Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sídlo kraje přijde o nájemníka, univerzita jde do svého. Musí šetřit

  8:59aktualizováno  8:59
Krajský úřad v Hradci Králové přijde o cenného nájemníka. Do konce roku 2017 se z bývalého pivovaru chce vystěhovat hradecká univerzita. Kraj na pronájmu ročně přijde o zhruba pět milionů korun, proto hledá náhradu. Radní by tam rádi viděli školu, nebránili by se však ani státní instituci.

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Když Královéhradecký kraj začal před 11 lety přestavovat objekt bývalého hradeckého pivovaru, bylo v plánu, že objekt neobsadí jen úředníci a politici, ale také studenti. Tak se i stalo.

Jedno křídlo nové stavby obsadila Katedra výtvarné výchovy pedagogické fakulty hradecké univerzity (UHK), pro níž stavbaři vybudovali řadu místností na míru.

Učebny, ateliéry či třeba fotokomora, které v části vyčleněné pro UHK v pivovaru vznikly, však osiří. Univerzita se chce do konce příštího roku z pronajatých prostor stáhnout. Kraj tak musí urychleně hledat nového nájemce na 2 280 metrů čtverečních, které UHK zabírala ve čtyřech patrech.

Univerzita s krajem uzavřela smlouvu na pronájem v roce 2007 a to na dobu dvaceti let, škola se však rozhodla ze vztahu vyvázat o 10 let dříve.

Bylo by mrháním zůstat v nájmu, říká škola

„Od roku 2017 by měla našim studentům a vědcům sloužit nově postavená budova Přírodovědecké fakulty v univerzitním kampusu Na Soutoku, čímž se uvolní naše vlastní prostory v budově děkanátu Pedagogické fakulty na náměstí Svobody. Z ekonomického hlediska by nebylo racionální využívat prostory, za jejichž nájem musíme platit,“ uvedl Karel Čáslava z tiskového oddělení univerzity.

Opuštěním krajského úřadu škola ušetří miliony korun ročně. „Náklady za nájem včetně energií a souvisejících služeb, jako jsou například úklid a ostraha, nás přijdou ročně na téměř pět milionů korun,“ vypočítává kvestor Stanislav Klik.

UHK musí hledat úspory i proto, že se v posledních letech potýká se slabšími ročníky, kvůli nimž se snižuje počet zapsaných studentů.

„To má přímý dopad na financování školy, proto musíme hledat úspory na všech místech. Platit nájem za prostory, které již nebudeme kapacitně potřebovat, by bylo mrháním,“ dodal Čáslava.

Univerzitě na míru

Pětimilionová částka, kterou kraj od UHK ročně inkasuje, bude hodně citelná, protože peníze z pronájmů používá kraj i na splácení úvěru za rekonstrukci pivovaru. Cena dvacetiletého úvěru je asi 1,9 miliardy korun.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) si tak na 20. června pozval rektora univerzity, aby ho se svým záměrem seznámil. Zároveň chce probrat i smlouvy, které kraj a škola v roce 2007 uzavřely.

Pro uvolněné prostory musí představitelé kraje najít nového nájemníka. Jelikož byly postaveny na míru škole, rádi by je nabídli podobným zařízením.

„Prostory jsou na čtyřech podlažích včetně jednoho podzemního, kde jsou fotolaboratoře. Hodily by se proto buď pro školské zařízení nebo nějakou instituci. Oslovíme i ministerstva, jestli by do Hradce Králové nezasídlila nějaká svá pracoviště. Drobit to do malých projektů by bylo složité,“ uvedl krajský radní Josef Dvořák (ČSSD).

Obě instituce musí vyřešit i to, že investor, tedy kraj, nechal při přestavbě pivovaru na Regiocentrum, některé prostory specificky upravit.

„Při výstavbě areálu došlo na základě požadavku UHK k dalším investicím, aby mohl být prostor užíván katedrou pro výtvarnou, textilní a hudební výchovu,“ upozorňuje mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Případné závazky chce hejtman s rektorem vyřídit na červnové schůzce.

Odstěhovala se i galerie

Univerzita není jedinou institucí, která z pivovaru mizí. Koncem dubna se přestěhovala Galerie Vladimíra Preclíka, která v úřadu sídlila od začátku. Prostory si při přestavbě navrhl sám sochař Preclík, který na stavbu i pravidelně dohlížel.

Jeho díla bude kraj od června vystavovat v nově zrekonstruované budově Galerie moderního umění na Velkém náměstí. Z prosklené Preclíkovy výstavní síně v Regiocentru bude podatelna.

Regiocentrum začalo sloužit od roku 2007. Vzniklo kompletní přestavbou bývalého městského pivovaru, který několik let bez využití chátral. Stavbaři úplně změnili propozice budovy, kterou kompletně probourali, aby v ní postavili nová patra.

Zmizela také velká lahvovna, která zabírala plochu téměř celého nádvoří. Z historických ležáckých sklepů zbyly jen kovové sloupy, které v budově na různých místech slouží jako dekorace. Že byla administrativní budova kdysi pivovarem, připomínají už jen hvozdy, v nichž se dříve vyráběl slad a nyní v nich má kancelář a zasedací místnost hejtman.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz