Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci a školy pomohou oživit broumovský klášter

  15:15aktualizováno  15:15
Skvost barokní architektury, jakým je benediktinský klášter v Broumově, postupně dostává novou tvář. Stále však zůstává otázka, jak památku trvaleji oživit. Mohou jí pomoci třeba hudební workshopy.

Sakristie kláštera v Broumově | foto: Czech Tourism

Tvůrci projektu, který by mohl v budoucnu vdechnout život benediktinskému klášteru, se rozhodně nedrží při zdi. Chtějí opravit opuštěnou část kláštera se zahradou a využít ji pro vzdělávací kurzy v uměleckých oborech a přírodovědě.

Od prosince mají stavební povolení a podali žádost o dotaci k ministerstvu kultury. "Máme zkušenost s pořádáním kulturních akcí v regionu, teď bychom chtěli přidat vzdělávací úroveň. Bez spolupráce s opatstvím a dalšími institucemi by to však nebylo možné," říká Jan Školník z neziskové Agentury pro rozvoj Broumovska.

Rozlehlý areál národní kulturní památky je tak trochu na okraji zájmu. Turisté sem sice přijíždějí, ale není jich tolik. Vloni navštívilo klášter kolem 32 tisíc lidí a v předešlých letech ještě o něco méně.

Agentura si však dokázala získat důvěru benediktinů, a tak za posledních šest let Broumovští mohou využívat klášter mnohem víc. Pro veřejnost se otevřela zahrada, na nádvoří se občas konají akce, do kostela se dá zajít na koncert. Kromě Muzea Broumovska se do areálu nově nastěhovalo i několik rozvojových organizací včetně agentury.

Část kláštera přesto dosud zeje prázdnotou. "Klášter je veliké monstrum. Díky projektu by se mohla opravit aspoň jeho další část," míní převor administrátor benediktinského opatství sv. Václava Petr Prokop Siostrzonek.

Obnovu potřebuje i zahrada

Důkladnou obnovou by mohla projít klášterní zahrada. Namísto zborceného dřevníku tam bude multifunkční sál až pro tři sta lidí, děti uvítají výběh s hospodářskými zvířaty, chystá se také oprava zahradníkova domku a historického kuželníku.

Klášter v Broumově

 Benediktini získali Broumovsko začátkem 13. století. Zásadní přestavba středověkého kláštera začala v druhé půli 17. století, působili zde architekti a stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio či otec a syn Dientzenhoferové. Klášter představuje ucelený soubor dokumentující vývoj barokního slohu. V 50. letech minulého století sloužil klášter k internaci kněží a jako archiv vnitra.

Pokud klášter získá peníze, opraví se jeho třetina. Ve dvou křídlech kolem severozápadní věže mají vzniknout učebny, sály či nahrávací sál, obnovit se musí taky řada chodeb. Rozpočet počítá s částkou 250 milionů korun, provoz by pak závisel na vlastních výdělcích, grantech i darech mecenášů.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumova by chtělo lidem nabídnout semináře, kurzy a workshopy. Do institutu krásných umění by se dalo přijít třeba na výuku malby, hudby, divadla, fotografie a podobně. Další institut by chtěl přilákat zájemce o přírodovědné vzdělávání, protože Broumovsko leží přímo v chráněné krajinné oblasti s řadou zajímavostí v terénu.

Mohly by sem přijíždět školy i neorganizovaní zájemci. "Chtěli bychom tu hodně reflektovat hudbu. V klášteře se uchovalo množství notového materiálu, který by stálo za to nahrát a archivovat. Teď jde o to nalézt pro Vzdělávací a kulturní centrum správné partnery a klientelu," tvrdí Školník.

Kraj poskytl půjčku pěti milionů korun na pořízení projektové dokumentace. Broumovští se už dřív pokoušeli získat pro klášter dotaci, ale neuspěli. Teď žádají o peníze z integrovaného operačního programu u ministerstva kultury, které rozdělí peníze památkám, jež mají jít ostatním příkladem, jak oživit nevyužité prostory.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Hlavní tah kolem Nového Města se sice opravuje, cesta se však nerozšíří

Kvůli opravě silnice u Nového Města a objížďkám se tvoří kolony v centru města.

Stavaři v dubnu začali s opravou důležitého tříkilometrového úseku silnice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Byť...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz