Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebechovicemi se šíří zvěst o stěhování Romů, starostové ji popřeli

  9:27aktualizováno  9:27
Třebechovicemi pod Orebem na Královéhradecku se šíří fáma, že se do města přistěhuje několik romských rodin. Starousedlíci se bojí, že by tak přibylo nepřizpůsobivých obyvatel. Starosta Jiří Němec to ale označil za fámu a výplod chorého mozku po deseti pivech.

Třebechovice pod Orebem | foto: Kamil Andres/www.trebechovice.cz

V městečku proslaveném Proboštovým betlémem se šíří zvěst, že přibudou tři až čtyři romské rodiny ze čtyřicet kilometrů vzdáleného Nového Bydžova. Tam řešili vážné problémy se soužitím Romů s tamními naposledy letos na jaře.

Lidé v Třebechovicích si dokonce šuškají, že se na migraci domlouvá jejich starosta s novobydžovským kolegou Pavlem Loudou. "Kamarádka mi říkala, že snad už je nějaká petice. Klidně ji podepíšu," říká jedna z třebechovických žen. Obává se, že se v Třebechovicích zhorší bezpečnostní situace.

"Dobře si pamatujeme podobné problémy s Romy před deseti patnácti lety v Třebechovicích. Naštěstí tehdejší aktéři se už usadili, mají rodiny a jejich děti se většinou sžily s dětmi místních obyvatel. Samozřejmě nám vadí, že někteří jsou zvýhodňováni, že vysedávají celý den bez práce na náměstí, že mají bazén zadarmo. Ale to jsou drobnosti. Nikdo tady hlavně nechce přepadání a znásilňování jako v Novém Bydžově," dodala Třebechovičanka.

Starosta Třebechovic: Je to fáma

Starosta Jiří Němec potvrzuje, že v poslední době se tyto fámy městem šíří a že už na ně musel reagovat na radničním webu. Šuškalo se i o tom, že město pro přistěhovalce opravuje dům. Radnice ale prý v žádném případě o ničem takovém neuvažuje ani neví o soukromé aktivitě v této oblasti.

"Je to místní fáma a nese se městem. Výplod chorého mozku. V hospodě po desátém pivu se vymyslí leccos," míní Němec.

"Ani náhodou jsme o ničem takovém neuvažovali. Protože samozřejmě nemůžeme vyloučit, že problémové lidi sem může nastěhovat soukromník, prověřovali jsme i tuto možnost. Jestli ve městě není třeba na prodej dům, kde by něco takového hrozilo, ale v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se něco takového chystalo," tvrdí starosta. O petici nic neví.

Nikomu bych to neudělal, nic to neřeší, říká starosta Bydžova

Zvěsti o stěhování problémových Romů z Nového Bydžova do Třebechovic nepotvrzuje ani bydžovský starosta Pavel Louda. Připouští ale, že už několik návrhů na přestěhování některých tamních Romů dostal, ale žádnou nepřijal a nepřijme.

"To bych udělal rád. Nechce někdo deset romských rodin? A pokud by byl zájem, i víc. Máme jich tu asi třicet," říká v nadsázce. Pak ale dodává, že moc dobře ví, co to znamená mít ve městě tak početnou skupinu problémových lidí.

"Takový lump zase nejsem. Nikomu bych to neudělal. Pokud takový záměr existuje, nepochází ode mne a je to pro mne novinka. Spíš to ale považuji za špatný vtip a pomluvu," konstatoval Louda.

Stěhování do jiného města nepovažuje za řešení, jen dočasné odsunutí problému. Minulý týden iDNES.cz potvrdil, že po jarních konfliktech a pochodu pravicových radikálů se situace ve městě zklidnila. Pokračují kontroly heren, kde radnice čas od času načapá příjemce sociálních dávek. (čtěte také Tři členy rodiny na dávkách načapali v herně, jinak se Bydžov zklidnil)

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz