Záchranář se psem vycvičeným na hledání osob pod lavinou.

Záchranář se psem vycvičeným na hledání osob pod lavinou. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály

  • 0
Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí od středy v Krkonoších. Horská služba ho vyhlásila kvůli silnému sněžení. Dnes se navíc přidal i silný vítr a správci národního parku tak varují i před pádem stromů a větví na silnice a turistické cesty.

Na hřebenech sněží už třetí den v řadě. Za posledních 96 hodin napadlo 80 až 100 centimetrů nového sněhu. Podle měření dál padají půl až čtyři centimetry za hodinu.

„Dnes navíc fouká silný vítr. Proto prosíme, aby lidé v horách dbali zvýšené opatrnosti. Kombinace velkého množství sněhu a velký vítr v lesích znamená vysoké riziko pádu větví nebo dokonce celých stromů. Naši lesníci jsou v terénu a případné polomy na cestách se snaží operativně odstraňovat,“ řekl Radek Drahný ze Správy Krkonošského národního parku.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí je nejzrádnější, sněhová pokrývka je na svazích jen slabě zpevněná a může se utrhnout už při malém zatížení. Horská služba vyhlásila třetí stupeň v letošní zimě poprvé, od začátku prosince platil pouze nejnižší první.

„Na závětrných stranách a žlabech je větší množství sněhu, který napadl na zledovatělou sněhovou pokrývku. Ta v těchto místech vykazuje malou stabilitu,“ uvedl Robert Dlouhý z horské služby. Lavinovými katastry jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra to není nijak výjimečné.

„V posledních letech bylo sněhu málo, třetí stupeň jsme proto nevyhlašovali často. V posledních dvou dnech je však rizikové pohybovat se ve volném terénu,“ sdělil expert. Výletníkům na značených cestách žádné nebezpečí nehrozí.

Celkové množství sněhu na hřebenech není příliš velké. Přestože meteorologická stanice na Luční boudě ve středu hlásila 45 centimetrů nového prachového sněhu, celková výška pokrývky zůstala pouze 40 centimetrů.

„Silný vítr sfoukal sníh z náhorních plošin do žlabů. Přestože na hřebenech je jen několik čísel, v závětrných svazích mohou být dvou až třímetrové návěje,“ vysvětlil Pavel Cingr.

Největší krkonošská lavina v posledních letech spadla začátkem února 2015 v Modrém dole (více zde). Ve stejné době si lavina vyžádala zatím poslední oběť. Při sjíždění Malé Studniční jámy nad Obřím dolem zahynul pod sněhem osmadvacetiletý skialpinista (psali jsme tady).

Sněžení má pokračovat i ve čtvrtek, ale podle meteorologů už nebude tak vydatné. Na horách budou sněhové přeháňky četnější, slábnout mají k večeru. Místy se budou tvořit sněhové jazyky, nad 600 metrů nad mořem zpočátku i závěje. Výrazně se ochladí, teploty se pod nulou budou držet celý den, v 1 000 metrech kolem minus deseti. Vítr bude v nárazech dosahovat až 70 kilometrů v hodině.

11. února 2015

,