Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město betlémů s necelými 6 tisíci obyvatel zavádí pravidelné spoje MHD

  17:48aktualizováno  17:48
Třebechovice pod Orebem mají další unikát. Návštěvníky láká slavný Proboštův betlém, nyní se mohou v obci s ani ne šesti tisíci obyvateli svézt MHD. Malokapacitní bezbariérový autobus má ve zkušebním provozu sloužit hlavně dětem a seniorům.

Městská hromadná doprava v Třebechovicích pod Orebem zahájila zkušební provoz 1. října 2014. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přestože mají Třebechovice pod Orebem jen necelých šest tisíc obyvatel, zabírá obec poměrně velkou plochu a školákům nebo seniorům trvá i několik desítek minut dostat se do centra do školy nebo na nákup.

I proto ještě stihli současní zastupitelé schválit před volbami zkušební provoz autobusu městské hromadné dopravy, který je vzhledem k velikosti obce poměrně unikátní záležitostí.

MHD v Třebechovicích

  • Dvě linky obslouží kromě centra i místní části Nepasice, Krňovice, Štěnkov a Polánky, zastavovat bude po cestě například na zastávkách Železniční stanice, Heldovo náměstí, Masarykovo náměstí, Škola, Bor a Trčkova.
  • Na konci trasy se otočí a jede zpět. Celková trasa obou linek je dlouhá přes 11 kilometrů.
  • Cestující zaplatí u řidiče 8 korun, děti do 15 let to mají za polovic.
  • Spoje pojedou od 5:09 do 15:43 hodin, a to pouze v pracovní dny. Co nejméně by se navíc měly střetávat s autobusy veřejné linkové dopravy.

Ráno po páté hodině vyjel první spoj. Do malokapacitního autobusu si sedne 14 lidí a dalších osm míst je na stání. Mercedes je bezbariérový, vejdou se do něj minimálně dva kočárky a jezdí skrz město až do okolních okrajových částí.

Zkušební provoz skončí v lednu

„Začíná zkušební provoz, který potrvá až do ledna. Pokud uvidíme, že mají lidé v obci o dopravu zájem, zavedeme ji v první polovině příštího roku do ostrého provozu,“ vysvětluje starosta obce Jiří Němec.

„V odlehlejších částech obce jsme zjišťovali, jestli by o to byl zájem a byl. Takovým vzorem je pro nás Týniště nad Orlicí, které je zhruba tak velké jako Třebechovice a městská doprava tam dobře funguje. Věříme, že to tak bude i u nás,“ říká starosta.

Pokud budou chtít třebechovičtí linky příští rok protáhnout, aby mohl autobus zastavit i u hřbitova nebo v ulici Šárovcova, čeká je stavba dalších šesti zastávek. Jedna stojí zhruba 50 tisíc, z rozpočtu by tedy radnice vyčlenila dalších asi 300 tisíc korun. Náklady na samotný provoz ji přitom nyní vyjde asi na půl milionu ročně.

Dopoledne jel autobus ještě prázdný, lidé o něm buď nevědí, nebo spoj zatím nepotřebují. Samotného řidiče to však první den v práci nijak nevzrušovalo. Zkušeně kličkoval v centru obce mezi stojícími auty a na každé zastávce sledoval, jestli přece jen někdo nepřistoupí.

Městská hromadná doprava v Třebechovicích pod Orebem zahájila zkušební provoz...

„Jedinou nepříjemností na trase jsou frekventované křižovatky, kde provoz ráno hodně houstne. Musím dávat velký pozor. O půl sedmé ráno mě příjemně překvapily dvě studentky, které chtěly na vlak. O hodinu později se pak přišla podívat jedna důchodkyně, jestli to skutečně jede. Vzkázala, že zítra přijde i s kamarádkami a pojedou se projet. Lidé na ulici si mě ráno i všimli a mávali na mě,“ prozradil řidič Jindřich Řehák. 

Děti mají problém dostat se ze školy

A pro koho by měl být městský spoj nejvíc užitečný? „Hlavně pro děti. Ráno se sice docela dobře dostanou do školy jinými autobusy, ale odpoledne nastává problém,“ líčí starosta.

Město muselo získat licenci a nechat si schválit jízdní řády. O provoz se bude starat společnost Audis Bus, která provozuje městskou hromadnou dopravu třeba v Rychnově nad Kněžnou.

„Zejména pro menší obce a pro hendikepované máme vypracovaný specifický model dopravní obslužnosti. V Třebechovicích je cílem, aby spoje nabídly dopravu seniorům na nákupy, cestujícím k vlakům a dětem rozvoz zejména po skončení vyučování. Tento autobus značky Mercedes je to nejlepší, co v tuto chvíli můžeme nabídnout. V nízkopodlažní sekci má sklopené sedáky, vejde se tam i víc než jeden kočárek,“ poznamenává jednatel firmy Milan Cedidla.

Poprvé si trasu projel i jeden z obyvatel, který se představil jako Josef. „Krásně se do toho nastupuje. Já bydlím v centru, takže to moc nevyužiju, ale pro lidi z okrajových částí to bude dobrý,“ uznal.

Radnice i provozovatel doufají, že je lidé zahltí připomínkami, aby podle nich mohli MHD ještě upravit a zlepšit. Prozatím se radnici na hradeckém krajském úřadu nepodařilo prosadit záměr protáhnout linku až do vzdálenějších Jeníkovic a dalších částí tohoto mikroregionu.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz