Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Adršpachu bývá turistům až těsno. Od davů pomůže rokle i zámek

  6:56aktualizováno  6:56
Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku se pyšní, že jsou největším skalním městem střední Evropy a pořádnou divočinou. Hlavně Adršpach přitahuje v sezoně tolik návštěvníků, že se ve špičkách na okruhu hromadí zástupy.

Adršpach Highline meeting se konal podruhé od 17. do 20. července 2014 mezi pískovcovými věžemi v Adršpašských skalách a na Křížovém vrchu. Nejvyšší “lajna” byla ve výšce 46 metrů a měřila na délku úctyhodných 56 metrů. Na snímku Faith Dickey z USA, nejlepší highlinerka na světě. | foto: Michal Fanta

Když turisté porovnávají prohlídku obou skalních okruhů na Broumovsku, ve vzpomínkách často vítězí méně známé Teplické skály. Jsou působivé a rozlehlé, ale žádají si zdatnějšího turistu. Zato Adršpach je dostupný takřka každému, má víc atrakcí, ale také přitahuje komerci.

„Přišli jsme na okruh po Adršpašském skalním městě z neoficiální stezky a popravdě to tam vypadalo trochu jako v zoo. Lidé se neustále fotili u každé skály,“ usmívá se vysokoškolačka Tereza Zlámalová.

Fotogalerie

Přijela na Broumovsko s partou mediků z Brna, bydlí na horolezecké chatě v Adršpachu a tráví necelý týden výlety pěšími i na kolech.

V pravé poledne je vycházka Adršpašskými skalami zkouškou trpělivosti. K Velkému vodopádu proudí zástupy, aby zavolaly na Krakonoše, ať dá vodu.

Na schodištích a žebřících musíte počkat, když je zdolávají rodiny s velmi malými dětmi a psy. Jsou tu nenápadní němečtí penzisté, party teenagerů i vyparáděné Polky v módních botách.

Skalní města

Adšpašské skály
* otevřeno celoročně, v létě 8 - 18 hod.
* vstupné - dospělý 70 Kč, dítě 35 Kč
* parkovné - auto 100 Kč, obec má až čtyři parkoviště, soukromník nabízí parkování za 80 Kč
* projížďky na pramici na Skalním jezírku jsou za příznivého počasí, zájemci od 6 let platí 50 Kč
* v zatopené pískovně se dají půjčit loďky
* u vstupu do skal je informační centrum a placené toalety se sprchami
* turisté si mohou objednat služby průvodce zdarma anebo v určenou hodinu jít na okruh s průvodcem
* okruh skalami je dlouhý 4 kilometry, vedle známých míst nabízí i Novou partii
* letošní novinkou je otevřený zámek s horolezeckým muzeem a interaktivní výstavou Play Orbis Pictus nazvanou Sensorium

Teplické skály
* otevřeno od dubna do listopadu 8 - 18 hod.
* vstupné - dospělý 70 Kč, dítě 35 Kč
* parkovné - auto 50 Kč
* turistický okruh 5,9 kilometru s naučnou stezkou Josefa Vavrouška, nově je otevřen průchod Vlčí roklí do Adršpachu
* unikátem je podzemní jeskynní systém Poseidon, z nějž turisté vidí malou ukázku ve Skalním chrámu, vylézt mohou na zbytky středověkého strážního hradu Střmen a projít soutěsku Sibiř, kde sníh leží někdy až do léta

Právě Poláky Adršpach hodně láká. „Ta spousta lidí nám vůbec nevadí. Tam, kde je to hezké, je také hodně lidí, to se nedá nic dělat. Chci sem zakrátko přivézt i syna, protože tyto skály ještě neviděl,“ plánuje cyklista Adam Fudalewski z polského Wałbrzychu.

Další turisté raději hledají klidnější stezky. „V Adršpachu jsme teď potkávali hodně zájezdů a dětských táborů, a tak když jsme přelezli do Vlčí rokle, oddychli jsme si, jaký klid tam byl,“ říká Tereza Vrbová z Prahy, která tráví dovolenou s mužem a jedenapůlroční dcerkou nedaleko Teplic. Vybrali si pobyt na slevovém portále a jezdí po okolí na kolech.

Právě nově otevřená Vlčí rokle je hitem letošní sezony v obou skalních městech. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko zpřístupnila chodníky a žebříky po dvou letech koncem června (více čtěte zde).

Turisté se tam rozhodně nemačkají, protože přelézt skalnatý hřebínek mezi Adršpachem a Vlčí roklí dá zabrat. Výhodou je, že provozovatelé skal si navzájem uznávají zakoupené vstupenky. Na jeden lístek lze tedy právě přes Vlčí rokli s rašeliništi a soutěskami projít obě skalní města.

Teplice čekají lepší sezonu

Teplické skály letos zavedly nového průvodce pro chytré telefony, a tak si turisté mohou poslechnout výklad cestou. Kdo chce živého průvodce, může s ním zdarma vyrazit po předešlém objednání.

Druhým rokem skály nabízejí rodinám s dětmi hru s putováním za pokladem. Na naučných tabulích děti hledají indicie a když vyluští tajenku, dostanou odměnu.

„Ta hra nás pobavila. Naše dítě je na ni zatím malé, tak jsme luštili sami. Nakonec když to porovnávám, v Teplických skalách se nám líbilo víc. Je tam větší prostor a lidé se snáze rozptýlí,“ dodává návštěvnice Tereza Vrbová.

Teplické skály patří městu Teplice nad Metují a to je pronajímá soukromému provozovateli, jenž se o ně stará. Ročně Teplické skály přitáhnou průměrně 60 tisíc turistů.

„Návštěvnost má výkyvy nahoru i dolů. V minulých letech jsme zaznamenali výkyvy spíše směrem dolů, tak doufám, že se letos k počtu 60 tisíc turistů dotáhneme. Údaje za období od začátku sezony do června byly v porovnání s loňskem mírně lepší,“ říká provozovatelka Martina Tauchmanová.

Podle ní míří do Teplických skal stále hodně Poláků, vracejí se Češi a po pauze znovu přijíždějí i Němci.

Letos to vypadá na dobrou sezonu, i když podle obchodníků lidé dál šetří. „Lidí chodí hodně, ale utrácejí málo. Za posledních patnáct let jsem zažila lepší sezony. Poláci teď mají aspoň výhodnější kurz, ale Češi šetří. Zas tak moc se tomu nedivím, hned na parkovišti dají padesát korun za auto a když se chtějí ještě najíst, jsou to výdaje,“ říká Lenka Kerestešiová, která prodává suvenýry a občerstvení u vstupu do Teplických skal.

Na podzim Tepličtí chystají otevřít rozhlednu, jež má pomoci rozptýlit turisty do méně navštěvovaných míst. Bude na vrcholu Čápu nedaleko Jiráskových Skal.

„Zatím firma připravila betonové patky, rozhlednu chceme zpřístupnit 20. září při pochodu Teplicko-adršpašská 33,“ říká starosta Teplic Milan Brandejs.

Adršpach otevřel zámek

V sousedním Adršpachu také usilují o další turistické cíle, které by pomohly od občasných návalů ve skalním městě. Vloni technické služby opravily přístupové cesty na Křížový vrch, což je atraktivní a neplacená vyhlídka nedaleko Adršpachu.

Letos v květnu Adršpašští nabídli turistům opravený zámek, který obec koupila za 6 milionů korun, i když chátral. Teď je v něm v republice jediná expozice o horolezectví, věnovaná místnímu pískovcovému lezení i československým vysokohorským výpravám.

Zámek v Adršpachu

Zámek v Adršpachu

K tomu na zámku vzniklo i nové informační centrum, svou pobočku tam má výstava Play Broumovsko a pro děti je venku skalka na lezení i natažené lano slack line.

„Počítáme, že sem přivedeme část jednodenních návštěvníků. Lidé po třech hodinách strávených ve skalách potřebují toalety, napít se a občerstvit. K tomu chceme nabídnout i zajímavý komerční program. Chceme, aby se zámek stal podobně jako Křížový vrch alternativou, když je ve skalním okruhu mnoho lidí,“ popisuje místostarosta Adršpachu Michal Kozár.

Podle pracovníků infocentra se zámek jako nový cíl uchytil. „Návštěvníci si ho už našli. Ohledně návštěvnosti skal hodnotíme celé pololetí jako dobré, pomohlo tomu i počasí, prakticky nebyla zima,“ říká Martin Holman, který má v obci na starosti turistický ruch.

Do skal v Adršpachu v posledních letech míří průměrně 250 tisíc turistů za rok. Obec si pronajímá skalní okruh od Lesů České republiky, podle místostarosty Kozára se všechny peníze vydělané na provozu skal vracejí do jejich turistického zázemí.

Večer má Adršpach uvolněnou atmosféru

Když se vpodvečer zavřou pokladny skalního města, Adršpach se mění. Skalami se procházejí poslední výletníci, slečny z Dánska běhají v ledovém potoce, horolezci balí lezečky a vycházejí ven s početnými rodinami.

Modré jezírko v bývalé pískovně najednou připomíná venkovský rybník, kam kdekdo skočí, i když se to nesmí. Celé party míří do hospod a začíná příjemný letní večírek.

Počty turistů v obou skalních městech zajímají i ochranáře, protože Adršpašsko-teplické skály jsou národní přírodní rezervací. Na příští rok chtějí sehnat peníze na sčítání návštěvníků.

„Zatím zůstane zachován současný stav v návštěvnickém provozu, ale pokud bychom při sčítání zjistili, že trendem je pronikavý nárůst, pokusili bychom se usměrnit tok návštěvníků,“ míní vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

„Jde hlavně o špičky, většinou v některé svátky nebo kolem poledního, kdy kapacity parkovišť ani nestačí. Pokud by se lépe zvládl informační systém a podařilo se lidi lépe rozmístit v oblasti, návštěvníci by měli lepší zážitek, protože by si mohli víc vychutnat přírodní krásy,“ říká vedoucí.

Stát vydal za opravy Vlčí rokle 1,8 milionu korun. Letos ochranáři chtějí pořídit informační tabule ke všem maloplošným zvláště chráněným územím.

„Rádi bychom se zaměřili i na modernizaci a obnovu Vavrouškovy naučné stezky v Teplickém skalním městě. Prodloužili bychom ji do Vlčí rokle o tři hravější zastavení,“ dodává vedoucí Heinzelová.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Bakterii, kvůli níž zvracely desítky lidí, zřejmě do bistra někdo zavlekl

Uzavřené bistro v centru Hradce Králové.

Laboratorní testy vzorků z bistra v centru Hradce Králové, kde se po konzumaci jídla otrávilo 57 lidí, potvrdily výskyt...Stavba D11 u Hradce se opět zbrzdí, v poslední den přišla řada námitek

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Pokračování stavby dálnice D11 u Hradce Králové se nejméně o několik týdnů opozdí. Ministerstvo dopravy se totiž musí...

Horolezec Jaroš vyslal nosiče na Sněžku, nejlepší byli padesátníci

Třicítka novodobých šerpů vynesla na nejvyšší krkonošskou horu tunu nápojů (16....

Tunu nealkoholických nápojů vytahali účastníci sobotního Sherpa cupu na Poštovnu na Sněžce. Mezi muži zvítězili...

Mladík se vymlouval na lechtání, za zneužití sestřenice dostal podmínku

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové uložil podmínku Petru N. za znásilnění a pohlavní zneužití nezletilé sestřenice. Podle...

Další z rubriky

Benediktini uspěli u soudu, státu nařídil vydat dva pozemky na Broumovsku

Klášterní kostel sv. Vojtěcha v Broumově, prelatura benediktinského kláštera

Benediktini dostanou od státu dva pozemky na Broumovsku. Vrchní soud v Praze potvrdil rozhodnutí hradeckého krajského...

Seniorka s pistolí loupila vždy třináctého, přepadla poštu i zlatnictví

Žena se vydala loupit do zlatnictví s plastovou hračkou.

Seniorka z Hradce Králové přepadla zlatnictví přesně půl roku poté, co loupila na poště. A znovu si vybrala datum s...

VIDEO: Pronásledovaný řidič naboural jiné auto, policii přesto ujel

Řidič škodovky nebezpečně ujížděl policistům a nakonec boural

V neděli odpoledne se na Jičínsku odehrála honička mezi policejní hlídkou a řidičem Škody Octavia. Ten jel tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz