Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úpice rekordně investuje, vznikne amfiteátr, kanceláře i nová hřiště

  18:51aktualizováno  18:51
Úpice na Trutnovsku připravuje největší investici za poslední roky. Místo zchátralých domů na náměstí vyrostou dvě kancelářské budovy za 30 milionů se zázemím pro muzeum i ochotníky. Mezi divadlem a novostavbou bude odpočinková zóna.

Náměstí v Úpici na Trutnovsku. | foto: Tomáš Plecháč

Radnice připravuje také dokončení rekonstrukce historické Dřevěnky, kterou město opravuje už několik let. Stavba kancelářských budov je jednou z největších investic v úpické novodobé historii. Zastupitelé zatím posvětili záměr, na podzim by měli vybrat dodavatele stavby a schválit bankovní úvěr.

Značnou část budov obsadí Městské muzeum, které už nemá místo na skladování tisíců exponátů. Na půdě vznikne depozitář s rozlohou přibližně 120 metrů čtverečných. Díky tomu, že obrazy mohou být zavěšeny v síťových závěsech, úložná plocha muzea se mnohonásobně zvětší.

V nových budovách rovněž bude zázemí pro restaurátorskou dílnu, odborná knihovna, badatelna či konferenční místnost. Další kanceláře využijí úpičtí ochotníci, televize JS, spolky nebo turistické informační centrum.

Úspěch v dotacích

  • Úpice je v posledních letech úspěšná v získávání dotací. Díky šestimilionovému grantu z operačního programu Životní prostředí v roce 2013 stavaři zajistili svahové sesuvy na Nezvalově a Wolkerově stezce.
  • O rok později vzniklo za 2,5 milionu sportovní a odpočinkové centrum v lesoparku Dlouhé Záhony.
  • Díky dotacím město také mohlo zateplit Základní školu Bratří Čapků a Mateřskou školu Veselka, kde navíc v roce 2015 za 2,5 milionu korun vzniklo přírodní hřiště.
  • V posledních dvou letech také došlo k výměně oken v budově úpického gymnázia a střední odborné školy. Od roku 2010 radnice postupně opravuje nejstarší památku ve městě - unikátní Dřevěnku.
  • Na dotacích už získala přes pět milionů a v současnosti se uchází o desetimilionový grant na dokončení rekonstrukce.

Projekt oživí celé úpické náměstí. Mezi novými budovami a protilehlým Divadlem Aloise Jiráska vznikne odpočinková zóna s amfiteátrem a mobilními lavičkami. Přibude prostor pro stánkaře při městských oslavách, pouti či adventních trzích. Díky mírnému sklonu by tu do budoucna mohlo být také letní kino.

Ne spekulantům s nemovitostmi

O záměru se v posledních měsících v Úpici hodně mluví, avšak někteří opoziční zastupitelé vystupují proti jeho realizaci. Podle nich je investice nepřipravená, nedostatečně prodiskutovaná s veřejností a především prý má Úpice v současné době jiné priority.

„Mrzí mě, co se kolem toho v poslední době děje. O odkoupení obou domů se jednalo několik let. Podařilo se nám pro ně najít účelné využití, není to nic vyumělkovaného. Pevně věřím, že se nám to podaří do konce tohoto volebního období dodělat,“ říká místostarosta Karel Šklíba.

Stavět by se mělo začít ještě letos, projekt však nabral mírné zpoždění. Na konci června zastupitelé měli schválit vypsání tendru na dodavatelskou firmu, stavební povolení však ještě není hotové. Zastupitelstvo proto tento bod odsunulo na zářijovou schůzi. Kancelářské budovy mají být dokončeny v příštím roce.

V původních objektech byl hotel, později pohřebnictví a prodejna. V posledních letech byly nemovitosti na prodej. V loňském roce je koupilo město a rozhodlo je využít pro své rozvojové plány. Jedním z důvodů investice bylo zabránit tomu, aby nemovitosti získali spekulanti, kteří by do nich nastěhovali sociálně nepřizpůsobivé (o sociálních problémech v Úpici čtěte zde).

Dům s číslem popisným 32 už šel k zemi, druhý stavaři opraví a připojí k novostavbě. Rekonstrukce bude stát více než 30 milionů korun. Úvěr ve výši 36 milionů zahrnuje i částku, za kterou město objekty získalo. Zastupitelé už dříve schválili, že půjčka bude mít maximální splatnost 10 let.

Víceúčelová plocha pro nohejbal a malý fotbal

„Patříme mezi nejméně zadlužená města. Není proto třeba se obávat, že se v Úpici nebude deset let nic dít,“ poznamenává předseda finančního výboru Martin Dytrych.

Mezi investice, které se městu povedlo v letošním roce už zahájit, patří oprava střechy a podkroví v Základní umělecké škole A. M. Buxton za šest milionů korun. Na spadnutí je rekonstrukce povrchu stadionu na hřišti u Základní školy Lány.

„V nejbližší době se rozhodne, zda na projekt získáme dotaci. Škvárovou dráhu nahradí tartanová, vznikne zde také víceúčelová plocha pro nohejbal, malý fotbal a další sporty,“ vysvětluje Karel Šklíba. Město zaplatí dvě třetiny nákladů, přibližně čtyři miliony korun. Do konce listopadu by rekonstrukce měla být hotova.

„Pracujeme na zateplení tělocvičny, kde jsou velké tepelné ztráty. Máme rovněž zažádáno o dotaci na zateplení Divadla Aloise Jiráska,“ naznačuje místostarosta. Mezi další připravované projekty patří sanace skalního sesuvu v Regnerově ulici, na kterou už má radnice schválenou dotaci. Zároveň s tím chce postavit chodník až ke sportovnímu areálu Sparta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Najdete na iDNES.cz