Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradecká univerzita se chlubí nejlepšími kontakty s Latinskou Amerikou

  8:15aktualizováno  8:15
Pryč je doba, kdy čeští studenti vyjížděli za vědomostmi hlavně na americké či britské školy. Hradecká univerzita je specialistou na kontakty s Latinskou Amerikou, a tak se její studenti létají vzdělávat především do Mexika, Venezuely či Peru. Z úspěchů školy pak těží hradecké firmy i samotné město.
Ze všech českých univerzit má ta hradecká zřejmě nejlepší kontakty s Latinskou Amerikou.

Ze všech českých univerzit má ta hradecká zřejmě nejlepší kontakty s Latinskou Amerikou. | foto: Profimedia.cz

Univerzita v Hradci si na spolupráci s kolegy v Latinské Americe hodně zakládá a nedávno si připsala další významný úspěch, který otevře dveře do světa desítkám studentů.

"Podepsali jsme smlouvu s mexickou Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo," hrdě informoval kancléř hradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Hradecká univerzita a zahraniční studenti

V Hradci sbírá vědomosti 31 studentů z evropských zemí, 18 z Tchaj-wanu, dva z Mexika a z Peru a dál například vysokoškoláci z Etiopie, Jemenu, Iráku, Mongolska, Nigérie, Pákistánu, Srí Lanky, Indie či Egypta

Některé partnerské univerzity:

* Mexiko: Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo

* Venezuela: Universidad de los Andes Venezuela

* Peru: Pontifica Universidad Católica del Perú

* Ghana: University of Ghana

* USA: Georgia College & State University

* Švédsko: Dalarna University

Škola v Hidalgu přitom není běžná. Jde o nejstarší, největší a nejrespektovanější vzdělávací ústav v celém Mexiku a hradecká univerzita si díky spolupráci s ním upevnila výsadní postavení mezi českými vysokými školami na tuto oblast.

První student vyrazí v lednu

Díky smlouvě studenti z Hradce budou moci pravidelně vyrážet do Mexika na výměnné pobyty. První hradecký vysokoškolák odletí už v lednu.

K těmto úspěchům univerzity přispěla především filozofická fakulta, která se Latinské Americe i Africe věnuje dlouhodobě.

Kontaktů akademiků však využívá i řada firem v kraji. "Obchodujeme s některými africkými státy, kde je hlavním jazykem francouzština. Kultura je tam natolik odlišná, že si ceníme spolupráce s univerzitními experty, kteří nám radí, jak s cizinci komunikovat. Vzájemné pochopení je pro naše obchody velmi důležité," uvedl například ředitel broumovské textilky Veba Josef Novák, který do Afriky vyváží brokát.

Příležitost studovat daleko od rodiny si už vyzkoušela i studentka Tereza Škopánová, která strávila minulý semestr v jihoamerickém Peru, na tamní nejprestižnější univerzitě v Limě. "Hradeckou univerzitu jsem si vybrala právě kvůli těmto výjezdům. Bakaláře jsem studovala v Plzni, kde to bylo mnohem problematičtější, studenti tam nemají zdaleka takový výběr jako tady," tvrdí studentka magisterského oboru

"Studenti ze zahraničí obohacují město"

Podle Jindřicha Vedlicha, náměstka primátora a současně vysokoškolského pedagoga, aktivity fakulty mohou v budoucnu přinést velké výhody i pro město a celý kraj.

"Pokud vím, velká část lékařské fakulty je zahraničními studenty dokonce financována a velký počet jich je i na farmaceutické fakultě. Budovat podobnou síť vztahů i na hradecké univerzitě má tedy určitě velký význam. Studenti ze zahraničí obohacují i město, stoupá prestiž univerzity, vědeckého výzkumu i města," říká.

Už nyní mohou lidé v ulicích Hradce narazit například na dva peruánské studenty Alexe Carranzu a Sebastiana Laza, kteří zde tráví zimní semestr. "Zrovna jsou na výletě po střední Evropě, seznámila jsem se s nimi právě v Limě," prozrazuje studentka Škopánová.

Radost z toho, že i relativně malá škola ve východních Čechách je schopná vybudovat špičkový obor, netají ani proděkan pro zahraniční styky Karel Kouba.

"Pro náš magisterský a doktorský studijní program jsou intenzivní vztahy se špičkovými latinskoamerickými školami zásadní. Mexiko je jednou z nejvýznamnějších zemí regionu a jsme velmi rádi, že jsme zde nalezli silného partnera," chválí.

Nová děkanka fakulty Pavlína Springerová si také myslí, že spolupráce s univerzitami je pro jejich obor i vědeckou činnost naprosto zásadní. "Latinská Amerika ani Afrika se nedají studovat z lavic. I proto máme uzavřeno deset smluv o studentských výměnách s neevropskými univerzitami," říká.

Kontaktů s Mexikem teď budou využívat i další fakulty, třeba na oborech cestovní ruch nebo sociální práce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz