Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hradecku někdo otrávil vzácného dravce, bez něj nepřežijí ani mláďata

  11:40aktualizováno  11:40
Pět kilometrů západně od Nového Bydžova na Královéhradecku našli ornitologové otráveného kriticky ohroženého luňáka červeného. Přesné místo tají, protože mrtvý pták ležel v hnízdišti a nechtějí ohrozit další dravce. Případem se zabývají kriminalisté.

Pracovníci kriminální policie při ohledávání místa nálezu. | foto: Dušan Rak

„Jde o podezření z trestných činů týrání zvířat a o neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ potvrdila Lenka Burýšková z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Fotogalerie

Pokud se podaří pachatele vypátrat a usvědčit, může dostat až tři roky vězení.

„Situace je o to komplikovanější, že šlo o dravce z hnízdícího páru. Samice, která zůstala sedět na snůšce nedaleko nálezu, nemůže bez pomoci samce odchovat mláďata. Dalšími oběťmi neznámého traviče tak bude kompletní potomstvo z hnízda,“ uvedl nálezce uhynulého dravce Dušan Rak ze Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov České společnosti ornitologické (ČSO), který se zabývá monitoringem populace luňáka červeného v Česku.

Nalezený luňák byl otráven návnadou napuštěnou vysoce toxickým karbofuranem, který se v minulosti používal v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na kukuřici, řepě, bramborách nebo řepce. V Evropské unii je používání karbofuranu od roku 2008 zakázáno.

„V zemědělských družstvech i mezi lidmi je ale stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postihy. Používají je traviči pro nelegální pokládání návnad. ČSO se otravami ptáků karbofuranem dlouhodobě zabývá a případy monitoruje v programu Volná křídla. Bohužel, doposud nebyl žádný konkrétní viník dopaden a potrestán,“ doplnil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Otrávená návnada mohla ohrozit i děti

Zda byl cílem traviče právě luňák červený, není zatím jasné.

„Návnady často míří na škodnou, třeba i na toulavé psy a kočky, dravci představují vedlejší škody. Každopádně kladení návnad je nelegální. Otázkou zůstává, jestli někteří nepovažují za škodnou i kriticky ohroženého luňáka červeného. Zejména dravci doplácejí na to, že v přírodě sbírají snadno dostupnou potravu, často mršiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní, tedy pokud jde o otrávené návnady v otevřené krajině,“ uvedl Lukáš Kadava z východočeské pobočky ČSO, který hnízdiště sleduje.

Dravci na východě Čech

Ve východních Čechách počty dravců pozvolna rostou, hlavně díky přísné ochraně a také jejich vypouštění do volné přírody.

Řada druhů má v Čechách početné populace. Není to však případ luňáků červených. Vědci odhadují, že jich na východě Čech hnízdí jen okolo pěti párů a na Novobydžovsku maximálně dva.

To samé platí i o vzácném orlovi mořském. Od 90. let se jejich početnost také zvýšila. V kraji hnízdí na deset párů, na Novobydžovsku je v současnosti zaznamenán jeden.

Podle něj je nejpravděpodobnější, že za návnadou mohl být někdo z myslivců.

„Není to však jednoznačné. Pravdou je, že především u starší generace se setkáváme s názorem, že co má křivý zobák, do přírody nepatří,“ uvedl Kadava.

Podle ornitologů je případ otráveného luňáka znepokojující nejen pro to, že jde o velmi vzácný druh, jehož celorepublikový počet prokázaných hnízdících párů nepřesahuje stovku, ale i pro to, že otrávená návnada byla v lokalitě, kam často chodí děti.

„Místo nálezu otráveného luňáka leží jen několik desítek metrů od obce. Je pravděpodobné, že návnada musela být položena nedaleko. Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s ní manipulovaly děti. Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata,“ poznamenal Kadava.

Na Novobydžovsku to není první podobný případ. V březnu 2008 někdo karbofuranem otrávil dospělého samce vzácného orla mořského, který zřejmě pocházel z hnízdícího páru. I tehdy hnízdění orlů mořských na Novobydžovsku na čas skončilo.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Najdete na iDNES.cz