Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úpice rekordně investuje, vznikne amfiteátr, kanceláře i nová hřiště

  18:51aktualizováno  18:51
Úpice na Trutnovsku připravuje největší investici za poslední roky. Místo zchátralých domů na náměstí vyrostou dvě kancelářské budovy za 30 milionů se zázemím pro muzeum i ochotníky. Mezi divadlem a novostavbou bude odpočinková zóna.

Náměstí v Úpici na Trutnovsku. | foto: Tomáš Plecháč

Radnice připravuje také dokončení rekonstrukce historické Dřevěnky, kterou město opravuje už několik let. Stavba kancelářských budov je jednou z největších investic v úpické novodobé historii. Zastupitelé zatím posvětili záměr, na podzim by měli vybrat dodavatele stavby a schválit bankovní úvěr.

Značnou část budov obsadí Městské muzeum, které už nemá místo na skladování tisíců exponátů. Na půdě vznikne depozitář s rozlohou přibližně 120 metrů čtverečných. Díky tomu, že obrazy mohou být zavěšeny v síťových závěsech, úložná plocha muzea se mnohonásobně zvětší.

V nových budovách rovněž bude zázemí pro restaurátorskou dílnu, odborná knihovna, badatelna či konferenční místnost. Další kanceláře využijí úpičtí ochotníci, televize JS, spolky nebo turistické informační centrum.

Úspěch v dotacích

  • Úpice je v posledních letech úspěšná v získávání dotací. Díky šestimilionovému grantu z operačního programu Životní prostředí v roce 2013 stavaři zajistili svahové sesuvy na Nezvalově a Wolkerově stezce.
  • O rok později vzniklo za 2,5 milionu sportovní a odpočinkové centrum v lesoparku Dlouhé Záhony.
  • Díky dotacím město také mohlo zateplit Základní školu Bratří Čapků a Mateřskou školu Veselka, kde navíc v roce 2015 za 2,5 milionu korun vzniklo přírodní hřiště.
  • V posledních dvou letech také došlo k výměně oken v budově úpického gymnázia a střední odborné školy. Od roku 2010 radnice postupně opravuje nejstarší památku ve městě - unikátní Dřevěnku.
  • Na dotacích už získala přes pět milionů a v současnosti se uchází o desetimilionový grant na dokončení rekonstrukce.

Projekt oživí celé úpické náměstí. Mezi novými budovami a protilehlým Divadlem Aloise Jiráska vznikne odpočinková zóna s amfiteátrem a mobilními lavičkami. Přibude prostor pro stánkaře při městských oslavách, pouti či adventních trzích. Díky mírnému sklonu by tu do budoucna mohlo být také letní kino.

Ne spekulantům s nemovitostmi

O záměru se v posledních měsících v Úpici hodně mluví, avšak někteří opoziční zastupitelé vystupují proti jeho realizaci. Podle nich je investice nepřipravená, nedostatečně prodiskutovaná s veřejností a především prý má Úpice v současné době jiné priority.

„Mrzí mě, co se kolem toho v poslední době děje. O odkoupení obou domů se jednalo několik let. Podařilo se nám pro ně najít účelné využití, není to nic vyumělkovaného. Pevně věřím, že se nám to podaří do konce tohoto volebního období dodělat,“ říká místostarosta Karel Šklíba.

Stavět by se mělo začít ještě letos, projekt však nabral mírné zpoždění. Na konci června zastupitelé měli schválit vypsání tendru na dodavatelskou firmu, stavební povolení však ještě není hotové. Zastupitelstvo proto tento bod odsunulo na zářijovou schůzi. Kancelářské budovy mají být dokončeny v příštím roce.

V původních objektech byl hotel, později pohřebnictví a prodejna. V posledních letech byly nemovitosti na prodej. V loňském roce je koupilo město a rozhodlo je využít pro své rozvojové plány. Jedním z důvodů investice bylo zabránit tomu, aby nemovitosti získali spekulanti, kteří by do nich nastěhovali sociálně nepřizpůsobivé (o sociálních problémech v Úpici čtěte zde).

Dům s číslem popisným 32 už šel k zemi, druhý stavaři opraví a připojí k novostavbě. Rekonstrukce bude stát více než 30 milionů korun. Úvěr ve výši 36 milionů zahrnuje i částku, za kterou město objekty získalo. Zastupitelé už dříve schválili, že půjčka bude mít maximální splatnost 10 let.

Víceúčelová plocha pro nohejbal a malý fotbal

„Patříme mezi nejméně zadlužená města. Není proto třeba se obávat, že se v Úpici nebude deset let nic dít,“ poznamenává předseda finančního výboru Martin Dytrych.

Mezi investice, které se městu povedlo v letošním roce už zahájit, patří oprava střechy a podkroví v Základní umělecké škole A. M. Buxton za šest milionů korun. Na spadnutí je rekonstrukce povrchu stadionu na hřišti u Základní školy Lány.

„V nejbližší době se rozhodne, zda na projekt získáme dotaci. Škvárovou dráhu nahradí tartanová, vznikne zde také víceúčelová plocha pro nohejbal, malý fotbal a další sporty,“ vysvětluje Karel Šklíba. Město zaplatí dvě třetiny nákladů, přibližně čtyři miliony korun. Do konce listopadu by rekonstrukce měla být hotova.

„Pracujeme na zateplení tělocvičny, kde jsou velké tepelné ztráty. Máme rovněž zažádáno o dotaci na zateplení Divadla Aloise Jiráska,“ naznačuje místostarosta. Mezi další připravované projekty patří sanace skalního sesuvu v Regnerově ulici, na kterou už má radnice schválenou dotaci. Zároveň s tím chce postavit chodník až ke sportovnímu areálu Sparta.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz