Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Sídlo kraje přijde o nájemníka, univerzita jde do svého. Musí šetřit

  • 2
Krajský úřad v Hradci Králové přijde o cenného nájemníka. Do konce roku 2017 se z bývalého pivovaru chce vystěhovat hradecká univerzita. Kraj na pronájmu ročně přijde o zhruba pět milionů korun, proto hledá náhradu. Radní by tam rádi viděli školu, nebránili by se však ani státní instituci.

Když Královéhradecký kraj začal před 11 lety přestavovat objekt bývalého hradeckého pivovaru, bylo v plánu, že objekt neobsadí jen úředníci a politici, ale také studenti. Tak se i stalo.

Jedno křídlo nové stavby obsadila Katedra výtvarné výchovy pedagogické fakulty hradecké univerzity (UHK), pro níž stavbaři vybudovali řadu místností na míru.

Učebny, ateliéry či třeba fotokomora, které v části vyčleněné pro UHK v pivovaru vznikly, však osiří. Univerzita se chce do konce příštího roku z pronajatých prostor stáhnout. Kraj tak musí urychleně hledat nového nájemce na 2 280 metrů čtverečních, které UHK zabírala ve čtyřech patrech.

Univerzita s krajem uzavřela smlouvu na pronájem v roce 2007 a to na dobu dvaceti let, škola se však rozhodla ze vztahu vyvázat o 10 let dříve.

Bylo by mrháním zůstat v nájmu, říká škola

„Od roku 2017 by měla našim studentům a vědcům sloužit nově postavená budova Přírodovědecké fakulty v univerzitním kampusu Na Soutoku, čímž se uvolní naše vlastní prostory v budově děkanátu Pedagogické fakulty na náměstí Svobody. Z ekonomického hlediska by nebylo racionální využívat prostory, za jejichž nájem musíme platit,“ uvedl Karel Čáslava z tiskového oddělení univerzity.

Opuštěním krajského úřadu škola ušetří miliony korun ročně. „Náklady za nájem včetně energií a souvisejících služeb, jako jsou například úklid a ostraha, nás přijdou ročně na téměř pět milionů korun,“ vypočítává kvestor Stanislav Klik.

UHK musí hledat úspory i proto, že se v posledních letech potýká se slabšími ročníky, kvůli nimž se snižuje počet zapsaných studentů.

„To má přímý dopad na financování školy, proto musíme hledat úspory na všech místech. Platit nájem za prostory, které již nebudeme kapacitně potřebovat, by bylo mrháním,“ dodal Čáslava.

Univerzitě na míru

Pětimilionová částka, kterou kraj od UHK ročně inkasuje, bude hodně citelná, protože peníze z pronájmů používá kraj i na splácení úvěru za rekonstrukci pivovaru. Cena dvacetiletého úvěru je asi 1,9 miliardy korun.

Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) si tak na 20. června pozval rektora univerzity, aby ho se svým záměrem seznámil. Zároveň chce probrat i smlouvy, které kraj a škola v roce 2007 uzavřely.

Pro uvolněné prostory musí představitelé kraje najít nového nájemníka. Jelikož byly postaveny na míru škole, rádi by je nabídli podobným zařízením.

„Prostory jsou na čtyřech podlažích včetně jednoho podzemního, kde jsou fotolaboratoře. Hodily by se proto buď pro školské zařízení nebo nějakou instituci. Oslovíme i ministerstva, jestli by do Hradce Králové nezasídlila nějaká svá pracoviště. Drobit to do malých projektů by bylo složité,“ uvedl krajský radní Josef Dvořák (ČSSD).

Obě instituce musí vyřešit i to, že investor, tedy kraj, nechal při přestavbě pivovaru na Regiocentrum, některé prostory specificky upravit.

„Při výstavbě areálu došlo na základě požadavku UHK k dalším investicím, aby mohl být prostor užíván katedrou pro výtvarnou, textilní a hudební výchovu,“ upozorňuje mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Případné závazky chce hejtman s rektorem vyřídit na červnové schůzce.

Odstěhovala se i galerie

Univerzita není jedinou institucí, která z pivovaru mizí. Koncem dubna se přestěhovala Galerie Vladimíra Preclíka, která v úřadu sídlila od začátku. Prostory si při přestavbě navrhl sám sochař Preclík, který na stavbu i pravidelně dohlížel.

Jeho díla bude kraj od června vystavovat v nově zrekonstruované budově Galerie moderního umění na Velkém náměstí. Z prosklené Preclíkovy výstavní síně v Regiocentru bude podatelna.

Regiocentrum začalo sloužit od roku 2007. Vzniklo kompletní přestavbou bývalého městského pivovaru, který několik let bez využití chátral. Stavbaři úplně změnili propozice budovy, kterou kompletně probourali, aby v ní postavili nová patra.

Zmizela také velká lahvovna, která zabírala plochu téměř celého nádvoří. Z historických ležáckých sklepů zbyly jen kovové sloupy, které v budově na různých místech slouží jako dekorace. Že byla administrativní budova kdysi pivovarem, připomínají už jen hvozdy, v nichž se dříve vyráběl slad a nyní v nich má kancelář a zasedací místnost hejtman.