Senior se udávil rohlíkem, rodina vysoudila na nemocnici statisíce

  16:55aktualizováno  16:55
Krajský soud v Hradci Králové dal částečně za pravdu pozůstalým po muži, který se před sedmi lety udávil svačinovým rohlíkem v trutnovské nemocnici. Soud jim přiznal odškodné ve výši celkem 650 tisíc korun. Původně žádali po nemocnici 1,44 milionu korun. Nemocnice pochybení odmítá.

Eva Nováčková (uprostřed), dcera zesnulého pacienta, chce po trutnovské nemocnici stejně jako dalších pět žalobců náhradu nemajetkové újmy ve výši 240 tisíc korun. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Kauza třiadevadesátiletého Ludvíka V. je svým způsobem ojedinělá. Nestává se totiž často, aby soud v případě žaloby týkající se zavinění smrti pacienta dal za pravdu rodině.

Krajský soud v Hradci Králové přesně toto udělal. Částečně dal za pravdu šesti pozůstalým po třiadevadesátiletém Ludvíku V., kteří kromě jiného tvrdí, že zdravotnický personál pochybil při oživování muže. Pacient byl v nemocnici kvůli léčbě zánětu podklíčkové žíly.

Vdova po zemřelém má dostat 150 tisíc a jeho pět dětí po sto tisících. Původně žádali dohromady 1,44 miliony korun. Nemocnice spolu s pojišťovnou Kooperativa musejí navíc zaplatit náklady řízení.

„Po sedmi letech je to pro ně zadostiučinění. Výše odškodného není vůbec rozhodující. Pro moje klienty je zásadní, že se jejich tatínek za tragických okolností nevrátil z nemocnice. Chtěli, aby celá věc byla obrazně řečeno prosouzena. Bylo to pro ně velké trauma,“ uvedl advokát pozůstalých Stanislav Hykyš.

Postup zdravotnického personálu při oživování byl chybný

Dvě dcery přišly 13. září 2008 do trutnovské nemocnice navštívit svého otce a našly ho na posteli se zmodralým obličejem, přičemž z úst mu trčel rohlík. Teprve pak začali lékaři s oživováním. A právě postup zdravotnického personálu od této chvíle považuje soudce Jan Fifka za chybu nemocnice.

„Námitek k péči byla celá škála, proto bylo nutné přizvat řadu znalců,“ řekl Fifka.

Rodina viní nemocnici ze zanedbání péče či dokonce chybné léčby hned v několika oblastech. V prvním případě upozornili na chybně vedenou dokumentaci a další nedostatky v administrativě spojené s přijímáním muže do nemocnice a při následné léčbě.

V druhém případě kritizovali to, že při podávání stravy mu měl personál nemocnice pomáhat a v třetím, že nemocnice selhala při oživování pacienta. A s třetí oblastí problému se soud zcela ztotožnil. V prvních dvou tvrdí, že nemocnice nepochybila.

„Nárok žalobců je dán tím, že personál nezajistil průchodnost cest dýchacích a poté nepostupoval správně při oživování. Přerušování resuscitace je hrubou chybou. Zasáhli do úspěšného léčení pacienta,“ uvedl Fifka.

Nejenom že asi dvacet minut trvalo, než začali s oživováním, ale především během převozu na jednotku intenzivní péče v jiném patře budovy nemocnice zdravotníci resuscitaci přerušili.

Právník nemocnice Jan Mach ve své závěrečné řeči potvrdil, že považuje žalobu za bezpředmětnou. Nemocnice trvá na tom, že mezi úmrtím muže a činností jejího personálu není žádná souvislost.

„Musíme nejprve rozsudek prostudovat a poradit se s našimi odborníky i s pojišťovnou. Zatím nelze říci, že se proti rozsudku odvoláme. Opakuji však, že s podanou obžalobou nesouhlasíme,“ řekl Mach. Rozsudek tedy zatím není pravomocný.

„Pocity a postup pozůstalých naprosto chápu, ale při bližším a pečlivém zkoumání je zjevné, že nešlo o úmrtí pacienta při porušení pracovních nebo administrativních povinností zdravotnického personálu nemocnice,“ dodal Mach.

Dušení spustilo poruchy srdečního rytmu

Podle rodiny po pěti dnech hospitalizace dostal muž ke svačině suchý rohlík bez tekutin, kterým se začal dusit. Když ho dcery nalezly na posteli, okamžitě přivolaly personál.

Rodina viní zdravotníky, že muži nikdo s jídlem nepomohl, nebyl pod dohledem, i když měl obtíže s orientací, špatně komunikoval a byl neklidný.

Samotné dušení spustilo poruchy srdečního rytmu, což vedlo k úmrtí. „Došlo k nešetrnému a neodbornému podání stravy a k udušení stařičkého pacienta. Po několika dnech se měl vracet domů. Důvod hospitalizace už byl v zásadě vyřešen,“ uvedl Hykyš.

„Ke svačině dostal tuhý rohlík bez zřetele na to, jestli má, nebo nemá nasazenu zubní protézu. Po této svačině ho našli jeho příbuzní zadušeného na lůžku,“ dodal advokát.

Soudní znalci již dříve uvedli, že příčinou smrti bylo multiorgánové selhání v důsledku prodlouženého působení nedostatečného okysličení organismu a hlavním spouštěčem událostí, které vedly ke smrti, bylo dušení. Svojí roli v celém případu hrál i vysoký věk pacienta.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Rozkoš už nemá ani třetinu zásob. Tak málo vody místní nepamatují

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Letošní sucho citelně zasáhlo přehrady v Hradeckém kraji. Nádrž Rozkoš na Náchodsku, která využívá vodu z Úpy, je pod...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Další z rubriky

Řidiči závodili v ulicích Hradce, jeden vjel do plotu, druhý do potoka

Vozy BMW a Seat Leon se předháněly na předměstí Hradce Králové, oba řidiči...

Dost neslavně skončila večerní honička dvou šoférů v Hradci Králové. Řidiči se navzájem pronásledovali, až se téměř...

Rozkoš už nemá ani třetinu zásob. Tak málo vody místní nepamatují

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Letošní sucho citelně zasáhlo přehrady v Hradeckém kraji. Nádrž Rozkoš na Náchodsku, která využívá vodu z Úpy, je pod...

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.

Najdete na iDNES.cz