Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senior se udávil rohlíkem, rodina vysoudila na nemocnici statisíce

  16:55aktualizováno  16:55
Krajský soud v Hradci Králové dal částečně za pravdu pozůstalým po muži, který se před sedmi lety udávil svačinovým rohlíkem v trutnovské nemocnici. Soud jim přiznal odškodné ve výši celkem 650 tisíc korun. Původně žádali po nemocnici 1,44 milionu korun. Nemocnice pochybení odmítá.

Eva Nováčková (uprostřed), dcera zesnulého pacienta, chce po trutnovské nemocnici stejně jako dalších pět žalobců náhradu nemajetkové újmy ve výši 240 tisíc korun. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Kauza třiadevadesátiletého Ludvíka V. je svým způsobem ojedinělá. Nestává se totiž často, aby soud v případě žaloby týkající se zavinění smrti pacienta dal za pravdu rodině.

Krajský soud v Hradci Králové přesně toto udělal. Částečně dal za pravdu šesti pozůstalým po třiadevadesátiletém Ludvíku V., kteří kromě jiného tvrdí, že zdravotnický personál pochybil při oživování muže. Pacient byl v nemocnici kvůli léčbě zánětu podklíčkové žíly.

Vdova po zemřelém má dostat 150 tisíc a jeho pět dětí po sto tisících. Původně žádali dohromady 1,44 miliony korun. Nemocnice spolu s pojišťovnou Kooperativa musejí navíc zaplatit náklady řízení.

„Po sedmi letech je to pro ně zadostiučinění. Výše odškodného není vůbec rozhodující. Pro moje klienty je zásadní, že se jejich tatínek za tragických okolností nevrátil z nemocnice. Chtěli, aby celá věc byla obrazně řečeno prosouzena. Bylo to pro ně velké trauma,“ uvedl advokát pozůstalých Stanislav Hykyš.

Postup zdravotnického personálu při oživování byl chybný

Dvě dcery přišly 13. září 2008 do trutnovské nemocnice navštívit svého otce a našly ho na posteli se zmodralým obličejem, přičemž z úst mu trčel rohlík. Teprve pak začali lékaři s oživováním. A právě postup zdravotnického personálu od této chvíle považuje soudce Jan Fifka za chybu nemocnice.

„Námitek k péči byla celá škála, proto bylo nutné přizvat řadu znalců,“ řekl Fifka.

Rodina viní nemocnici ze zanedbání péče či dokonce chybné léčby hned v několika oblastech. V prvním případě upozornili na chybně vedenou dokumentaci a další nedostatky v administrativě spojené s přijímáním muže do nemocnice a při následné léčbě.

V druhém případě kritizovali to, že při podávání stravy mu měl personál nemocnice pomáhat a v třetím, že nemocnice selhala při oživování pacienta. A s třetí oblastí problému se soud zcela ztotožnil. V prvních dvou tvrdí, že nemocnice nepochybila.

„Nárok žalobců je dán tím, že personál nezajistil průchodnost cest dýchacích a poté nepostupoval správně při oživování. Přerušování resuscitace je hrubou chybou. Zasáhli do úspěšného léčení pacienta,“ uvedl Fifka.

Nejenom že asi dvacet minut trvalo, než začali s oživováním, ale především během převozu na jednotku intenzivní péče v jiném patře budovy nemocnice zdravotníci resuscitaci přerušili.

Právník nemocnice Jan Mach ve své závěrečné řeči potvrdil, že považuje žalobu za bezpředmětnou. Nemocnice trvá na tom, že mezi úmrtím muže a činností jejího personálu není žádná souvislost.

„Musíme nejprve rozsudek prostudovat a poradit se s našimi odborníky i s pojišťovnou. Zatím nelze říci, že se proti rozsudku odvoláme. Opakuji však, že s podanou obžalobou nesouhlasíme,“ řekl Mach. Rozsudek tedy zatím není pravomocný.

„Pocity a postup pozůstalých naprosto chápu, ale při bližším a pečlivém zkoumání je zjevné, že nešlo o úmrtí pacienta při porušení pracovních nebo administrativních povinností zdravotnického personálu nemocnice,“ dodal Mach.

Dušení spustilo poruchy srdečního rytmu

Podle rodiny po pěti dnech hospitalizace dostal muž ke svačině suchý rohlík bez tekutin, kterým se začal dusit. Když ho dcery nalezly na posteli, okamžitě přivolaly personál.

Rodina viní zdravotníky, že muži nikdo s jídlem nepomohl, nebyl pod dohledem, i když měl obtíže s orientací, špatně komunikoval a byl neklidný.

Samotné dušení spustilo poruchy srdečního rytmu, což vedlo k úmrtí. „Došlo k nešetrnému a neodbornému podání stravy a k udušení stařičkého pacienta. Po několika dnech se měl vracet domů. Důvod hospitalizace už byl v zásadě vyřešen,“ uvedl Hykyš.

„Ke svačině dostal tuhý rohlík bez zřetele na to, jestli má, nebo nemá nasazenu zubní protézu. Po této svačině ho našli jeho příbuzní zadušeného na lůžku,“ dodal advokát.

Soudní znalci již dříve uvedli, že příčinou smrti bylo multiorgánové selhání v důsledku prodlouženého působení nedostatečného okysličení organismu a hlavním spouštěčem událostí, které vedly ke smrti, bylo dušení. Svojí roli v celém případu hrál i vysoký věk pacienta.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ – NEREZOVÉ MATERIÁLY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz