Předseda spolku Biokontakt Martin Just bojuje za záchranu stromu (19.11.2015).

Předseda spolku Biokontakt Martin Just bojuje za záchranu stromu (19.11.2015). | foto: Tomáš Plecháč

Úřad otočil, unikátní dub zatím kácet nebude. Strom však nemá vyhráno

  • 2
Nechybělo mnoho a jeden z nejstarších a největších stromů v Trutnově už dávno skončil na pile. Více než 200 let starý dub s poškozeným kmenem na Bojišti zatím k zemi nepůjde. Spolek na ochranu přírody začal upozorňovat na to, že majestátní strom v zahrádkářské kolonii Sluneční Lázně není nutné skácet, a trutnovští úředníci změnili názor.

Odborníci odhadují stáří stromu na 200 až 250 let. Dub je vysoký 29 metrů, obvod kmene měří 426 centimetrů, pozoruhodná je i koruna s průměrem 20 metrů. „Je to unikát, takových dubů v okolí mnoho není,“ říká předseda spolku Biokontakt Martin Just, jenž za záchranu stromu bojuje.

O povolení kácet trutnovský městský úřad zažádal vloni na podzim. Důvodem bylo viditelné poškození dolní části kmene, který je na severovýchodní straně vyhnilý stejně jako kořenové náběhy.

Mohla to způsobit skládka kompostu, kterou u kmene měli zahrádkáři. Úředníci měli obavy, že dub ohrozí chataře. „Při extrémních, ale i běžných povětrnostních podmínkách může dojít k jeho statickému selhání,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje a majetku města Miroslav Franc.

Dub jako památný strom?

Opírá se o závěr znaleckého posudku, který si radnice kromě měření tomografem a tahových zkoušek nechala zpracovat. Existují však další dva posudky a podle nich není nutné přírodní dominantu Bojiště skácet.

„Dub je reálné zachovat a v koruně zajistit opatření, kterým se zvýší jeho stabilita,“ konstatovala Eva Fišarová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která vypracovala posudek pro Královéhradecký kraj. Odbornice navrhuje obvodovou redukci koruny o tři až čtyři metry, v dalším vegetačním období provést bezpečnostní řez a stav sledovat.

Obdobný názor má dendrolog Zdeněk Blahník. „Doporučuji dub zachovat, odborně ošetřit, vyhlásit jako památný strom a pravidelně jednou ročně nebo po výjimečných povětrnostních situacích kontrolovat,“ napsal v posudku z května letošního roku.

Radnice získala povolení ke kácení na jaře. Biokontakt s tím od začátku nesouhlasí, poukazuje na zjištění agentury ochrany přírody a krajiny, která zdůraznila, že měření tomografem má být provedeno zejména v místě poškození a ne nad ním.

Povolení kácet zůstává platné

Odvolali se také na krajský úřad. Ten sice odvolání zamítl, přesto snaha nevyšuměla. Úředníci přehodnotili svůj postoj. Povolení sice zůstává platné, ale kácet se zatím nebude. Město nechá zdravotní stav stromu znovu prozkoumat.

„Objednáme další měření. Pokud měření dopadne dobře, dojde k celoobvodové redukci koruny stromu. V opačném případě město ke kácení pravděpodobně přistoupí,“ potvrdila mluvčí městského úřadu Michaela Dědková. Biokontakt podrobně sleduje péči trutnovské radnice o stromy dva roky. Dub na Bojišti je doposud jeho největším úspěchem.