Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvoříme turistům cíle, potřebují je, říká stavitel Poštovny na Sněžce

  8:08aktualizováno  8:08
Podnikatel a krajinný ekolog Pavel Klimeš se letos stal krajským živnostníkem roku. S manželkou provozuje rodinný podnik, informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. S přáteli budují také nové zajímavosti. "Turisté potřebují na svých výletech jasný cíl a zajímavý program," vysvětlil Klimeš.

Manželé Klimešovi u penzionu Veselý výlet v Temném dole | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Naše rodina žije v Krkonoších od června roku 1945 již ve čtvrté generaci, představuje se rodinná firma na své webové stránce. S bratrem Miloslavem má Pavel Klimeš stavební firmu, která mimo jiné postavila na Sněžce podle unikátního projektu dřevěnou Českou poštovnu.

Kromě vedení rodinného penzionu, poskytování informací pro turisty, prodeje dárků a suvenýrů Klimešovi s velkým okruhem přátel a příznivců budují v Krkonoších nové turistické cíle.

Chceme turisty poslat na místa, kde něco zajímavého uvidí. Například na Lesní boudě se pasou ovce a v restauraci tam dostanou k jídlu domácí sýr. To pro ně může být nový zážitek," říká podnikatel.

Veselý výlet kromě doporučování destinací opravuje kapličky nebo zrovna v současnosti tvoří nové muzeum Vápenka na území Albeřic a Lysečin u Horního Maršova.

"Postavili jsme tam dřevěnou stavbu, na níž se využily staré tesařské metody výstavby. Teď do muzea připravujeme expozici Příběh pěti vesnic, které teď patří pod Horní Maršov," popisuje Klimeš.

Vše má být postaveno na osobních příbězích konkrétních lidí. Třeba srovnání, že v roce 1909 tam bylo jen ve čtvrté třídě základní školy 83 dětí a dnes jich chodí z těchto obcí do školy jen pět.

"Návštěvníci si na příbězích mohou udělat představu, co se v historii Krkonoš stalo. Také je vyfotíme nebo jim ukážeme, jak se pálilo vápno pro stavebnictví a jaká se tehdy používala technologie," láká majitel rodinné firmy.

Na Sněžce člověk získá respekt k horám

Jeho firma se věnuje také opravování cest tradiční metodou štětování, při které se používají kameny stavěné vedle sebe na výšku. Velké zkušenosti dalo stavbařům i budování Poštovny.

"Museli jsme například zlepšit zajištění vstupní věže na terasu, samotné terasy i zpevnit rošty. Ono se to nezdá, ale počasí na Sněžce umí být velmi drsné. Poštovnu už ofukoval vítr o rychlosti 200 kilometrů v hodině, měli jsme tam největší námrazu od roku 1945. V některých místech byly až dva metry ledu," vysvětluje Klimeš.

Námraza se stala osudnou Polské boudě, kterou pobořila. "S projektanty jsme byli hodně nervózní, ale na jaře jsme zjistili, že na Poštovně se vytrhl jen jeden vrut. Jsem přesvědčen, že stavba obstála, ale tím nechci říct, že je vyhráno," konstatoval podnikatel.

Podle poznatků Klimešových roste v posledních letech zájem českých turistů, kteří jezdí i do zahraničí a mohou srovnávat. Oceňují zejména značení cest, dobré služby za normální peníze.

"A co je zajímavé, přijíždějí i turisté, kteří v Krkonoších nikdy nebyli," doplnila manželka Pavla Klimeše.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz