Podle některých se jedná o zástěrku k hledání břidlicového plynu. Ilustrační foto

Podle některých se jedná o zástěrku k hledání břidlicového plynu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Těžaři chtějí plyn z východu Čech. Jde jim o břidlice, varují odpůrci

  • 8
Těžaři plynu a ropy se zajímají o území na východě Čech. Skoro 180 obcí od Hradce Králové a Pardubic až téměř po Svitavy se ocitlo v hledáčku firmy South Oil. Samosprávy se k její žádosti o budoucí právo na průzkum musí vyjádřit do konce května.

Je to možná nesmysl, anebo chytrý tah. Těžařská firma South Oil si vyhlédla 1 341 kilometrů čtverečních na Hradecku, Pardubicku, Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku kvůli konvenčním zásobám plynu a ropy. Podle geologů tam však nic takového není.

O jaké území žádá SouthOil?

* 1 341 kilometrů čtverečních

* dotkne se 178 obcí z Hradeckého a Pardubického kraje

* zasahuje na Hradecko, Pardubicko, Orlickoústecko, Chrudimsko a Svitavsko

* jde o stanovení území pro průzkum a vyhledávání konvenčních ložisek ropy a zemního plynu

Ministerstvo životního prostředí stanovilo, že z území vyjme 48 čtverečních kilometrů, na nichž se nacházejí chráněná území nebo ptačí oblasti. Obce a další účastníci řízení se k průzkumnému území mohou vyjádřit do 31. května. Pak ministerstvo životního prostředí rozhodne.

"Pokud vím ze znalosti území a co mohu usuzovat z literatury, doposud v této oblasti nebyla odhadnuta, stanovena, vypočtena ani posuzována jakákoli ložiska zemního plynu a ropy. Dá se soudit, že v ní velká nebo prokazatelná ložiska konvenčního plynu a ropy neexistují," uvedla Vlastimila Dvořáková ze státní České geologické služby, která zpracovává posudek k tomuto území.

Težařům jde možná o břidlice

Pokud by firma se žádostí uspěla, stát by jí vytýčil toto území a v dalších správních řízeních by mohla usilovat o průzkum či těžbu. Aktivisté z Koalice STOP HF však tvrdí, že těžařům může jít o jižní cíp území v okolí Svitav a tím také o nekonvenční břidlicový plyn.

"Každý průměrný geolog ví, že zde nejsou zásoby konvenčního plynu a ropy. Jsou zde však na jihu území břidlice. Je možné, že jde jen o zastírací manévr v honbě za břidlicovým plynem a o snahu, jak se vyhnout zákonu STOP HF i moratoriu a zajistit si pro své aktivity ohromné území," řekl Jiří Malík z koalice STOP HF, která lobbuje za úplný zákaz ekologicky problematického způsobu těžby metodou hydraulického štěpení.

Koalice nabídla obcím spolupráci. Aktivisti upozorňují, že žádost je velmi obecná, a obávají se, že by těžaři použili i horizontální vrty a hydraulické štěpení. Přitom tři čtvrtiny průzkumného území zabírá takzvaná Vysokomýtská synklinála, oblast cenná z hlediska zásob podzemní vody. Dá se předpokládat, že podzemní vody jsou v hloubce přes 300 metrů.

Některé obce už odmítly

Na jihu oblasti v okolí Svitav se podle geologů ve 40. letech skutečně objevily vývěry plynu, ale kolik ho je, to se neví. Zásoby pro případnou nekonvenční těžbu v jižní části území odhaduje geoložka Dvořáková jako sporné. Některé obce už plyn odmítly.

"Vidíme za tím skrytou snahu těžit břidlicový plyn. Jsme proti i v celém dobrovolném svazku obcí Poorlicko. Máme obavu, že by těžba narušila spodní vody," řekl starosta Borohrádku Milan Maček.

Velká města se zatím nerozhodla, například Pardubice. Zastupitelé v Hradci Králové jednali o žádosti firmy South Oil o vytýčení průzkumného území na konvenční zdroje ropy a zemního plynu v úterý.

Krajské město se přihlásí do správního řízení u ministerstva životního prostředí, protože území zasahuje i městské lesy na Novém Hradci. Zastupitelé také podpořili zákaz těžby hydraulickým štěpením v oblastech se zásobárnami vody. Primátor Zdeněk Fink od nich dostal za úkol informovat ministra životního prostředí a zpravodaje příslušné novely zákona ve Sněmovně.

Firma South Oil vznikla v Česku předloni v říjnu. Větší část ovládá Turek Göktug Beser, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu. V Česku je zastupuje geolog Stanislav Staněk ze Zlatých Hor a také polští zástupci. Zástupce firmy se nepodařilo kontaktovat.

Další firmy usilují o břidlicová území

Území Hradecka a Pardubicka, které si těžaři vybrali, je v posledním období v Česku vůbec nejrozsáhlejší. Jiné dvě firmy už řadu měsíců usilují o tři průzkumná území pro břidlicový plyn.

Firma Basgas Energia Czech s australsko-americkými vlastníky před rokem dostala od státu svolení na území Trutnovska, ale ministr životního prostředí jej po protestech občanů zrušil a žádost se znovu projednává. Průzkumné území se zúžilo a řízení je do konce ledna přerušeno (více čtěte zde).

Stejná firma chce zkoumat i Berounsko, další usiluje o území kolem Valašského Meziříčí. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vyhlásil na všechny aktivity kolem břidlicového plynu dvouleté moratorium, než se podaří upravit zákony i pro novou technologii.