Samice Jola podstoupila podrobné vyšetření chrupu, o dva zuby přišla.

Samice Jola podstoupila podrobné vyšetření chrupu, o dva zuby přišla. | foto: Zoo Dvůr Králové nad Labem

Samice nosorožce ve dvorské zoo musela k zubaři. Vytrhl jí dva zuby

  • 3
Německý odborník Timo Zwick ulevil samici dvourohého nosorožce v zoo ve Dvoře Králové od několikaměsíčních bolestí zubů. Kvůli zánětu musel dva zuby vytrhnout. Zákrok byl ojedinělý, ošetření chrupu těchto zvířat je totiž velmi obtížné.

Sedmnáctiletá samice Jola se trápila se zuby řadu měsíců. Kvůli tomu obtížně přijímala potravu. "Samice má problémy se zpracováním potravy, což i přes speciální dietu vede ke zhoršení její tělesné kondice," uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Nosorožčí samici vyšetřovali už dříve dvorští veterináři Jiří Váhala a Lukáš Pavlačík, manželé Seitlovi i další kolega z brněnské zoo Stanislav Mazánek. Ti zjistili nejen nadměrný výskyt zubního kamene, ale i to, že pod některými zuby mohou být zánětlivá ložiska.

Zoo se obrátila na německého specialistu na chrup koní Timo Zwicka, protože případné odstranění zubů by byl náročný zákrok.

Zvěrolékař přijel 10. prosince, kdy také proběhlo za jeho účasti třetí nejrozsáhlejší vyšetření Joly.

"Ošetření chrupu nosorožce je velmi obtížné, protože jeho tlama se otevírá pouze pod malým úhlem a k mohutným třenovým zubům a stoličkám je velmi obtížný přístup," upřesnila mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Trhání zubů trvalo asi hodinu

Vyšetření ukázalo, že má Jola zánět pod druhým a třetím třenovým zubem na pravé straně horní čelisti. Odborník jí zuby vytrhl. Zánět zasahuje i pod první stoličku, ale ta zatím zůstala. Jole zkontrolovali i ostatní zuby a také jí odstranili ostré hrany a výstupky.

Zákrok v celkové anestezii trval asi hodinu. Odpoledne již rána nekrvácela a zvíře přijímalo potravu. "Rána by se měla zacelit do dvou týdnů. Doufáme, že po zákroku bude samice lépe přijímat potravu a hlavně se jí uleví od bolesti, která musela zánět provázet," dodal zoolog Hrubý.

V zoo ve Dvoře se narodilo už padesát nosorožců, z toho téměř čtyřicet patří k černým, kterými se dlouhodobě pyšní nejvíc.

Zoo je jediná na světě, která vlastní skupinu severních nosorožců bílých, nejohroženějších nosorožců na světě. Čtyři z této skupiny byli před třemi roky odvezeni do Keni, kde se snaží o rozmnožení. Zoo chová i jižního bílého nosorožce.