Fakultní nemocnice Hradec Králové představila  nový intervenční radiologický...

Fakultní nemocnice Hradec Králové představila nový intervenční radiologický přístroj, který pomáhá při vyšetřeních a při zavádění kardiostimulátorů pacientům. (21. 1. 2014) | foto: ČTK

Unikátní zákrok: lékaři opravili pacientce dvě vady srdce naráz

  • 0
Vážně nemocná pacientka podstoupila výjimečnou operaci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Lékaři u ní provedli dva zákroky v jediný den. Stejný postup se ve světě objevil zatím pouze jednou.

Lékaři z Fakultní nemocnice v Hradci Králové úspěšně pokračují v šetrných operacích srdce u velmi nemocných pacientů. Operovali ojedinělým způsobem devětašedesátiletou ženu, která by měla před sebou bez zákroku jen málo nadějné vyhlídky. Dva zákroky provedli naráz.

Operace mitrální chlopně

Fakultní nemocnice v Hradci Králové začala jako třetí v republice nabízet pacientům operace s Mitraclipem, lékaři se školili v Belgii

Jde o zákok pro nemocné, kteří by byli příliš rizikoví pro klasickou operaci.

Výhodou je kratší doba rekonvalescence, menší bolest při zákroku a pouze půlcentimetrová jizva v pravém třísle, kudy operatér zavádí katétr.

Na bijícím srdci se "kolíčkem" Mitraclipem sevřou cípy chlopně. Pacientům výrazně pomůže, s klipem se mohou pohybovat, aniž je omezuje dušnost.

Žena trpěla zároveň nedomykavostí srdeční chlopně, k tomu u ní hrozilo riziko krevních sraženin a navíc se potýkala s dechovou nedostatečností.

Klasickou operaci nemohla podstoupit, ale ve fakultní nemocnici jí pomohli během celodenní miniinvazivní operace na konci června. Paní dosud rehabilituje a lékaři uvažují, že ji pustí domů.

"Pacientce se daří celkem dobře, i když se po operaci vyskytly komplikace s krvácením z místa vpichu v třísle. Standardně bychom ji propustili asi do týdne od výkonu," uvedl přednosta I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové Pavel Červinka.

Žena šla na operaci už v osm hodin ráno, po celou dobu byla pod ultrazvukovou kontrolou. Napřed operatéři léčili nedomykavost jedné ze srdečních chlopní.

Ty mají v srdci funkci ventilu, zaručují jednosměrný tok krve a brání návratu krve do předešlých srdečních oddílů. Když dojde k nedomykavosti, část přečerpané krve se vrací přes postiženou chlopeň nazpět, ale srdce se s nadměrným zatížením dokáže vyrovnávat jen určitou dobu.

Lékařům stačil jediný vpich do třísla, aby se pomocí hadiček dostali k srdci. Přes pravé tříslo se dostanou do pravé části srdce a do levé srdeční síně. Speciálním "kolíčkem" - Mitraclipem - léčí nedomykavost chlopně, která je mezi levou komorou a levou síní.

Speciální košíček, okluder, se zavádí do ouška levé srdeční síně. Brání vzniku a uvolnění krevních sraženin.

Pak přišlo na řadu ještě zavedení speciálního košíčku do srdce. "Poté jsme přes stejné místo v pravém třísle a přes stejnou dírku v mezisíňovém septu zavedli speciální zařízení okluder, jednoduše řečeno zátku, do ouška levé síně, kde se mohou tvořit krevní sraženiny. Ty mohou být zanešeny krevním proudem do těla a způsobit například cévní mozkovou příhodu," popsal přednosta Červinka.

V těchto případech, kdy nemocným hrozí embolizace krevních sraženin, pacienti obvykle užívají léky na ředění krve.

"Naše pacientka je nemohla užívat, protože při nich měla závažné krvácení do zažívacího traktu. Pro další závažná onemocnění nebyla schopna podstoupit klasickou operaci. Operační riziko bylo příliš vysoké," řekl přednosta kliniky.

Pokud by nemocná nepodstoupila operaci, lékaři odhadují, že by před sebou měla jen několik měsíců života, případně let. Mohla by podlehnout srdeční nedostatečnosti nebo rozsáhlé cévní mozkové příhodě.

Královéhradečtí kardiologové začali nabízet šetrnou operaci srdce s pomocí Mitraclipu v květnu po třech letech příprav. Dosud se tyto výkony prováděly v Třinci a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Operace je určena vážně nemocným pacientům s nedomykavostí chlopně, kteří by pro věk nebo jiná rizika nemohli podstoupit běžnou operaci. Zatím operovali sedm pacientů.

"Cena zákroku je 650 tisíc korun," řekl k operaci pacientky lékařský náměstek nemocnice Jaroslav Malý. Klinika plánovala ročně deset až patnáct operací, ale záleží, zda se jí podaří vyjednat financování s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.