Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad otočil, unikátní dub zatím kácet nebude. Strom však nemá vyhráno

  10:07aktualizováno  10:07
Nechybělo mnoho a jeden z nejstarších a největších stromů v Trutnově už dávno skončil na pile. Více než 200 let starý dub s poškozeným kmenem na Bojišti zatím k zemi nepůjde. Spolek na ochranu přírody začal upozorňovat na to, že majestátní strom v zahrádkářské kolonii Sluneční Lázně není nutné skácet, a trutnovští úředníci změnili názor.

Předseda spolku Biokontakt Martin Just bojuje za záchranu stromu (19.11.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Odborníci odhadují stáří stromu na 200 až 250 let. Dub je vysoký 29 metrů, obvod kmene měří 426 centimetrů, pozoruhodná je i koruna s průměrem 20 metrů. „Je to unikát, takových dubů v okolí mnoho není,“ říká předseda spolku Biokontakt Martin Just, jenž za záchranu stromu bojuje.

O povolení kácet trutnovský městský úřad zažádal vloni na podzim. Důvodem bylo viditelné poškození dolní části kmene, který je na severovýchodní straně vyhnilý stejně jako kořenové náběhy.

Mohla to způsobit skládka kompostu, kterou u kmene měli zahrádkáři. Úředníci měli obavy, že dub ohrozí chataře. „Při extrémních, ale i běžných povětrnostních podmínkách může dojít k jeho statickému selhání,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje a majetku města Miroslav Franc.

Dub jako památný strom?

Opírá se o závěr znaleckého posudku, který si radnice kromě měření tomografem a tahových zkoušek nechala zpracovat. Existují však další dva posudky a podle nich není nutné přírodní dominantu Bojiště skácet.

„Dub je reálné zachovat a v koruně zajistit opatření, kterým se zvýší jeho stabilita,“ konstatovala Eva Fišarová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která vypracovala posudek pro Královéhradecký kraj. Odbornice navrhuje obvodovou redukci koruny o tři až čtyři metry, v dalším vegetačním období provést bezpečnostní řez a stav sledovat.

Obdobný názor má dendrolog Zdeněk Blahník. „Doporučuji dub zachovat, odborně ošetřit, vyhlásit jako památný strom a pravidelně jednou ročně nebo po výjimečných povětrnostních situacích kontrolovat,“ napsal v posudku z května letošního roku.

Radnice získala povolení ke kácení na jaře. Biokontakt s tím od začátku nesouhlasí, poukazuje na zjištění agentury ochrany přírody a krajiny, která zdůraznila, že měření tomografem má být provedeno zejména v místě poškození a ne nad ním.

Povolení kácet zůstává platné

Odvolali se také na krajský úřad. Ten sice odvolání zamítl, přesto snaha nevyšuměla. Úředníci přehodnotili svůj postoj. Povolení sice zůstává platné, ale kácet se zatím nebude. Město nechá zdravotní stav stromu znovu prozkoumat.

„Objednáme další měření. Pokud měření dopadne dobře, dojde k celoobvodové redukci koruny stromu. V opačném případě město ke kácení pravděpodobně přistoupí,“ potvrdila mluvčí městského úřadu Michaela Dědková. Biokontakt podrobně sleduje péči trutnovské radnice o stromy dva roky. Dub na Bojišti je doposud jeho největším úspěchem.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Šéf pobočky v bance zakládal seniorům fiktivní účty, vybral přes milion

(Ilustrační snímek)

Z více než milionového podvodu obvinili kriminalisté třicetiletého muže z Hradecka, který dříve pracoval jako ředitel...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz