V Africe nedávno uhynul Suni, nosorožců bílých severních tak na světě žije už jen pouhých šest.

V Africe nedávno uhynul Suni, nosorožců bílých severních tak na světě žije už jen pouhých šest. | foto: Jan Stejskal, ZOO Dvůr Králové

Vymírajícím nosorožcům chtějí experti v Africe odebrat sperma a vajíčka

  • 2
Do Keni v nejbližších dnech vyrazí skupina expertů, kteří v rezervaci Ol Pejeta vyšetří nosorožce bílé severní. Dvorská zoo je tam poslala už před pěti lety s nadějí na rozmnožení, ale to se nedaří. Odborníci teď chtějí získat sperma a vajíčka pro takzvaný embryotransfer.

„Vzhledem k faktu, že se dosud nepodařilo dosáhnout březosti přirozenou cestou a pravděpodobnost objevení a získání jiných zvířat z přírody se snížila na minimum, rozhodlo současné vedení zoo spolu s mezinárodní skupinou expertů o zahájení kroků směřujících k užití asistované reprodukce,“ uvedla mluvčí královédvorské zoo Jana Myslivečková.

Na světě zbývá už jen 6 jedinců

Zoo se pokusila zvýšit šanci na záchranu nosorožců bílých severních tím, že v roce 2009 přemístila čtyři nosorožce do přirozených podmínek rezervace Ol Pejeta v Keni (video najdete zde). 

Tehdy osmatřicetiletý samec Súdán, devětadvacetiletý Suni, dvacetiletá samice Nájin a devítiletá Fata se ale ani v africké přírodě nemají k rozmnožování.

Suni navíc letos v říjnu uhynul (více najdete zde) a celosvětová populace nosorožců bílých severních se tak snížila se sedmi jedinců na pouhých šest

Výsledky vyšetření budou experti znát začátkem prosince. Všechna zvířata musí kvůli případnému odběru vyšetřit v celkové anestezii.

„Uvědomujeme si, jaké riziko podstupujeme při uspávání nosorožců, ale jsme připraveni na sebe vzít odpovědnost a využít všechny možnosti, které by mohly přispět k záchraně tohoto mimořádně ohroženého druhu. V současné době žije na celém světě posledních šest zvířat a je naší povinností využít všechny dostupné prostředky k jejich zachování,“ vysvětlil ředitel zoo Přemysl Rabas.

Do zoologické zahrady přivezl severní bílé nosorožce někdejší ředitel Josef Vágner, zakladatel safari ve Dvoře Králové. Zoo se dlouhodobě snaží o jejich záchranu a je jedinou zahradou na světě, které se podařilo tato zvířata rozmnožit.

„Odchovali se zde celkem čtyři nosorožci. Poslední mládě, samice Fatu, se narodilo před čtrnácti lety. Bohužel od té doby se je nepodařilo rozmnožit ani přirozenou cestou, ani s využitím umělé inseminace,“ řekla Myslivečková.

Naději dala zoologům nedávná vyšetření jednatřicetileté samice Nabiré ve dvorské zoo, která je posledním žijícím exemplářem v Evropě. Ukázalo se, že by se mohla stát dárkyní buněk, ze kterých by mohlo v umělých podmínkách vzniknout embryo, které by případně mohla donosit samice jiného druhu.

Nabiré nemůže mít mláďata, protože její dělohu vyplňuje nezhoubný nádor. Aby se zoologové dostali k jejímu levému vaječníku, který vypadá zdravě, pokusili se velkou cystu začátkem října odsát. Povedlo se jim to jen z poloviny (více čtěte zde).

Na záchraně severních bílých nosorožců spolupracuje dvorská zoo také se zoo v americkém San Diegu, kam přemístila tři zvířata. V současné době tam žije samice ze Dvora Králové společně s místním samcem, starý pár už ale není schopný přirozené reprodukce.

„Tamní vědecký tým však, i díky materiálu získaného z dvorské zoo, udržuje živé kultury z dvanácti jedinců, které by mohly být v budoucnu použity pro případné klonování,“ dodala mluvčí dvorské zoo.