(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Udejte sousedova psa, pomůžete městské kase, nabádají radnice

  • 131
Radní v Hostinném na Trutnovsku se rozhodli bojovat proti neplatičům poplatků ze psy. Začali zveřejňovat počty přihlášených zvířat v konkrétních ulicích. V Náchodě, kde je zveřejňují dokonce po domech, si svůj krok pochvalují. Lidé se bojí, že je někdo udá, a tak přihlašují psy poctivěji.

Přečtěte si, kolik je ve vašem domě hlášeno psů. Zdá se vám, že jich v bytech sousedů žije mnohem víc? Tak se obraťte na radnici a nahlaste to. Úředníci už si na vaše sousedy posvítí.

Takový vzkaz vyslali už na začátku roku lidem radní v Náchodě. Osvědčilo se jim to. Lidé ze strachu, že je udá jejich soused, začali přihlašovat více psů než v minulosti. 

Hradečtí psi bydlí jinde

Magistrát v Hradci Králové o zveřejňování počtu psů v domech a ulicích neuvažuje. "Je to proto, že v Hradci Králové má hodně lidí přihlášeného psa stejně jako své trvalé bydliště jinde, třeba někde na venkově. Za psa by totiž v paneláku platil 1 200 korun, ale někde v domku na vsi jen 120 korun. Proto by zveřejněné počty přihlášených psů v Hradci neodpovídaly skutečnosti," uvedla Pavlína Pospíšilová z odboru kanceláře hradeckého primátora.

Že hradecké majitele psů nečeká žádná podobná novinka, vítá třeba Karel Veselý. "Zdá se mi, že by tak radnice trochu nabádala lidi, aby na sebe donášeli," poznamenal pejskař.

"Tento krok má efekt, počet přihlášených psů se letos opravdu proti běžnému průměru zvýšil. Není to vůbec o žádném udavačství. Ale lidé alespoň nejsou neteční a nevšímaví. Obyvatelé třeba bytových domů mají často lepší přehled o psech v domě než naši úředníci," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Tři psi v ulici? To je podezřelé...

Na to, že si díky zveřejněným počtům psů lidé spočítají, jestli v jejich domě jsou všechna zvířata řádně přihlášena, nově sází i v Hostinném. Nedávno radnice na svém webu a ve zpravodaji zveřejnila třeba to, že v domech v ulici A. Dvořáka má podle zaplacených poplatků "bydlet" jen šest psů, v domech v ulici Aloise Jiráska jen tři. Následuje počet přihlášených psů v domech v dalších třech ulicích. Další lokality budou přibývat každý měsíc.

Starosta Hostinného Karel Klíma říká, že zveřejnění přihlášených psů je pro obyvatele města určitým způsobem sebeobrany.

"Dnes je často v rodinách více psů než dětí. Jejich kontrola je obtížná. Přitom se řadě lidí nelíbí, když psi po domech běhají a ještě za ně majitel neplatí. My jim dáváme možnost udělat si v domech pořádek. Například říci sousedovi, že jeho pes není řádně registrovaný a že tedy v jejich domě nemá co dělat," uvedl starosta Hostinného.

Vše se dá vyřešit na schůzi v sušárně

Právě s takovým postupem mají zkušenost v Náchodě. "Člověk, který zjistí, že mají být v jeho domě ve skutečnosti dva psi, může třeba na schůzi v sušárně říci, že jich je v baráku dvanáct. Často si to pak vyřeší sousedé mezi sebou a majitelé nám psa na radnici přihlásí," řekla mluvčí.

V Náchodě chtějí na příští rok zavést ještě dokonalejší evidenci. "Chystáme další opatření. Oficiálně požádáme sdružení vlastníků nebo bytová družstva, aby nám každý rok hlásili, kolik mají v domech psů," oznámila Nina Adlof.