Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradecku někdo otrávil vzácného dravce, bez něj nepřežijí ani mláďata

  11:40aktualizováno  11:40
Pět kilometrů západně od Nového Bydžova na Královéhradecku našli ornitologové otráveného kriticky ohroženého luňáka červeného. Přesné místo tají, protože mrtvý pták ležel v hnízdišti a nechtějí ohrozit další dravce. Případem se zabývají kriminalisté.

Pracovníci kriminální policie při ohledávání místa nálezu. | foto: Dušan Rak

„Jde o podezření z trestných činů týrání zvířat a o neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ potvrdila Lenka Burýšková z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Fotogalerie

Pokud se podaří pachatele vypátrat a usvědčit, může dostat až tři roky vězení.

„Situace je o to komplikovanější, že šlo o dravce z hnízdícího páru. Samice, která zůstala sedět na snůšce nedaleko nálezu, nemůže bez pomoci samce odchovat mláďata. Dalšími oběťmi neznámého traviče tak bude kompletní potomstvo z hnízda,“ uvedl nálezce uhynulého dravce Dušan Rak ze Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov České společnosti ornitologické (ČSO), který se zabývá monitoringem populace luňáka červeného v Česku.

Nalezený luňák byl otráven návnadou napuštěnou vysoce toxickým karbofuranem, který se v minulosti používal v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na kukuřici, řepě, bramborách nebo řepce. V Evropské unii je používání karbofuranu od roku 2008 zakázáno.

„V zemědělských družstvech i mezi lidmi je ale stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postihy. Používají je traviči pro nelegální pokládání návnad. ČSO se otravami ptáků karbofuranem dlouhodobě zabývá a případy monitoruje v programu Volná křídla. Bohužel, doposud nebyl žádný konkrétní viník dopaden a potrestán,“ doplnil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Otrávená návnada mohla ohrozit i děti

Zda byl cílem traviče právě luňák červený, není zatím jasné.

„Návnady často míří na škodnou, třeba i na toulavé psy a kočky, dravci představují vedlejší škody. Každopádně kladení návnad je nelegální. Otázkou zůstává, jestli někteří nepovažují za škodnou i kriticky ohroženého luňáka červeného. Zejména dravci doplácejí na to, že v přírodě sbírají snadno dostupnou potravu, často mršiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní, tedy pokud jde o otrávené návnady v otevřené krajině,“ uvedl Lukáš Kadava z východočeské pobočky ČSO, který hnízdiště sleduje.

Dravci na východě Čech

Ve východních Čechách počty dravců pozvolna rostou, hlavně díky přísné ochraně a také jejich vypouštění do volné přírody.

Řada druhů má v Čechách početné populace. Není to však případ luňáků červených. Vědci odhadují, že jich na východě Čech hnízdí jen okolo pěti párů a na Novobydžovsku maximálně dva.

To samé platí i o vzácném orlovi mořském. Od 90. let se jejich početnost také zvýšila. V kraji hnízdí na deset párů, na Novobydžovsku je v současnosti zaznamenán jeden.

Podle něj je nejpravděpodobnější, že za návnadou mohl být někdo z myslivců.

„Není to však jednoznačné. Pravdou je, že především u starší generace se setkáváme s názorem, že co má křivý zobák, do přírody nepatří,“ uvedl Kadava.

Podle ornitologů je případ otráveného luňáka znepokojující nejen pro to, že jde o velmi vzácný druh, jehož celorepublikový počet prokázaných hnízdících párů nepřesahuje stovku, ale i pro to, že otrávená návnada byla v lokalitě, kam často chodí děti.

„Místo nálezu otráveného luňáka leží jen několik desítek metrů od obce. Je pravděpodobné, že návnada musela být položena nedaleko. Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s ní manipulovaly děti. Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata,“ poznamenal Kadava.

Na Novobydžovsku to není první podobný případ. V březnu 2008 někdo karbofuranem otrávil dospělého samce vzácného orla mořského, který zřejmě pocházel z hnízdícího páru. I tehdy hnízdění orlů mořských na Novobydžovsku na čas skončilo.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Najdete na iDNES.cz