Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trutnov přestaví za 130 milionů bazén, chystají se tobogány a vířivky

  17:21aktualizováno  17:21
Za socialismu postavený krytý bazén v Trutnově čeká po více než 30 letech zásadní přestavba. Investice spolkne 130 milionů korun. Po rozšíření se bazén promění v akvapark s řadou atrakcí.

Vzhled areálu se příliš nezmění. Autoři studie chtějí zachovat původní architekturu s využitím moderních materiálů. | foto: Atip

Radnice má hotovou studii na rozšíření areálu o wellness zónu, tobogany i saunový svět. Podle ideálního scénáře by se už příští rok mohlo začít stavět.

O nutnosti zrekonstruovat zastaralý bazén a přizpůsobit jej současným požadavkům se v Trutnově hovoří už několik let. První studii město nechalo zpracovat před 14 lety, nyní však vize začíná dostávat reálné obrysy.

Fotogalerie

„Krytý bazén neodpovídá současným trendům. Chceme, aby z něj bylo zařízení, které bude pro Trutnov důstojné,“ říká místostarosta Tomáš Hendrych.

Areál již nestačí kapacitně, zastaralé jsou technologie, v dezolátním stavu je střecha a provozovatel bojuje i s velkými úniky tepla.

„Pokud neuděláme zásadní rekonstrukci, budeme do toho každý rok zbytečně vrážet další peníze,“ dodává Martin Veselý, ředitel společnosti Mebys, která spravuje městská sportoviště.

Architekt náklady odhaduje mezi 100 a 130 miliony korun

Poslední studie na modernizaci bazénu vznikla v trutnovské společnosti Atip, která mimo jiné projektovala pražskou Sazka Arénu. Hlavní myšlenkou je vytvořit zázemí pro návštěvníky, kteří zařízení nenavštěvují kvůli výkonnostnímu plavání, a nabídnout jim novou wellness zónu. Trutnovští se inspirovali v jiných městech, která již akvaparky mají.

Studie počítá s rozšířením areálu ze dvou stran směrem k zimnímu stadionu a k bývalé školce. Vznikne zde fitness centrum s masážními prostory a soláriem, relaxační bazén s vířivkami, podvodními tryskami, divokou řekou a dětský zábavný bazén, dva tobogany, nové šatny, odpočinková zóna s lehátky či bar přímo u bazénu.

Stávající areál sauny projektanti navrhují rozšířit o dva ochlazovací bazény. „Bude zde prostor pro vybudování dalších druhů saun. Dnes je tu pouze finská,“ upřesňuje architekt Martin Vokatý.

Studie dál počítá s rekonstrukcí pětadvacetimetrového plaveckého bazénu, opravou terasy nad ním a rozšířením prostoru pro diváky při závodech a také se stavbou výtahu. Zvenku by si budova i po rozšíření měla zachovat „socialistický“ vzhled s ostře řezanými tvary.

„Přestože bazén vznikl v určité době, není to nekvalitní architektura. Odpovídá funkci objektu. Snažíme se proto udržet původní záměr a zachovat kubické vzezření, ale s využitím moderních materiálů. Fasády navrhujeme z umělých obkladových desek v kombinaci s tahokovem,“ vysvětluje architekt Vokatý, jenž náklady na rekonstrukci odhaduje mezi 100 a 130 miliony korun a přestavba se podle něj dá zvládnout za jeden rok.

Splacení úvěru za kulturní centrum Uffo městu uvolní ruce

Radnice ještě v létě vypíše výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace, tvorba projektu zabere přibližně rok. Z městského rozpočtu na to půjde pět milionů korun.

„Teoreticky by se už příští rok mohlo začít stavět,“ naznačuje místostarosta Hendrych.

Městu se totiž po splacení úvěru za stavbu kulturního centra Uffo uvolní ruce pro financování tak nákladného projektu.

„Pokud by se objevila možnost na rekonstrukci bazénu získat dotace, samozřejmě se o to pokusíme. Zatím však žádná taková možnost není,“ dodává politik. Zatím proto ani není jasné, zda se celá modernizace uskuteční najednou, nebo po etapách.

Trutnovský bazén je součástí sportovní zóny podél břehu Úpy, navazuje na sousední zimní stadion, tenisové kurty, fotbalové hřiště a letní koupaliště. Krytou plovárnu v loňském roce navštívilo 65 tisíc zájemců, saunu využilo 24 tisíc lidí.

Roční náklady na provoz bazénu se pohybují okolo 13 milionů korun, z toho téměř polovinu spolknou výdaje za energie. Město provoz dotuje zhruba osmi miliony, zbytek rozpočtu tvoří tržby.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Personal Consult s.r.o.
Servisní technik (H4393)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz