VÝLETY ZDARMA: Hradecký kraj láká na ochutnávku chleba i nové stezky

  0:01aktualizováno  0:01
Výše vstupného se nemusí rovnat velikosti zážitku. MF DNES vám na prodloužený víkend přináší tipy na příjemný výlet, kde nezaplatíte takřka ani korunu.

Ve Špindlerově Mlýně se otevřou tři nové trasy - Mlynářovy okruhy. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

1Skalní město na Ostaši je divočejší než to v Adršpachu

Ostaš u Žďáru nad Metují

Skalní město v samém srdci stolové hory Ostaš u Police nad Metují na Broumovsku není sice tak pompézní jako nedaleké Adršpašsko-teplické skály, je však divočejší a bez placení.

Ještě před vstupem do lesa, kde jsou skály s krásnými vyhlídkami, čeká na turisty chatová osada s restaurací a kioskem. Skalní útvary, z nichž některé dosahují do výšky až 40 metrů, mají vlastní názvy - Zbrojnoš, Medvědi, Mohyla smrti, Žába nebo labyrint Kočičí skály. Součástí skalního města je i 30 metrů dlouhá puklina Sluj českých bratří.

2Braunův betlém u Kuksu zachraňují restaurátoři

 Světově ceněný sochařský skvost je poblíž barokního hospitálu v Kuksu. Braunův Betlém je jedinečná přírodní galerie plastik, která vznikla v letech 1723 až 1732 z popudu hraběte F. A. Šporka. Ten chtěl vytvořit rozlehlý přírodní park s organicky zakomponovanými plastikami i architekturou.

Jan Reich - Betlém Kuks (1995), z cyklu Bohemia

Autorem rozsáhlé sochařské výzdoby se stal Matyáš Bernard Braun a pracovníci jeho dílny. Všechny sochy byly původně barevné. Krátce po Šporkově smrti v roce 1738 za vpádu vojsk ale došlo k devastaci a zániku části výzdoby a ty pokračovaly i za stavby pevnosti Josefov. Restaurátoři se nyní snaží najít způsob jak soubor soch zachránit a zastavit jeho napadání mechy a lišejníky.

3Na hradeckém nábřeží vystřídají řemeslníky malíři

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete ZDE

Projekt Královéhradecká nábřeží načali 30. června řemeslníci, ale už v sobotu 7. července je na Tylově nábřeží vystřídají malíři. Jde o studenty a absolventy vysokých uměleckých škol z Česka, Slovenska a Polska, kteří do Hradce přivezou svá díla a zároveň na místě vytvoří nové obrazy.

Návštěvníci se mohou seznámit s novými technikami i materiály, součástí jsou i dílny. Od 19 hodin se budou v artkině Centrál promítat intermediální projekty a od 19:30 tam vystoupí kapely Nauzea Orchestra a Online Session.

4Historické stroje přijedou do Podorlického skanzenu

Tradiční setkání s automobilovými veterány v sobotu nabízí Podorlický skanzen Krňovice, který leží jen pár stovek metrů od Třebechovic. Kromě automobilů však určitě dorazí i motocykly, traktory, tatrovky všeho druhu i další historické stroje.

Irena Zárubová ukazuje pečení chleba v krňovickém skanzenu.

Výstava veteránů, která je zdarma, je od 10 do 14 hodin, ale není jediným povyražením, které lze v Krňovicích zažít. V sobotu rovněž bude ukázka pečení chleba v dobové peci včetně ochutnávky, o prohlídku si ale říká i skanzen, v němž jsou architektonické a technické památky z Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší.

5Hradecký Stříbrný rybník láká na pláže i adrenalin

Nejrůznějších písníků a rybníků, kde se neplatí vstup, je v okolí Hradce mnoho. Jenže díky dalším atrakcím, restauracím přímo v areálu, ale i prostředí bezkonkurenčně vede Stříbrný rybník.

Stříbrný rybník v Hradci Králové

Snahu vybírat vstupné tady vzdali už před několika lety, zadarmo je dokonce i tobogan. Vstup do vody z písečné pláže je pozvolný, naopak pod molem u skluzavky už je hloubka.

Nuda u "Stříbrňáku" rozhodně nehrozí. Přímo v areálu se nachází adrenalin park, kde jsou třeba paintballové hřiště, lanové parky, půjčovna čtyřkolek nebo lukostřelba. Na hladině rybníka mohou zájemci vyzkoušet akvazorbing, tedy chůzi po vodě v uzavřené plastové kouli, nebo vynález aqua skipper, který je poněkud výstředním skákacím kluzákem.

6Vyražte po stopách slavného Rumcajse

Výlet po stopách loupežníka Rumcajse zavede návštěvníky Jičína do ševcovny, jeskyně a na patnáctikilometrovou cestu.

Pohádková stezka potěší hlavně děti, pro ty nejmenší je připraven jen tříkilometrový Cipískův okruh. Procházka začíná v Mladějově. Odtud vede přes Loveč a skalní hrádek Pařez, dál kolem Prachovských skal na zříceninu Brada a Kbelnici, kde se nachází i hospoda U Rumcajse. Poté trasa zamíří kolem rybníka Kníže až do Jičína. Nelze minout ani Rumcajsovu jeskyni v lese Řáholci, kde návštěvníci uvidí dřevěnou palandu, peřinu a nádobí na vaření.

Interaktivní výstava Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně

Během procházky na výletníky čekají i různé záludné úkoly. Pokud na ně najdou správné odpovědi, získají v informačním centru pamětní list.

Ševcovna je další místo, které stojí za návštěvu. Je přímo v Jičíně, v uličce Pod Koštofrankem. Čeká tady celá Rumcajsova rodina, návštěvníci uvidí i pravou ševcovskou dílnu, hernu, Mančinu bylinkovou zahrádku nebo Cipískovu zoo.

7Špindl otevře Mlynářovy okruhy

Tři nové vycházkové okruhy v sobotu otevřou ve Špindlerově Mlýně. Jsou různě dlouhé, ale jejich trasy jsou nenáročné a vhodné i pro rodiny s malými dětmi nebo seniory. Začátek všech okruhů nazvaných Mlynářovy je v parku naproti hotelu Savoy, kde je umístěna také mapa s trasami.

Špindlerův Mlýn

Nejkratší okruh je Mlynářova naučná stezka s délkou 1,1 kilometru, následuje Mlynářovo kolečko dlouhé 2,8 km, třetí trasa je nazvána Mlynářův výšlap, je pro sportovce a měří 3,1 km.

Na jedné z tras se poutníci setkají nejen se špindlerovským mlynářem, ale i s princeznou ze mlejna, vodníkem či čertem. Ti si pro děti vymysleli různé úkoly s odměnami. Dospělí se budou moci vydat na vycházkové okruhy s průvodcem, který je seznámí se zajímavostmi a historií míst.

K sobotnímu oficiálnímu otevření okruhů pořádá Špindlerův Mlýn slavnost. Bude na ní hrát živá hudba a organizátoři připravili bohatý program pro děti i dospělé.

8Ve Vrchní Orlici zachraňují kostel

Statek, trosky mlýna, bývalá kovárna, ale hlavně kostel svatého Jana Nepomuckého. Nic jiného z bývalé osady Vrchní Orlice nezbylo. Ještě před několika lety se zdálo, že kostel potká stejně smutný osud jako jiná německá stavení, která byla rozbořena po druhé světové válce.

Kostel ve Vrchní Orlici

Naštěstí ale vydržel a všimlo si ho sdružení, které s obdivuhodnou rychlostí zachraňuje zdevastovaný chrám Nanebevzetí svaté Marie v blízkém Neratově. V kostele ve čtvrtek 6. července začíná osmý ročník čtyřdenní výstavy nazvané Mezi horama - genius loci.

Vstupné je dobrovolné. Místní umělci tady vystaví své fotografie, kresby, vitráže, plastiky, ale i poezii a součástí programu jsou rovněž benefiční koncerty. V pátek od 10 hodin je vernisáž výstavy, na které vystoupí pěvecký sbor Carmína. V sobotu v 10 hodin začíná mše svatá a program vrcholí nedělním koncertem kapely Oboroh v 16:00.

9Tour de Labe vyráží v sobotu z Hradce

Propagační a možná i trochu manifestační. Takový je seriál cyklojízdy Tour de Labe, která vždy první víkend v měsíci od června do října zmapuje celých 370 kilometrů dlouhé (cyklo)trasy od pramene až do Děčína.

Vozíčkáři v Hradci Králové na Tour de Labe 2011

Vozíčkáři v Hradci Králové na Tour de Labe 2011

Celá stezka by při současném tempu výstavby mohla být hotova přinejlepším v roce 2017. Právě na sobotu 7. července připadá etapa, která vede z Hradce Králové přes Pardubice až do Lázní Bohdanče. Podle organizátorů z občanského sdružení Labská stezka Nymburk se může zúčastnit kdokoli, dokonce i handicapovaní a startovné je dobrovolné.

Účastníci mají sraz do 9 hodin před hradeckým nádražím. Pak absolvují prohlídkový okruh městem, před 11. hodinou by peloton měl dorazit do Vysoké nad Labem a pak přes Kunětice pokračovat až před zámek v Pardubicích. Poslední desetikilometrový úsek do Lázní Bohdanče startuje v 16 hodin z Pernštýnského náměstí.

10Zelenou kapličku u Suchého Dolu vysvětí kardinál

Ve čtvrtek 8. července 2010 shořela Zelená kaplička v Ticháčkově lese u Suchého Dolu. Přesně dva roky po požáru tady kardinál Dominik Duka a biskup Jan Vokál vysvětí úplně novou, která mohla být postavena jen díky sbírce.

Vysvěcení je naplánováno na nedělní poledne a Suchý Důl u Police nad Metují naplánoval i doprovodný program. Na místním hřišti od 14 hodin vystoupí dechovka Metujka Hronov, The Rebel Pipers a Hudba Relax.

Autor:


Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Najdete na iDNES.cz