Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal farmáře za utýrání ovcí podmínkou a zákazem chovu

  9:57aktualizováno  11:05
Okresní soud v Hradci Králové potrestal Miloše Švece, který podle obžaloby děsivým způsobem týral ovce na své ekologické farmě v Bělči nad Orlicí. Dostal podmíněný trest a tříletý zákaz činnosti. Podle soudu i obžaloby je to adekvátní trest.

Zvířata podle svědků umírala na farmě po desítkách, další ostatky našla policie i na hnojišti. Zvířata dostávala nekvalitní seno, řvala hlady a měla bolesti. Čerstvě narozená jehňata tu pak doslova umírala před zraky kolemjdoucích.

Soudu se však povedlo prokázat smrt pouze čtrnácti uhynulých ovcí. „Obžalovaný je vinen, že zvlášť trýznivým způsobem týral nejméně 14 ovcí, které zemřely buď  vyhladověním nebo na metabolickou poruchu. Obžalovaný jim nezajistil dostatek potravy a vody,“ zhodnotil soudce David Arochi Vergara Schmuck.

Jeden rok vězení s podmínečným odkladem na tři roky a stejně dlouhý zákaz chovu ovcí je podle něj adekvátní trest. Polehčující okolností je pro obžalovaného skutečnost, že je dosud bezúhonný a navíc s chovem dalších zvířat na farmě problém nebyl. Obžalovaný proto dostal trest v dolní hranici trestní sazby, přitom mu hrozilo až pět let vězení.

Obžalovaný si ponechal lhůtu, žalobkyně se vzdala práva na odvolání.  

„Týrání jednoznačně prokázaly pitvy“

Švec se snažil hájit, že kromě jiného nebyl zdráv, proto se nemohl o ovce dostatečně postarat. Ani s tímto argumentem ovšem u soud neuspěl.

„Poměrně jednoznačný důkaz týrání jsou pitvy zvířat. Za týrání je považováno jakéjoliv jednání, které zvířatům způsobuje bolest a smrt, obžalovaný navíc neposkytl zvířatům odbornou pomoc. Je povinností chovatele zajistit veškerou péči, u ovcí rozhodně nedošlo k přirozené smrti, kterou by nemohl ovlivnit,“ shrnul soudce.

Fotogalerie

Soud tak dal za pravdu obžalobě, podle které chovatele usvědčily také výslechy svědků, veterinářů a další důkazy. Mrtvé ovce tam nechal ležet, ty živé pily močůvku. 

„Znalci dále potvrdili, že až jedna třetina ovcí trpěla chronickou podvýživou,“ uvedla státní zástupkyně Michaela Hartmanová.

Schmuck dále připomněl, že i podle některých svědků zemřelo až dvacetkrát více zvířat, než jak uvedla obžaloba. „To jsou ovšem pouhé spekulace, se kterými jsme nemohli u soudu pracovat, museli jsme vycházet z pitevního protokolu. Já jsem s výsledkem spokojená,“ okomentovala žalobkyně.

Obhajoba chtěla případ přehodnotit na pouhý správní delikt

Farmář Švec odmítá, že by spáchal trestný čin. Podle obhájce se soudu nepodařilo prokázat, že by obžalovaný zvířata týral. Jejich žalostný stav podle nej zapříčinila choroba (více čtěte zde). Znalci také podle obhajoby neprovedli dostatek analýz.  

U soudu vypovídala i jedna z hlavních svědkyň, sousedka obžalovaného, která na chování farmáře Švece upozornila a umírající zvířata natočila a nafotila.

„Začalo to tak, že mi bylo divné, že tam leží stovky ovcí, klepou nohama a vypadají příšerně. Nikdo se o ně nestaral. Trvalo to minimálně rok, byly nahnané do bahna bez přístupu k pastvinám a nemohly utéct. Začala jsem se o to zajímat, nejdřív jsem kontaktovala majitele, ale ten mi řekl, že je vše v pořádku. Přitom to viděl každý, kdo tam projížděl,“ popsala žena, která si nepřála zveřejnit jméno.

Obhájce dopoledne u soudu znovu připomněl, že tato svědkyně není věrohodná, neboť je jejich vztah s Milošem Švecem dlouhodobě nepřátelský. Zopakoval i námitku, podle které jeho klient rozhodně neměl v úmyslu ovce týrat, naopak mu měly vydělávat peníze. Celý případ by měl soud přehodnotit z trestného činu na pouhý správní delikt.

Na základě oznámení krajské veterinární správy začala policie případ řešit loni v dubnu (více čtěte zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz