Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal farmáře za utýrání ovcí podmínkou a zákazem chovu

  9:57aktualizováno  11:05
Okresní soud v Hradci Králové potrestal Miloše Švece, který podle obžaloby děsivým způsobem týral ovce na své ekologické farmě v Bělči nad Orlicí. Dostal podmíněný trest a tříletý zákaz činnosti. Podle soudu i obžaloby je to adekvátní trest.

Zvířata podle svědků umírala na farmě po desítkách, další ostatky našla policie i na hnojišti. Zvířata dostávala nekvalitní seno, řvala hlady a měla bolesti. Čerstvě narozená jehňata tu pak doslova umírala před zraky kolemjdoucích.

Soudu se však povedlo prokázat smrt pouze čtrnácti uhynulých ovcí. „Obžalovaný je vinen, že zvlášť trýznivým způsobem týral nejméně 14 ovcí, které zemřely buď  vyhladověním nebo na metabolickou poruchu. Obžalovaný jim nezajistil dostatek potravy a vody,“ zhodnotil soudce David Arochi Vergara Schmuck.

Jeden rok vězení s podmínečným odkladem na tři roky a stejně dlouhý zákaz chovu ovcí je podle něj adekvátní trest. Polehčující okolností je pro obžalovaného skutečnost, že je dosud bezúhonný a navíc s chovem dalších zvířat na farmě problém nebyl. Obžalovaný proto dostal trest v dolní hranici trestní sazby, přitom mu hrozilo až pět let vězení.

Obžalovaný si ponechal lhůtu, žalobkyně se vzdala práva na odvolání.  

„Týrání jednoznačně prokázaly pitvy“

Švec se snažil hájit, že kromě jiného nebyl zdráv, proto se nemohl o ovce dostatečně postarat. Ani s tímto argumentem ovšem u soud neuspěl.

„Poměrně jednoznačný důkaz týrání jsou pitvy zvířat. Za týrání je považováno jakéjoliv jednání, které zvířatům způsobuje bolest a smrt, obžalovaný navíc neposkytl zvířatům odbornou pomoc. Je povinností chovatele zajistit veškerou péči, u ovcí rozhodně nedošlo k přirozené smrti, kterou by nemohl ovlivnit,“ shrnul soudce.

Fotogalerie

Soud tak dal za pravdu obžalobě, podle které chovatele usvědčily také výslechy svědků, veterinářů a další důkazy. Mrtvé ovce tam nechal ležet, ty živé pily močůvku. 

„Znalci dále potvrdili, že až jedna třetina ovcí trpěla chronickou podvýživou,“ uvedla státní zástupkyně Michaela Hartmanová.

Schmuck dále připomněl, že i podle některých svědků zemřelo až dvacetkrát více zvířat, než jak uvedla obžaloba. „To jsou ovšem pouhé spekulace, se kterými jsme nemohli u soudu pracovat, museli jsme vycházet z pitevního protokolu. Já jsem s výsledkem spokojená,“ okomentovala žalobkyně.

Obhajoba chtěla případ přehodnotit na pouhý správní delikt

Farmář Švec odmítá, že by spáchal trestný čin. Podle obhájce se soudu nepodařilo prokázat, že by obžalovaný zvířata týral. Jejich žalostný stav podle nej zapříčinila choroba (více čtěte zde). Znalci také podle obhajoby neprovedli dostatek analýz.  

U soudu vypovídala i jedna z hlavních svědkyň, sousedka obžalovaného, která na chování farmáře Švece upozornila a umírající zvířata natočila a nafotila.

„Začalo to tak, že mi bylo divné, že tam leží stovky ovcí, klepou nohama a vypadají příšerně. Nikdo se o ně nestaral. Trvalo to minimálně rok, byly nahnané do bahna bez přístupu k pastvinám a nemohly utéct. Začala jsem se o to zajímat, nejdřív jsem kontaktovala majitele, ale ten mi řekl, že je vše v pořádku. Přitom to viděl každý, kdo tam projížděl,“ popsala žena, která si nepřála zveřejnit jméno.

Obhájce dopoledne u soudu znovu připomněl, že tato svědkyně není věrohodná, neboť je jejich vztah s Milošem Švecem dlouhodobě nepřátelský. Zopakoval i námitku, podle které jeho klient rozhodně neměl v úmyslu ovce týrat, naopak mu měly vydělávat peníze. Celý případ by měl soud přehodnotit z trestného činu na pouhý správní delikt.

Na základě oznámení krajské veterinární správy začala policie případ řešit loni v dubnu (více čtěte zde).

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz