Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechtěl jsem zabíjet, řekl u soudu bez emocí obžalovaný ze tří vražd

  13:19aktualizováno  13:19
Chladně a bezcitně popisoval Michal Semanský u hradeckého krajského soudu tři vraždy seniorů. Šestatřicetiletý muž z Lípy nad Orlicí zavraždil podle obžaloby své dva příbuzné a letos v lednu ještě bývalou sousedku kvůli penězům. Ke všem činům se přiznal. Hrozí mu výjimečný trest.

"Chci se nejdřív omluvit pozůstalým. Neměl jsem v úmyslu nikoho zabít, moc mě to mrzí," řekl na úvod bez známek jakýchkoli emocí Michal Semanský a začal u soudu podrobně popisovat, jak tři seniory zavraždil.

Už před třemi roky na Šumpersku zardousil svého dvaasedmdesátiletého strýce a loni v Lípě nad Orlicí uškrtil dalšího příbuzného, bylo mu 67 let. Vše však vyšlo najevo až letos v lednu, kdy podle obžaloby zavraždil i čtyřiasedmdesátiletou ženu v Týništi nad Orlicí.

Seniorka se udusila zamčená ve skříni

"Paní V. jsem nechtěl zabít, myslel jsem, že ji někdo uslyší a pomůže," tvrdil obžalovaný. Vzápětí však svá slova nevědomky popřel, když dodal: "Měl jsem strach, aby nezačala křičet jako v prvním případě, tak jsem ji zavřel do skříně."

Stařenku v Týništi totiž přepadl už podruhé. Vybral si ji prý proto, že žila sama a v blízkosti lesa. Loni před Vánoci ji v kukle, rukavicích a s nožem v ruce oloupil o necelých deset tisíc, letos v lednu si odnesl sedm a půl tisíce korun.

Když odešel, žena se ve skříni plném šatů udusila. Než jí došel kyslík, umírala podle znalců přes hodinu v panické úzkosti s těžkým psychickým traumatem.

Obviněný z trojnásobné vraždy při rekonstrukci jednoho z činů v Lípě nad Orlicí...
Michal Semanský obžalovaný ze tří vražd seniorů na Rychnovsku a Šumpersku u

Zatímco během rekonstrukce činu působil Michal Semanský zanedbaně, před zahájením líčení se ve vazbě upravil. Oholil si vlasy a nechal si narůst bradku.

Peníze Semanský použil na splácení dluhů, většinu dal bývalé družce na nájem a alimenty pro její dceru, kterou si osvojil. "Říkala, že pokud jí nedám peníze, tak neuvidím dceru. Měl jsem strach, že ji k nám nepustí na víkend," vysvětlil obžalovaný.

Strýce uškrtil a pak zapálil dům, aby zametl důkazy

Na dluhy chtěl půjčit i v roce 2009 od svého příbuzného v Sudkově na Šumpersku. Vydal se za ním z Rychnovska na kole, zatímco družce tehdy řekl, že jede vybrat peníze do Dvora Králové. Dvaasedmdesátiletý muž mu ale odmítl peníze dát, protože mu Semanský nevrátil ani dřívější půjčky. 

Fotogalerie

"V afektu jsem strejdu pěstí uhodil, on na chodbě upadl a já si na něj klekl a začal ho škrtit. Bránil se rukama, trvalo to asi deset minut," popsal chladnokrevně Semanský. Pak ukradl 90 tisíc, které si muž schovával v koupelně, odtáhl jeho tělo do kuchyně a dům zapálil.

"Chtěl jsem zamést stopy," přiznal u soudu.

Rodina pak příbuzného oplakávala, aniž by tušila, že vrahem je jeho vlastní synovec. Při vyšetřování vraždy seniorky z Týniště vyšlo také najevo, že rodina už rok pohřešuje dalšího příbuzného z Prahy, který trávil víkendy v Lípě nad Orlicí.

Příbuzného rok pohřešovali, jeho tělo měli ve studni

Toho Semanský loni v únoru podle svých slov také uškrtil. Prý se bál, že muž nahlásí policii, že mu krade alkohol a další věci.

"Začal mi nadávat a vyhrožovat, tak jsem šel za ním a začal jsem ho škrtit provazem," řekl stručně obžalovaný a dodal, že se pak stejně jako v předchozím případě přesvědčil, že už muž nedýchá.

"Následně tělo částečně svlékl, ukryl zastláním do postele a druhý den tělo zatížené taškou s kamením okolo 23:30 vhodil do studny," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Mrtvého příbuzného do studny na předzahrádce domu v Lípě nad Orlicí, kde rodina bydlela, převezl na kolečku. Na jaře pak ještě zkontroloval, jestli nevyplavalo.

Soud nyní vyslechne svědky a soudní znalce a ve čtvrtek s největší pravděpodobností vynese rozsudek. Za tři vraždy a loupeže hrozí obžalovanému doživotí. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Zavření haly Slavie se odkládá, Hradec dá 11 milionů na novou palubovku

Palubovka hradecké Slavie (7.9.2018).

Jedné z největších českých sportovních hal - hradecké Slavii - hrozilo zavření kvůli otřesné palubovce. Město proto...

Najdete na iDNES.cz