Vizualizace trutnovského památníku k 100. výročí založení Československa.

Vizualizace trutnovského památníku k 100. výročí založení Československa. | foto: Město Trutnov

Stožár, nebo levitující lev? Trutnov vybírá sochu k výročí republiky

  • 3
Výběr uměleckého díla, které má v příštím roce stát na trutnovském náměstí Republiky a připomenout sté výročí založení Československa, provází vyostřená debata. Kritice čelí jeden ze dvou vybraných návrhů – plastové srdce s levitujícím lvem.

Památník ke 100. výročí vzniku Československa se Trutnov rozhodl prostřednictvím architektonické soutěže. Postavit ho chce v příštím roce na Náměstí republiky u kulturního centra Uffo. Odborníci i laická veřejnost však jen těžko hledají shodu. Komise vybrala z devíti návrhů dva finalisty. Zatímco první nikomu nevadí, druhý čelí ostré kritice. O definitivním návrhu rozhodne na konci června zastupitelstvo.

Nejlepší projekt měla vybrat komise složená z odborníků a zástupců města. Vítěze však nezvolila a do užšího finále proto nominovala dvě díla s podobným počtem hlasů. Tandem litoměřických architektů uspěl s návrhem 1 918 centimetrů vysokým stožárem, který bude v noci nasvícený a na jeho vrcholu bude moct vlát státní vlajka. Autoři ho chtějí umístit na travnatý cíp na konci parkoviště před úřadem práce, kde před sametovým převratem stával sovětský tank.

„Stožár vstupuje do prostoru a definuje ho. Vnitřní jádro je z ocelové konstrukce, plášť tvoří části z modřínového dřeva. Na špičce stožáru bude schránka, kam město nebo občané mohou vložit vzkaz pro příští generace,“ popisuje architekt Jakub Pleyer.

Druhý návrh je mnohem avantgardnější a také kontroverznější. Kolektiv pěti trutnovských autorů, v němž je mimo jiné sochařka Paulina Skavova nebo architekt Vladimír Smilnický, chce před Uffo nainstalovat třístupňový objekt ve tvaru lidského srdce se „schodištěm času“ a levitující sochou lva uvnitř. Inspirovali se barevnými schody na slavné newyorské křižovatce Times Square. Schodiště připomíná klíčová data v českých dějinách, jako jsou roky 1918, 1945, 1968 nebo 1989. Lev bude z bronzu, ocelovou konstrukci pokryjí podsvícené polykarbonátové desky, které budou ve významných dnech měnit barvu.

„Chceme připomenout výročí založení Československa a zároveň přispět k posílení génia loci celého místa, které je kontrapunktem k historickému Krakonošovu náměstí. Instalace nebude pouze připomínat výročí, ale schodiště času má být vzpomínkou na celou stoletou éru naší země,“ vysvětluje autor libreta Petr Přívratský.

„Návrh nezobrazuje ideu státnosti“

Plastové srdce je uměleckým dílem, zároveň bude plnit funkci schodiště, hlediště a místa k odpočinku. Na projekt se však snáší vlna kritiky. Jeho odpůrci nesouhlasí se vzhledem ani umístěním. Plastika podle nich totiž bude zakrývat výhled na smečku bronzových šelem sochaře Michala Gabriela, která před Uffem stojí od roku 2010.

„Umístění je naprosto nevhodné, památník navíc nic nereprezentuje. Účelem této umělecké formy je něco vyzdvihnout, v tomto případě ale lev leží na boku v jámě. Považovala bych za neštěstí zaplácnout prostor před Uffem něčím takto pomýleným, když už tam jedno umělecké dílo je,“ nebere si servítky ředitelka trutnovské městské galerie Lucie Pangrácová, která je zároveň partnerkou sochaře Gabriela.

Trutnovský historik Vladimír Wolf zpochybňuje zobrazení lva „utopeného“ v prostoru.

„Památník nezobrazuje státní ideu. Lva máme ve znaku od roku 1158, je to důstojný a hrdý lev, měl by být zachycený v heraldické poloze. Památník navíc není lidem srozumitelný. Pokud by prošel, byla by to pro naše město pohroma,“ tvrdí.

Podle autorského týmu, který stojí za kontroverzním návrhem, blízkost Gabrielových šelem vůbec nevadí. Jejich instalace navíc umožní pozorovat šelmy z jiné perspektivy. „Nemyslím si, že by si obě díla nějak konkurovala. Naopak se domnívám, že by tam v budoucnu mohlo být ještě více soch,“ tvrdí výtvarník Milan Kout.

Hlasovat mohou i lidé

O tom, jaký památník na náměstí Republiky vyroste, rozhodnou v pondělí 26. června zastupitelé. Zamíchat kartami mohou ještě obyvatelé Trutnova, kteří tento týden hlasují na výstavě všech projektů ve foyer Uffa. „Zastupitelstvo bude vybírat jak ze dvou děl doporučených komisí, tak z návrhu, který vybere veřejnost,“ upozorňuje mluvčí radnice Michaela Dědková.

Politici nejsou jednotní, je klidně možné, že neprojde ani jeden návrh. „I v koalici máme rozdílné názory. Očekávám, že na zastupitelstvu ještě bude debata,“ naznačuje ředitel Uffa Libor Kasík, který je zároveň zastupitelem za ODS.

Do architektonické soutěže se přihlásilo devět autorů, jeden návrh komise vyřadila, protože nesplňoval podmínky soutěže. Jednou z nich byla i přemístitelnost objektu, protože radnice připravuje modernizaci náměstí Republiky. Plánuje vypsat architektonickou soutěž. Přestože do pár let může náměstí vypadat úplně jinak než dnes, město se rozhodlo památník vybudovat ještě před jeho proměnou.

„Významné mezníky našich dějin si musíme neustále připomínat. Je víc než příhodné, abychom při kulatém výročí vzniku republiky vytvořili v centru města místo, které bude symbolizovat historii českého národa a naše hodnoty,“ míní trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).