Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí | foto: Otakar Grusser, MAFRA

Úmrtí seniora v nemocnici ve Vrchlabí nebude řešit soud, ale komora

  • 0
Státní zástupce tvrdí, že personál nemocnice ve Vrchlabí nemohl za smrt osmasedmdesátiletého Jiřího Jandourka. Po půldruhém roce vyšetřování odevzdal případ České lékařské komoře. Ta ho má dořešit v případném disciplinárním řízení.

Muž, který v sedmdesátých letech emigroval do Švédska a býval námořníkem, se dostal na následnou péči do Vrchlabí proto, aby se o něj někdo postaral, když jeho žena musela jít na vážnou operaci.

Místo toho však po sedmnácti dnech pobytu v červenci 2013 zemřel. Jeho manželka si stěžovala, že ho kurtují a dopují sedativy, a marně se ho snažila nechat přeložit jinam. Na nemocnici podala těsně po jeho smrti trestní oznámení.

„Bylo podezření, že se lékaři i střední personál z nemocnice ve Vrchlabí podíleli nesprávným postupem na úmrtí muže, ale to se nepotvrdilo,“ uvedl státní zástupce v Trutnově Dušan Ondráček.

„Postupně jsme nechali vypracovat několik navazujících posudků. Závěr z nich je, že nebyla nalezena příčinná souvislost mezi postupem personálu a úmrtím pacienta. Dílčí pochybení tam bylo, ale spíš administrativního charakteru, to projedná Česká lékařská komora,“ dodal státní zástupce.

Policie zkoumala, zda nedošlo k ublížení na zdraví z nedbalosti ze strany více lidí pečujících o muže, ale nikoho neobvinila.

Vdova si stěžovala na kurtování i podávání sedativ

Vdova po zemřelém pacientovi Henryka Jandourek s postupem státního zástupce nesouhlasí, ale nechce případ komentovat.

Televize Nova, která případ zveřejnila, popisovala, jak sestry dávaly muži do postele zábrany, kurtovaly ho a dopovaly prášky (o počátku kauzy čtěte zde).

Zřejmě to bylo proto, že na počátku pobytu dvakrát upadl, když šel v noci na toaletu. Podle zdravotní dokumentace sestry zdůvodňovaly kurtování tím, že byl agresivní, nespolupracoval a znečišťoval si lůžko (o kurtování v nemocnici více čtěte zde). Vdova tehdy také popsala, jak našla manžela při návštěvě pod sedativy, takže ji ani nepoznával.

Státní zástupce nechtěl hodnotit, zda postupy zdravotníků, na něž si vdova stěžovala, byly správné.

„Jsou to skutečnosti, které mohou souviset s pochybením personálu, tedy s tím, zda byly dány podmínky pro podání medikace a podobně. Zda to bylo správně, ať rozhodne komora a její odborníci,“ odkázal státní zástupce Ondráček a odmítl se vyjádřit k příčině smrti, že jde o citlivý údaj. Nemocnice nejprve uváděla selhání srdce, po pitvě se v médiích spekulovalo o prasklém žaludečním vředu.

Česká lékařská komora přijala spis už v lednu. „Jsme teprve na počátku. Revizní komise to začne vyšetřovat, vyžádá si vyjádření od nemocnice a od paní primářky,“ řekl její mluvčí Michal Sojka. Pokud se u lékaře prokáže disciplinární provinění, hrozí mu pokuta, podmínečné vyloučení, nebo dokonce vyloučení z komory, což se vlastně rovná trestu zákazu činnosti, jaký ukládají soudy.

Ředitel Dryml tvrdil, že jde o politické hry

Ředitel Česko-německé horské nemocnice Krkonoše a tehdejší senátor za Zemanovce Vladimír Dryml tvrdil, že kauza vznikla, aby ho poškodila v předvolebním boji.

Vedení nemocnice na tom, že šlo o účelovou negativní medializaci, trvá dosud. Současný posun v případu Jiřího Jandourka je nepřekvapil.

„Již od začátku jsme se snažili upozornit, že ze strany nemocnice ani personálu k žádnému pracovnímu pochybení nedošlo, stejně jako na to, že postup personálu nebyl v ničem nestandardní oproti jiným zdravotnickým zařízením,“ uvedla mluvčí nemocnice Dagmar Pecinová.

Ředitel Dryml po úmrtí seniora vydal novou směrnici zakazující v nemocnici kurtování pacientů, která platí dosud.

„Bohužel tedy pacienty, jejichž stav kurtování vyžaduje, musíme odmítnout, pokud jejich rodina nedá písemný souhlas. Pokud jde o psychofarmaka, ta zůstala nadále v kompetenci lékařů, kteří sami uváží jejich užití,“ dodala mluvčí Pecinová.

Policie vyšetřovala v nemocnici i další podezření. Krajský soud loni v prosinci za úmrtí dítěte při porodu v srpnu 2011 bývalému tamnímu lékaři Aloisi Krulovi potvrdil trest, a to dva roky vězení s tříletým podmíněným odkladem a zákaz činnosti na tři roky za usmrcení z nedbalosti.

Podle soudu tehdy čtyřiaosmdesátiletý Krul před porodem špatně odhadl váhu novorozence a místo císařského řezu nesprávně zvolil spontánní porod (o projednávání u okresního soudu čtěte zde). K soudu by se měl dostat i případ opilého lékaře obviněného z ohrožení pod vlivem návykové látky.