Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Insolvenční správce dostal šest let za zpronevěru deseti milionů

  13:44aktualizováno  13:44
Hradecký krajský soud znovu potrestal insolvenčního správce Pavla Petráše za to, že zpronevěřil majetek pardubické firmy Direktum. Šestiletý trest si má odpykat za zpronevěru 10 milionů korun, zbylých 20 milionů je podle nového rozhodnutí soudu promlčených.

Insolvenční správce Pavel Petráš před Krajským soudem v Hradci Králové. (16. 5. 2013) | foto: ČTKČTK

Sedmačtyřicetiletý Pavel Petráš z Rakovnicka poslal v roce 2004 jakožto správce konkurzní podstaty peníze pardubické firmy Direktum na účet své manželky. Podle soudu neoprávněně.  

Loni v září u Krajského soudu v Hradci Králové sice přiznal, že způsobil firmě třicetimilionovou škodu a je připraven ji uhradit, ale opakovaně odmítl, že by tím spáchal trestný čin. Soud ho poslal na sedm let do vězení (více čtěte zde) a Vrchní soud v Praze verdikt potvrdil. Petráš ale uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu v Brně, který případ vrátil do Hradce.

Obžalovaný tentokrát nedostal trest za celou částku, tedy 30 milionů korun. Šestiletým vězením a desetiletým zákazem činnosti konkurzního či insolvenčního správce ho soud dopoledne potrestal za zpronevěru deseti milionů.

Soud zastavil stíhání kvůli dvacetimilionové škodě

Ty podle obžaloby vybrala jeho tehdejší manželka z účtu v hotovosti a předala je Petrášovi, který je blíže nezjištěným způsobem utratil. Petráš odmítá, že by peníze užil pro svoji potřebu, údajně je předal slovenské společnosti FKH Elektronic, která je měla zhodnotit. 

Šestiletý trest dostal také správce Růčka z Broumova

Krajský soud v Hradci Králové vynesl velmi podobný verdikt v květnu 2013, kdy potrestal správce konkurzní podstaty Drahomíra Růčku z Broumova. Za zpronevěru téměř 10 milionů korun dostal také šest let vězení, zákaz činnosti má vyslovený na osm let, navíc musí uhradit škodu. Trest mu v říjnu 2013 potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze, Nejvyšší soud v červnu 2014 odmítl jeho dovolání.

„Připadalo mi rozumné zhodnotit peníze lépe než u bank, které tehdy poskytovaly nízké úroky,“ vysvětloval soudu Petráš.

Zbylé dvě třetiny, tedy 20 milionů korun, přeposlal z účtu kvůli údajnému zhodnocení stejné firmě.

V tom soud spatřoval trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku, ale nový verdikt v tomto bodě trestní stíhání zastavil. Otázka dvacetimilionové škody je podle senátu promlčená.

Loni v květnu během začátku hlavního líčení Petráš soudu sliboval, že má připravených šest milionů korun v trezoru a je ochoten začít škodu splácet (více čtěte zde). Soud ho k platbě poškozené firmě vyzval, ale nestalo se. 

S nárokem na náhradu škody se má poškozená firma obrátit podle rozsudku na civilní soud. Zaplacení škody už dříve nařídil Krajský soud v Praze, podle kterého měl Petráš zaplatit firmě Direktum 30 milionů plus soudní poplatky ve výši 1,5 milionu korun.

Ani páteční rozsudek zatím není pravomocný, obhájce podal odvolání proti trestu, na projednání zastaveného trestního stíhání netrvá. Státní zástupkyně si v obou případech ponechala lhůtu.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Najdete na iDNES.cz