Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uhynula Nabiré, jeden z posledních severních bílých nosorožců na světě

  11:19aktualizováno  11:19
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem se vyrovnává se ztrátou těžkou pro celou živočišnou říši. V pondělí pozdě večer tam uhynula samice Nabiré, která byla jedním z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě. Příčinou smrti byla prasklá cysta. Zoo se pokusí Nabiré preparovat.

Samice Nabiré žila od narození 31 let v zoo ve Dvoře Králové. | foto: archiv Zoo Dvůr Králové

Samice, která celý život od narození strávila ve dvorské zoo, byla už posledním jedincem svého druhu v Evropě.

„Nabiré měla zdravotní komplikace delší dobu. Protože šlo o jednu z posledních žijících samic svého druhu na Zemi, zoo co nejrychleji zabezpečila odběr genetického materiálu, který by mohl pomoci ve snaze o záchranu severních bílých nosorožců,“ řekl krajský radní pro oblast cestovního ruchu Otakar Ruml.

Fotogalerie

„Jde o těžko popsatelnou ztrátu. Nabiré byla nejvlídnější nosorožec, kterého jsme v zoo chovali. Nejde však jen o to, že jsme ji měli velice rádi. Její smrt je především symbolem katastrofického úbytku nosorožců v důsledku nesmyslné lidské chamtivosti. Smrt Nabiré přiblížila další zvířecí druh k úplnému vyhubení,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Smrt dalšího z hrstky nosorožců komentoval na Facebooku Miroslav Bobek, který byl v roce 2000 u živého přenosu na internet, když samice Nájin porodila malou Fatu.

„Spadl mi kámen ze srdce. Podařilo se nám najít staré VHS kazety, které nelze žádným způsobem nahradit. Měl bych se radovat, ale dívám se na ně a je mi smutno. Zachycují něco, co už se nikdy nebude opakovat. Narození úplně posledního severního bílého nosorožce,“ napsal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Nabiré zůstane pro vědecké účely

Zoo loni v září spálila 23 nosorožčích rohů o celkové hmotnosti 53 kilogramů. Kampaní Burn horns! (Spalte rohy!) upozornila na nesmyslné zabíjení nosorožců a ponechala si jediný roh severního bílého nosorožce pro vědecké účely.
Také v případě Nabiré je už jasné, že se její roh pálit nebude. „Protože jde o jednoho z posledních nosorožců severních bílých na planetě, pokusíme se co nejvíc materiálu zachovat, jak kostru, tak dermoplastický aparát. Když to bude možné a na kůži nebudou vážné problémy, zkusíme Nabiré celou vypreparovat. Zůstane tedy zachována i rohovina. Je to cenný vědecký materiál. Kde bude Nabiré potom umístěna, to zatím nevím,“ řekl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Nabiré se narodila 15. listopadu 1983 v Zoo Dvůr Králové jako teprve druhý nosorožec severní bílý odchovaný v lidské péči. Celý život prožila ve Dvoře Králové.

„Patologická cysta uvnitř těla Nabiré byla obrovská, po vypuštění tekutého obsahu vážila ještě 40 kilogramů. Neexistovala žádná možnost, jak ji léčit,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý (o loňském pokusu odsát cystu více čtěte zde).

O záchranu usilují čtyřicet let

Zoo se věnovala severním bílým nosorožcům asi čtyřicet let. Kromě Nabiré, která žila ve Dvoře, umístila zoo tři zvířata do rezervace v keňské Ol Pejetě a jednu samici do zoo v americkém San Diegu.

Ve volné přírodě už severní bílí nosorožci zřejmě vyhynuli, poslední stopy jejich přítomnosti byly průkazně zaznamenány ve střední Africe v roce 2007. Vyhubili je pytláci kvůli poptávce po rohovině jako údajně léčivém prostředku a kulturním artefaktu v některých zemích východní Asie a Arabského poloostrova.

Do zoo ve Dvoře Králové byli severní bílí nosorožci přivezeni v roce 1975 z jižního Sudánu, šlo o skupinu čítající dva samce a čtyři samice. Z této zakladatelské skupiny dva jedinci ještě žijí - samec Sudán je v keňské Ol Pejetě (Sudána stráží ozbrojenci, více čtěte zde) a samice Nola je umístěna v kalifornském San Diegu.

Kromě nich jsou na světě ještě dvě samice, matka Nájin a dcera Fatu, které se obě narodily v dvorské zoo, odkud byly v roce 2009 společně se samcem Sudánem převezeny do Keni (samice dosud nezabřezly přirozenou cestou, zoo zkusí umělé oplodnění, více čtěte zde).

Zdravý vaječník uhynulé Nabiré prozkoumají v Itálii

Zoo se snažila využít ještě i jednatřicetiletou Nabiré při rozmnožování druhu. Zabřeznout už sice nemohla, protože její děloha byla vyplněna velkým množstvím malých cyst. Její levý vaječník se však zdál být zdravý, takže Nabiré se teoreticky mohla stát dárkyní buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. Embryo by pak případně mohla donosit jiná samice.

Vedení zoo potvrdilo, že kvůli této teoretické naději byl samici okamžitě po úhynu odebrán potenciálně zdravý vaječník a odvezen do specializované laboratoře v Itálii. Odebrali jí rovněž vzorky několika různých typů tkání, které by mohly být využity pro budoucí techniky umělého oplodnění.

Dvorská zoo chce se svými partnery pokračovat ve snahách o přežití severních bílých nosorožců. „Cítíme jako svou povinnost pokusit se je zachránit. Jsme jediní, snad ještě se San Diegem, kdo to díky množství nasbíraného biologického materiálu může udělat. I když jsme si samozřejmě vědomi, že šance na úspěch je malá,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Autor:Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Liboš Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz