Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekla mi, že ji udeřil obžalovaný, potvrdil syn napadené ženy

  14:51aktualizováno  14:51
U hradeckého krajského soudu zazněl klíčový důkaz v kauze Viktora Resseka, který se zpovídá z těžkého ublížení na zdraví. Útok neměl svědky a oběť vypovídá zmateně. Její syn při konfrontaci potvrdil původní výpověď napadené ženy, tedy že ji v opileckém záchvatu udeřil Ressek. Ten vinu odmítá.

Obžalovaný Viktor Ressek u soudu v Hradci Králové (13.4.2015). | foto: Tomáš Kučera

Obžaloba viní Viktora Resseka, že předloni v únoru na Svitavsku v opileckém záchvatu nejméně třikrát udeřil matku své družky do temene hlavy a způsobil jí tím krvácení do mozku. Třiašedesátiletá žena třetí den doma zkolabovala a nebýt včasného zákroku lékařů, zemřela by. Následky má dodnes.

Než upadla do bezvědomí, řekla několika lidem, že ji obžalovaný praštil. O útoku se zmínila i policejní hlídce, která přijela na místo. Pak ale obrátila a začala tvrdit, že si zranění způsobila sama pádem na skříňku (psali jsme zde). Do třetice překvapila tím, že krvácení do mozku si způsobila oděrkou na čele (více čtěte zde).

Soud proto nechal vypracovat znalecký posudek, jestli by oděrka na čele mohla způsobit tak závažné zdravotní potíže, a hlavně nařídil konfrontaci mezi poškozenou, jejím synem a také jeho známou. Krátce po činu jim totiž žena označila za pachatele právě Resseka.

„Řekla jsi mi, že jsi přišla domů a on tě třikrát udeřil plnou silou pěstí do hlavy,“ řekl u soudu z očí do očí napadené její syn.

„To, že jsem ti říkala?“ zeptala se opatrně. „Ano, to jsi říkala,“ dodal rezolutně svědek.

Na přímý dotaz obhájce, jestli jí zbil Ressek, odpověděla: „Pan Ressek mi žádné zranění nezpůsobil,“ odpověděla napadená žena. V jednací síni konfrontaci přihlížel nejen obžalovaný, ale i příbuzní poškozené, včetně její dcery, u které žije a je na ní odkázaná.

„Bylo to kolem osmé večer, když jsem přišla za panem Chalupou na návštěvu. Pili jsme v obýváku kávu. Vy jste tam přišla a stěžovala si na bolest hlavy a chtěla jste lék. Při té příležitosti jste se rozpovídala, že vás praštil do hlavy. Jsou to už dva roky, nevím, jestli jste řekla jméno obžalovaného. Syn vám nabídl, že vás odveze do nemocnice, ale vy na to, že bude stačit prášek,“ uvedla svědkyně, která chodila do venkovské usedlosti, kde poškozená a její příbuzní žijí, protože tam měla ustájené koně.

„Neviděla jsem na její hlavě žádné zranění. Ukazovala do vlasů v zadní části hlavy,“ dodala svědkyně.

Zranění si sama způsobit nemohla

Důkaz konfrontace lze bez přehánění označit jako průlom v kauze. „Lze to označit, jako klíčový důkaz,“ řekl státní zástupce Milan Vacek.

Podle něho mohou mít na rozpory ve výpovědích zraněné ženy vliv okolnosti v domácnosti, ve které žije. Poškozená bydlí u dcery, která je družkou Resseka a do značné míry je na ní závislá. „Stará se o ní,“ uvedl Vacek.

Znalec Petr Baláž vyloučil, že krvácení do mozku si žena mohla způsobit oděrkou na čele, jak při minulém líčení tvrdila soudu.

„Pokud uváděla, že si strhal kůži na čele a to byl důvod poranění, tak to je nesmysl. Není to absolutně možné, aby to spustilo krvácení do mozku,“ uvedl znalec. Podle něj poranění na hlavě nenasvědčují, že by si zranění způsobila sama.

Z jiného znaleckého posudku navíc vyplynulo, že poškození mozku bylo vedeno shora, tedy že úder směřoval do temene hlavy. Tím vyloučil verzi, že si úraz způsobila tím, když upadla na skříňku.

Znalci také již dříve uvedli, že přes vážné poranění hlavy si je schopna událost vybavit. Zraněná žena trpí paranoidní schizofrenií, ale podle lékařů nikoli v takové míře, aby to mělo vliv na vnímání reality.

Oběť se chtěla příbuzným zavděčit, říká znalkyně

„Halucinace a bludy nezasahují do praktického života,“ řekla soudní znalkyně v oboru psychiatrie Marta Holanová.

„Je vděčná za to, když se o ni někdo stará, a má strach z umístění do domova důchodců. Několikrát se v její výpovědi objevilo, že jí obžalovaný dal ránu do hlavy. Už si však nevybavuje jakým způsobem. V podstatě se nám uřekla,“ uvedla v minulém líčení znalkyně v oboru psychologie Marta Skulová.

Rozdílné výpovědi vysvětluje znalkyně tím, že se chtěla oběť příbuzným, s nimiž žije v jednom domě, zavděčit.

Několikrát trestaný Ressek obvinění důrazně odmítá. Krajský soud hlavní líčení odročil za účelem vynesení rozsudku. Soud se případem zabývá už podruhé. Předloni Resseka obžaloby zprostil, vrchní soud pak vyhověl odvolání státního zástupce a kauzu vrátil zpět do Hradce k doplnění důkazů.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Najdete na iDNES.cz