatuje i v Evropském parlamentu, který má rozhodnout o případných pravidlech. Kvůli rizikům pro životní prostředí už některé země jako Francie a Bulharsko zakázaly i průzkum hydraulickým štěpením. V Británii se vědci přiklonili k tomu, že v hydraulickém štěpení se v zemi může pokračovat s určitými pravidly vzhledem k vzniku zemětřesení.

"Před dvaceti lety skončila v naší oblasti těžba uhlí a obce se snažily krajinu obnovit ze svých peněz i dotací. Proto je otázka, zda bychom se měli vracet zpátky," mínil starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr. Podle něj se obce obávají poškození krajinného rázu, vody nebo třeba uvolnění radonu už v průzkumném vrtu.

O průzkumné území Trutnovsko žádá od loňska firma s australsko-americkými vlastníky Basgas Energia Czech. Poté, co ministr životního prostředí Tomáš Chalupa kvůli pochybením svého úřadu zrušil souhlas pro toto území, věc se vrátila znovu na začátek. Firma v srpnu pouze zúžila zkoumané území zhruba o polovinu.

V Česku usilují o průzkum dvě těžařské společnosti. V případě Trutnovska a Moravského Meziříčí vrátil ministr životního prostředí správní řízení na počátek. U Berounky je řízení přerušeno. Ministr chystá dvouleté moratorium, během nějž by stát nic nepovolil a upravil by zákony, kritikové však pochybují, zda to bude možné.

Zástupce Basgas Energia Czech od jara tvrdí, že firma bude vrtat jen se souhlasem vlastníků pozemků a obcí s minimem chemikálií, navíc v horninách hluboko pod spodními vodami. Na seznamu látek, které dosud používá mateřská firma Hutton Energy, jsou však i toxické látky.

Příznivci plynu tvrdí, že jde o strategickou surovinu a že správné postupy umožňují těžit bezpečně. V praxi ovšem dochází i k nehodám. Vědec Robert W. Howarth shrnul rizika na květnovém slyšení ve Sněmovně reprezentantů v USA, upozornily na ně také nové evropské studie.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Ignorují nás, tvrdí opozice. V Opočně odstoupilo už sedmnáct zastupitelů

Zámek Opočno

Současné volební období v Opočně se vyznačuje velkými turbulencemi. Za necelé čtyři roky opustilo svá křesla už 17 lidí...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...

r.v. 2009, naj. 142 269 km, diesel
220 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz