Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohl jsem mít klid, říká Magnusek. V Ratibořicích staví herecké muzeum

  6:32aktualizováno  6:32
V Babiččině údolí na Náchodsku vyrůstá nové herecké muzeum. Režisér Tomáš Magnusek kvůli němu rok netočí a věnuje se pouze rekonstrukci víc než stoleté budovy na Herecký dům Viktorka.

Vizualizace Hereckého domu Viktorka v Ratibořicích | foto: archiv Tomáše Magnuska

Náchodský režisér Tomáš Magnusek přiznává, že nenahodí ani pojistky. Budovu zvanou Monaco v Ratibořicích však s pomocí stavařů a přátel už dokázal zachránit.

Kulturní památka z roku 1901 stojící za zahradou empírového zámku dostala od loňských prázdnin novou střechu a bude mít také nové využití.

Fotogalerie

V domě, u nějž právě vyrůstá menší přístavba, bude sídlit herecké muzeum, restaurace, menší kinosál pro šedesát diváků i pokoje pro hosty. Otevře se nejspíš na podzim.

„Zda otevřeme celou budovu, nebo část, o tom teď denně debatuji se svou ženou a kolegy. Muzeum budeme dokončovat už během prázdnin, ale odhaduji, že otevřeme až v říjnu nebo listopadu, až bude hotová i přístavba,“ popisuje dvaatřicetiletý bývalý učitel a filmařský samouk Tomáš Magnusek.

„Čekali jsme na úvěr, který jsme nyní dostali. Lidé se chodí dívat na místo už teď a sledují, jak stavba přibývá nebo jak se opravují klenby,“ říká Magnusek, který vešel ve známost hlavně trilogií Bastardi. Kritici ji neocenili, ale vydělala mu na splacení dluhů, které mu zbyly za jeho prvním filmem Pamětnice z roku 2009 (více čtěte zde).

Bude herecká alej i chodník slávy

Právě tento film s Libuší Švormovou v hlavní roli vznikl na počest hereckých legend, které režisér zval i do dalších snímků. Jim bude patřit i chystané muzeum. Jména nebo tváře těch, kteří už odešli, se objeví v herecké aleji a pro žijící herce bude poctou chodník slávy.

V muzeu se počítá s dvěma stálými a dvěma příležitostnými expozicemi. K vidění bude zeď autogramů, herecká knihovna nebo historický nástin vývoje divadla od prvních kočovných společností až po úděl herců za jednotlivých režimů, jimž někteří odolávali statečně, jiní méně.

Každý návštěvník by si tam mohl najít, co ho zajímá. „Herci jsou vzorek společnosti. Někteří jsou prima, jiní škarohlídi, a každý divák si mezi nimi najde takové, s kterými se ztotožňuje. V našem muzeu budou mít místo čeští herci, kteří hráli velké, ale i malé role a za kterými na divadle, v dabingu, televizi nebo ve filmu zůstala nesmazatelná stopa,“ přibližuje budoucí expozici Magnusek.

Šála Heleny Růžičkové

Tvůrci muzea už sbírají různé předměty ze soukromého i pracovního života herců. Lidé například nahlédnou do scénáře komedie Světáci s poznámkami Vlastimila Brodského nebo uvidí šálu Heleny Růžičkové, kterou zhotovila týden před smrtí.

Jaroslava Obermaierová věnovala soukromou fotografii z natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana, na které je s prezidentem Gustavem Husákem a ministrem vnitra Obzinou. Další rekvizity nebo památeční věci daruje patron muzea Martin Dejdar, Regina Rázlová či Libuše Švormová.

Počítá se s tím, že muzeum bude zvát herce na několikadenní pobyt, aby mohli zajíždět na besedy do škol, firem či domovů pro seniory.

Muzeum chce přilákat návštěvníky údolí

Ač režisér pochází z Náchoda, muzeum umístil raději do Ratibořic, kde je zárukou početná návštěvnost. Jejich památkami loni prošlo 81 tisíc návštěvníků (o problémech s parkováním zde).

Tvůrci muzea proto doufají, že si turisté najdou jejich restauraci, která dosud v Babiččině údolí scházela, a že provozu pomohou vstupným i třeba tím, že se v domě ubytují.

Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.

Dům Monaco byl ve špatném stavu, už má však novou střechu.

Projekt má celkový rozpočet 30 milionů korun, z toho 5 milionů stála koupě domu, 15 milionů tvoří úvěr. Režisér se teď snaží získat chybějící část peněz. Zájemci mohou poslat svůj sponzorský dar na číslo účtu muzea, první peníze od dárců už na něj přišly.

„Buďme realisti. Těžko říct, zda si muzeum vydělá na své náklady a na obrovský úvěr. Máme řadu partnerů, sponzorů, i Královéhradecký kraj pomohl, ale i tak je to velký kousek. Některé práce se prodražují tím, že jde o kulturní památku,“ říká režisér.

Dům č.p. 12, tradičně nazývaný Monaco, sloužil kdysi jako ubytovna pro pracovníky sousedícího Panského dvora a jeho správce. Budovy se v polovině devadesátých let dostaly do majetku kontroverzní firmy Podzámčí, která je nechala pustnout.

Teprve před dvanácti lety se státu podařilo čtyři národní památkové objekty vykoupit, ale Monaco, které bylo pouze památkou kulturní, zůstalo stranou a likvidátor společnosti Podzámčí ho prodal novému vlastníkovi. Pak ho odkoupil Magnusek s přáteli.

„Byla to jedna z posledních soukromých nemovitostí v Ratibořicích, čtyři roky jsem kolem ní chodil a diskutoval o tom s mým velkým kamarádem. Ačkoli jsem konečně mohl mít klid, řekl jsem si: Ne, jdeme ještě do tohoto,“ prohlašuje režisér.

Dům byl zanedbaný a měl promáčené stropy, jak do něj silně zatékalo. Nyní už je budova podřezaná a dostala novou střechu. Teď se pracuje už uvnitř na elektroinstalaci.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz