Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trénink postiženým hodně pomáhá, říká trenérka stolního tenisu

  7:40aktualizováno  7:40
V osmnácti letech se úplnou náhodou stala sparing partnerem mentálně hendikepovanému stolnímu tenistovi. Práce s postiženými Lucii Francovou pohltila natolik, že se jí věnuje už dvacet let, za což dostala i ocenění od Královéhradeckého kraje.

Oceněnáosmatřicetiletá pedagožka Lucie Francová z Chlumce nad Cidlinou. | foto: Lukáš Urban

Do prvního ročníku soutěže Zlatá koruna, jímž chtěl kraj ocenit dobrovolníky pracující s mládeží ve volném čase a většinou bez nároku na honorář, přišlo 59 přihlášek. Korunu získalo patnáct z nich, mezi nimi i osmatřicetiletá pedagožka Lucie Francová z Chlumce nad Cidlinou, která už dvacet let pracuje s mentálně postiženými.

Trénuje je ve stolním tenise a dotáhla to s nimi až na mistrovství Evropy. „Děti s mentálním postižením jsou hrozně upřímné a vděčné, dokážou dát najevo, že jsou rády, když s nimi někdo je,“ říká trenérka.

Jak jste se dostala k trénování postižených?
Stolní tenis jsem aktivně hrála už od dětství. Mentálně postižení přišli k nám do oddílu na trénink a jejich trenérka pro ně hledala sparing partnery z běžné populace. Tehdy mi bylo asi šestnáct. Moc lidí se tehdy s nimi do tréninku nehrnulo, já jsem ale neměla problém a zahrála si. Dohodli jsme se pak na další spolupráci, já jsem šla studovat dál speciální pedagogiku a zůstala u toho doteď.

Na školu jste šla proto, že jste s nimi chtěla pracovat dál?
Dělala jsem mateřinku, takže jsem ve školství už byla. Chtěla jsem jít studovat dál, setkání s hendikepovanými při tréninku pro mě bylo impulzem pro výběr oboru speciální pedagogika.

Kolik hodin denně se práci s hendikepovanými stolními tenisty věnujete?
Teď je to trochu složitější, protože jsem na rodičovské dovolené. Začínala jsem ale se dvěma tréninky týdně, pak se nám to ale rozjelo, že děti trénují každý den, takže už nestačí jen jeden trenér, působí nás u nich mnohem víc. Spoustu času s dětmi trávím i na soutěžích, na které s nimi jezdíme zejména o víkendech, ale třeba i na letní soustředění, kde už máme několikafázové tréninky. Ač je to práce s hendikepovanými sportovci, snažíme se maximálně přizpůsobit frekvenci tréninků, jaká je u běžné populace.

Pozorujete na svých svěřencích, že jim stolní tenis pomáhá v rozvíjení schopností, k nimž by se jinak nedobrali?
Nevím, jestli přímo stolní tenis, ale obecně sport a trénink jim určitě pomáhá. Pravidelný trénink a rutina jsou u lidí s mentálním postižení moc důležité. Je na nich vidět obrovský pokrok, a to především v kontaktu se společností. Jakmile se nenajde příležitost, ve které by se našli nebo dělali něco, co by je bavilo, zůstanou většinou jen doma s rodiči a chybí jim ten kontakt se společností. Když se ale realizují, získávají přátele a kolektiv. Při speciální škole v Hradci Králové, kde učím, máme klub nazvaný Integra, kde se snažíme právě pro stolní tenis angažovat jak postižené děti, tak jejich rodiny, sourozence a jejich zdravé vrstevníky. Dokonce se k nám hlásí i lidé z ulice, kteří mají zájem se zapojit. A to našim dětem dává hrozně moc, protože v jednom týmu jsou třeba se svými rodiči, trenérem a pak ještě s někým novým. Všichni fungují jako jeden tým, a to jim dává hodně: to, že je člověk vezme mezi sebe a neizoluje je.

A vás to uspokojuje jak?
Dává mi to super pocit. S hendikepovanými už pracuji dvacet let a za tu dobu jsme to dotáhli tak daleko, že fungujeme všichni dohromady: mladí, staří, hendikepovaní, zdraví, malí, velcí. A vidím, jak si všichni na sebe vezmou stejný dres a všechno jde. A děti s mentálním postižením jsou hrozně upřímné a vděčné a dokážou dát najevo to, že jsou rády, že s nimi někdo je, že je jejich činnost baví. Jejich vděk a radost mě nabuzuje a motivuje k další práci.

Zapojujete i svoji vlastní rodinu?
Ano, když jsme pořádali třeba mistrovství Evropy, byla jsem hodně vytížená a rodina zafungovala skvěle. Mám bráchu šikovného přes počítače, tak nám pomohl, rodiče mi pomohli s mými malými dětmi, manžel pomáhá zajišťovat technické zázemí.

Hovořila jste o mistrovství Evropy, což je úspěch. Máte ještě další cíle, nebo jste ve své práci už dosáhla vrcholu?
Idealistická vize by byla, ale myslím, že jsou to jen ideje: vytvoření střediska v Hradci, kde bychom umožnili sportovní nabídku nejen našim sportovcům a veřejnosti, ale snažili bychom se do něj stahovat i ty nejlepší hráče s hendikepem a pracovat s nimi ještě intenzivněji než teď. Máme porovnání s evropskými zeměmi a vidíme, že by to ještě šlo posunout o trochu dál. Teď fungujeme ve škole dva dny v týdnu, nejlepší by bylo, abychom měli pět dnů v týdnu i vlastní středisko pro sportovce s hendikepem.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz