Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká univerzita se chlubí nejlepšími kontakty s Latinskou Amerikou

  8:15aktualizováno  8:15
Pryč je doba, kdy čeští studenti vyjížděli za vědomostmi hlavně na americké či britské školy. Hradecká univerzita je specialistou na kontakty s Latinskou Amerikou, a tak se její studenti létají vzdělávat především do Mexika, Venezuely či Peru. Z úspěchů školy pak těží hradecké firmy i samotné město.
Ze všech českých univerzit má ta hradecká zřejmě nejlepší kontakty s Latinskou Amerikou.

Ze všech českých univerzit má ta hradecká zřejmě nejlepší kontakty s Latinskou Amerikou. | foto: Profimedia.cz

Univerzita v Hradci si na spolupráci s kolegy v Latinské Americe hodně zakládá a nedávno si připsala další významný úspěch, který otevře dveře do světa desítkám studentů.

"Podepsali jsme smlouvu s mexickou Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo," hrdě informoval kancléř hradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Hradecká univerzita a zahraniční studenti

V Hradci sbírá vědomosti 31 studentů z evropských zemí, 18 z Tchaj-wanu, dva z Mexika a z Peru a dál například vysokoškoláci z Etiopie, Jemenu, Iráku, Mongolska, Nigérie, Pákistánu, Srí Lanky, Indie či Egypta

Některé partnerské univerzity:

* Mexiko: Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo

* Venezuela: Universidad de los Andes Venezuela

* Peru: Pontifica Universidad Católica del Perú

* Ghana: University of Ghana

* USA: Georgia College & State University

* Švédsko: Dalarna University

Škola v Hidalgu přitom není běžná. Jde o nejstarší, největší a nejrespektovanější vzdělávací ústav v celém Mexiku a hradecká univerzita si díky spolupráci s ním upevnila výsadní postavení mezi českými vysokými školami na tuto oblast.

První student vyrazí v lednu

Díky smlouvě studenti z Hradce budou moci pravidelně vyrážet do Mexika na výměnné pobyty. První hradecký vysokoškolák odletí už v lednu.

K těmto úspěchům univerzity přispěla především filozofická fakulta, která se Latinské Americe i Africe věnuje dlouhodobě.

Kontaktů akademiků však využívá i řada firem v kraji. "Obchodujeme s některými africkými státy, kde je hlavním jazykem francouzština. Kultura je tam natolik odlišná, že si ceníme spolupráce s univerzitními experty, kteří nám radí, jak s cizinci komunikovat. Vzájemné pochopení je pro naše obchody velmi důležité," uvedl například ředitel broumovské textilky Veba Josef Novák, který do Afriky vyváží brokát.

Příležitost studovat daleko od rodiny si už vyzkoušela i studentka Tereza Škopánová, která strávila minulý semestr v jihoamerickém Peru, na tamní nejprestižnější univerzitě v Limě. "Hradeckou univerzitu jsem si vybrala právě kvůli těmto výjezdům. Bakaláře jsem studovala v Plzni, kde to bylo mnohem problematičtější, studenti tam nemají zdaleka takový výběr jako tady," tvrdí studentka magisterského oboru

"Studenti ze zahraničí obohacují město"

Podle Jindřicha Vedlicha, náměstka primátora a současně vysokoškolského pedagoga, aktivity fakulty mohou v budoucnu přinést velké výhody i pro město a celý kraj.

"Pokud vím, velká část lékařské fakulty je zahraničními studenty dokonce financována a velký počet jich je i na farmaceutické fakultě. Budovat podobnou síť vztahů i na hradecké univerzitě má tedy určitě velký význam. Studenti ze zahraničí obohacují i město, stoupá prestiž univerzity, vědeckého výzkumu i města," říká.

Už nyní mohou lidé v ulicích Hradce narazit například na dva peruánské studenty Alexe Carranzu a Sebastiana Laza, kteří zde tráví zimní semestr. "Zrovna jsou na výletě po střední Evropě, seznámila jsem se s nimi právě v Limě," prozrazuje studentka Škopánová.

Radost z toho, že i relativně malá škola ve východních Čechách je schopná vybudovat špičkový obor, netají ani proděkan pro zahraniční styky Karel Kouba.

"Pro náš magisterský a doktorský studijní program jsou intenzivní vztahy se špičkovými latinskoamerickými školami zásadní. Mexiko je jednou z nejvýznamnějších zemí regionu a jsme velmi rádi, že jsme zde nalezli silného partnera," chválí.

Nová děkanka fakulty Pavlína Springerová si také myslí, že spolupráce s univerzitami je pro jejich obor i vědeckou činnost naprosto zásadní. "Latinská Amerika ani Afrika se nedají studovat z lavic. I proto máme uzavřeno deset smluv o studentských výměnách s neevropskými univerzitami," říká.

Kontaktů s Mexikem teď budou využívat i další fakulty, třeba na oborech cestovní ruch nebo sociální práce.

Autor:Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Najdete na iDNES.cz