Malíř ukrajinského původu Michail Ščigol, který žije a tvoří v Železnici na...

Malíř ukrajinského původu Michail Ščigol, který žije a tvoří v Železnici na Jičínsku. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Janukovyč je zloděj, myslí si pár z Ukrajiny žijící na Královéhradecku

  • 11
Ukrajinci, kteří žijí v Královéhradeckém kraji, sledují napjatě, kam spěje politická situace v jejich domovině. Pocity mají smíšené. Cítí naději na změnu, ale bojí se i rostoucího nacionalismu. Partnerské město podpořil primátor Hradce Králové.

Převrat na Ukrajině probírají desítky zdejších Ukrajinců i hradecký primátor Zdeněk Fink, jenž v pondělí podpořil dopisem svého kolegu z partnerského Černihivu neboli Černigova, s kterým má Hradec "družbu" od roku 1966.

Těsně po brutálním zásahu vůči demonstrantům na kyjevském náměstí Majdan primátor nabídl, že zprostředkuje ošetření zraněných v hradecké fakultní nemocnici.

"Přesně nevím, jak se situace dotýká obyvatel Černihivu, protože jsme s primátorem Oleksandrem Sokolovem nebyli nyní v kontaktu," říká primátor Zdeněk Fink. Město možná pošle na Ukrajinu i peníze. "Budeme o tom rozhodovat v zastupitelstvu v březnu. Navrhnu to, výši částky zatím nevím," uvádí Fink.

Svítí tam naděje, myslí si malíř

Ukrajinci, kteří se usadili v Hradeckém kraji, sledují situaci přes satelitní přenosy v ukrajinské či ruské televizi. Krvavé demonstrace na Majdanu, sesazení prezidenta Viktora Janukovyče a převzetí moci novými silami však zatím naznačuje více variant, kam může dospět vývoj v zemi.

"Nemyslím, že by Ukrajině momentálně hrozil rozpad. Nějaká naděje tam svítí. Zdá se, že krveprolití se zastavilo. Dokonce, jak jsem sledoval, ze strany vítězů nečiší zvláštní pomstychtivost, ale je tam snaha potrestat viníky z právního hlediska," myslí si malíř Michail Ščigol, který žije a tvoří v Železnici na Jičínsku. Rodinu už na Ukrajině nemá, jen pár známých a kolegů.

Manželé Dotsenkovi pocházejí z východní části. Tvrdí, že Ukrajincům došla trpělivost s metodami vládnutí prezidenta Janukovyče a s jeho zkorumpovanou vládou. Při získání nezávislosti v roce 1990 si lidé mysleli, že bude stačit, když utáhnou opasky. Vládnoucí skupiny však vždycky hleděly jen na vlastní prospěch.

"Náš poslední prezident je zloděj a musí se zodpovídat před soudem. Ekonomika, sociální a politický systém jsou v troskách. Ukrajinský národ neměl jinou možnost, proto lidé vyšli na Majdan, aby vybojovali svou svobodu a právo na lepší život," myslí si Dotsenkovi.

Se svou rodinou jsou denně ve spojení, všichni jejich blízcí na Ukrajině jsou v pořádku.

"Co se týká opozice, není tam člověk, který by mohl vést vládu. Je těžko vést dialog nebo udělat nějakou vládní koalici, když nejsou lídři. Proběhne pouze výměna lumpů "u koryta". Co chce opozice, není jasné. Chtějí odstranit prezidenta a dostat se k moci, nebo změnit celý systém?" táží se ukrajinští manželé. Přesto doufají, že Ukrajina neztratí celistvost ani suverenitu.

Volyňští Češi, kteří se v 90. letech s vládní pomocí navrátili do Čech, chtějí vyzvat českou vládu, ať podpoří hlavně tamní krajany.

"Máme obavy z rozvoje nacionalismu zejména v západních oblastech Ukrajiny. Nyní procitli pravnuci banderovců a znovu se k tomu hlásí," říká Boris Iljuk ze Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.