Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad otočil, unikátní dub zatím kácet nebude. Strom však nemá vyhráno

  10:07aktualizováno  10:07
Nechybělo mnoho a jeden z nejstarších a největších stromů v Trutnově už dávno skončil na pile. Více než 200 let starý dub s poškozeným kmenem na Bojišti zatím k zemi nepůjde. Spolek na ochranu přírody začal upozorňovat na to, že majestátní strom v zahrádkářské kolonii Sluneční Lázně není nutné skácet, a trutnovští úředníci změnili názor.

Předseda spolku Biokontakt Martin Just bojuje za záchranu stromu (19.11.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Odborníci odhadují stáří stromu na 200 až 250 let. Dub je vysoký 29 metrů, obvod kmene měří 426 centimetrů, pozoruhodná je i koruna s průměrem 20 metrů. „Je to unikát, takových dubů v okolí mnoho není,“ říká předseda spolku Biokontakt Martin Just, jenž za záchranu stromu bojuje.

O povolení kácet trutnovský městský úřad zažádal vloni na podzim. Důvodem bylo viditelné poškození dolní části kmene, který je na severovýchodní straně vyhnilý stejně jako kořenové náběhy.

Mohla to způsobit skládka kompostu, kterou u kmene měli zahrádkáři. Úředníci měli obavy, že dub ohrozí chataře. „Při extrémních, ale i běžných povětrnostních podmínkách může dojít k jeho statickému selhání,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje a majetku města Miroslav Franc.

Dub jako památný strom?

Opírá se o závěr znaleckého posudku, který si radnice kromě měření tomografem a tahových zkoušek nechala zpracovat. Existují však další dva posudky a podle nich není nutné přírodní dominantu Bojiště skácet.

„Dub je reálné zachovat a v koruně zajistit opatření, kterým se zvýší jeho stabilita,“ konstatovala Eva Fišarová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která vypracovala posudek pro Královéhradecký kraj. Odbornice navrhuje obvodovou redukci koruny o tři až čtyři metry, v dalším vegetačním období provést bezpečnostní řez a stav sledovat.

Obdobný názor má dendrolog Zdeněk Blahník. „Doporučuji dub zachovat, odborně ošetřit, vyhlásit jako památný strom a pravidelně jednou ročně nebo po výjimečných povětrnostních situacích kontrolovat,“ napsal v posudku z května letošního roku.

Radnice získala povolení ke kácení na jaře. Biokontakt s tím od začátku nesouhlasí, poukazuje na zjištění agentury ochrany přírody a krajiny, která zdůraznila, že měření tomografem má být provedeno zejména v místě poškození a ne nad ním.

Povolení kácet zůstává platné

Odvolali se také na krajský úřad. Ten sice odvolání zamítl, přesto snaha nevyšuměla. Úředníci přehodnotili svůj postoj. Povolení sice zůstává platné, ale kácet se zatím nebude. Město nechá zdravotní stav stromu znovu prozkoumat.

„Objednáme další měření. Pokud měření dopadne dobře, dojde k celoobvodové redukci koruny stromu. V opačném případě město ke kácení pravděpodobně přistoupí,“ potvrdila mluvčí městského úřadu Michaela Dědková. Biokontakt podrobně sleduje péči trutnovské radnice o stromy dva roky. Dub na Bojišti je doposud jeho největším úspěchem.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz