Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Z prvorepublikových bytů zbyl po nájemcích zdevastovaný dům hrůzy

  18:30aktualizováno  18:30
Prvorepublikový dům s kdysi luxusními byty v Regnerově ulici v Úpici na Trutnovsku nabízí obraz zkázy. Poslední nájemníci za sebou nechali spoušť, místnosti přetékají odpadky, ve zdech nezbyl ani gram kovu. Všechno, co mělo nějakou hodnotu, zmizelo. Město neví, co si s ruinou počít.

Místnosti plné plastů, metráky odpadků, vytrhané kabely, díry v podlaze, naprostá devastace. Tak vypadá vybydlený dům v ulici, kterou nedávno opustili sociálně nepřizpůsobiví.

Nemovitost je stejně jako její majitel v exekuci a město nemá mnoho možností, jak situaci řešit.

Fotogalerie

Dům se zhruba patnácti byty u hlavní silnice v problémové čtvrti se během pár let proměnil k nepoznání a je jen těžko představitelné, že by se prvorepublikovou stavbu, kde původně bydleli zaměstnanci textilky, dalo ještě zachránit. Připomíná jedno velké smetiště. Zatímco zvenku vypadá stále ještě poměrně zachovale, uvnitř se nabízí úděsná podívaná.

Místnosti jsou plné odpadků, především plastových lahví od vína. Na zemi se povalují rozbité záchodové mísy, nábytek, kočárky, videokazety i páchnoucí peřiny. Podle všeho tu přespávají bezdomovci. Kuriozitou jsou třicet let staré výtisky Rudého práva.

Na hlavní silnici létaly lahve od piva a kořalky

Všechno, co mělo nějakou hodnotu, včetně rozvodů elektřiny a radiátorů, zmizelo. Na schodištích dvoupatrové budovy chybí zábradlí, v některých místnostech jsou dokonce vytrhané i dřevěné trámy z podlahy. Na několika místech je děravá střecha.

Poslední nájemníci dům hrůzy, který do druhé světové války vlastnila židovská rodina Buxbaumů, opustili před zhruba třemi lety.

„Jakmile se tam nastěhovali sociálně nepřizpůsobiví, ostatní postupně utekli. Neustále tam byl rámus, na hlavní silnici létaly lahve od piva a kořalky. Když už se dům vylidňoval, v noci odváželi radiátory,“ vzpomíná postarší muž, který bydlí v jednom ze sousedních domů a který si přál zůstat v anonymitě.

Město po nedávném požáru zabezpečilo hlavní vchod od silnice, jinak má ale poněkud svázané ruce. Dům je podle údajů v katastru nemovitostí v exekuci, majitel je s největší pravděpodobností pouze bílým koněm, který nemovitost „koupil“, když už nevydělávala žádné peníze.

Koupit ruinu za milion?

Starosta Radim Fryčka (KSČM) přiznává, že je to velký úpický problém. „Dům je v exekuci a stále to není vyřešené. Nejraději bychom ho zbourali, ale nepatří nám. O možnosti podobné domy odkoupit jsme jednali na pracovním zastupitelstvu, k žádnému závěru jsme zatím nedošli,“ vysvětluje starosta.

Podle něj je navíc velmi obtížné přimět k jednání vlastníky podobných objektů, kteří vydělávají na sociálním bydlení. „S původním majitelem jsme se chtěli sejít, ale vůbec nereagoval. Současný vlastník není vůbec k sehnání,“ přiznává Fryčka.

Podle zastupitele Petra Hrona ale úpická radnice není v tomto směru příliš aktivní.

„Řešením je domluvit se s majitelem na odkoupení nebo dům koupit v dražbě, zbourat ho a rázem získáme pozemek, který budeme moci využít. Například pro nová parkoviště, která v Úpici chybějí. Chápu, že se veřejnosti špatně vysvětluje, že koupíme za milion ruinu, protože ji chceme zbourat. Myslím, že toho se vedení města bojí,“ říká Petr Hron (Žít v Úpici).

Problémová lokalita

Rizikových domů v podobném stavu je v Úpici více, hlavně v Regnerově ulici, . Dvě sousední budovy jsou obydlené už jen zčásti a dost možná jim hrozí podobný osud jako ruině s číslem popisným 396. Totéž platí o nedaleké bytovce v Belvederu.

Do Regnerovy ulice ve směru na Havlovice se v minulosti začali ve větší míře koncentrovat sociálně nepřizpůsobiví. Dlouhá třída se zařadila mezi nejproblémovější lokality v šestitisícovém městě. Největší problémy byly kolem roku 2013, kdy v celé Úpici prudce vzrostla kriminalita. Místní na to reagovali peticemi. Město posílilo kamerový systém i spolupráci s trutnovskými městskými strážníky, založit vlastní městskou policii ale zastupitelé odmítli.

Ještě v roce 2016 tři čtvrtiny dotázaných v průzkumu, který nechalo zpracovat město, uvedly, že se v Úpici necítí bezpečně. Jako důvod zmínily vysoký počet sociálně nepřizpůsobivých z řad romské komunity, drogově závislých či lidí bez domova.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz