Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchod promění náměstí. Zmizí parkování nadivoko, kašnu posunou

  9:35aktualizováno  9:35
Masarykovo náměstí v Náchodě už nebude jen velkým parkovištěm, ale chce lákat i k odpočinku. Radnice ho do příštího roku postupně za více než osm milionů korun promění.

Za radnicí bývalo židovské město. Po průzkumu tam vznikne parkoviště i místo pro kulturu nebo trhy. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

U kostela sv. Vavřince vznikne klidné zákoutí s historickou kašnou a v budoucnu i s lavičkou Josefa Škvoreckého. Mění se i parkování, chůze na podpatcích bude pro ženy pohodlnější.

Fotogalerie

"Budeme pokračovat v úpravách chodníků, u obchodu Stival se ještě čeká, až majitel domů dokončí fasádu. Na chodníku před radnicí bychom rádi viděli vyskládaný městský znak," řekl místostarosta Tomáš Šubert.

Celková částka za úpravy náměstí přesáhne 8,5 milionu korun. Přestavba náměstí začala už loni, když město pořídilo nové osvětlení a plochu nechalo zčásti předláždit.

Chodníky rozšířili, aut bude méně

Už letos v horní části pod hotelem Beránek se přeznačila parkovací stání. Od poloviny června se opravovaly chodníky před poštou a radnicí až k pěší zóně a také k Tyršově ulici, město je dalo o půl až jeden metr rozšířit.

"Sem necháme vložit široké pásy z velkoformátových kamenných desek pro lepší chůzi na vyšších podpatcích," dodal místostarosta. Tyto desky se do budoucna možná rozšíří na všechny chodníky na náměstí.

Mění se také parkování. Doposud na náměstí stávala auta nadivoko i mimo značení, vešlo se jich tam až 230. Nově tam budou smět parkovat dva autobusy a pouze 161 aut.

Posune se také jízdní dráha pro auta. Řidiči budou jezdit dál od renesančního kostela, který kvůli otřesům už dlouho trpí a praská.

O kašnu se teď starají restaurátoři

Kolem celého kostela díky tomu nově vznikne klidová plocha a odpočinkové zákoutí se stromy, lavičkami a kašnou.

Kvůli tomu už padly vzrostlé stromy okolo kašny a památka se stěhuje o 2,5 metru dál. Restaurátoři ji rozebrali a převezli ji do technických služeb, kde ji opravují. Přesun kašny i s opravami inženýrských sítí vyjde skoro na 1,9 milionu korun.

Nyní plochu pod kašnou zkoumají archeologové. "Našli jsme starší kamenné základy a dole také dřevěný rošt," uvedl archeolog Regionálního muzea v Náchodě Jan Tůma.

"Současná kašna pochází podle historických zpráv z první poloviny 19. století. Předtím tam stávala starší dřevěná kašna z doby kolem roku 1839," dodal archeolog.

Až kašnu umístí blíž ke kostelu, radnice ji plánuje osvítit LED diodami. Na celé náměstí přibudou nové lavičky, stojany na kola i odpadkové koše.

Lidé se budou moci osvěžit vodou z pítka a u kašny zřejmě už v příštím roce zakotví lavička rodáka a slavného spisovatele Josefa Škvoreckého.

Za radnicí přibyde parkoviště i místo pro trhy

Kromě toho město nechává upravit proluku za novorenesanční radnicí u Krámské ulice. Dříve tam bývala vietnamská tržnice a po jejím zbourání tam parkovala auta.

Na upravené ploše by nově mělo vzniknout kolem 48 parkovacích míst a také odpočinkové zákoutí s vodotryskem. Za radnicí se budou moci pořádat třeba farmářské trhy. Úpravy u Krámské ulice přijdou na 6,8 milionu korun.

V zadním traktu radniční budovy vznikne přes prázdniny výtah, který zpřístupní všechna patra budovy i pro lidi, kteří se pohybují s obtížemi.

Přibyla parkoviště v poblíž náměstí i u soudu

Ve městě od začátku roku přibyla parkovací místa i v okolí centra. Od května mohou řidiči využívat placené parkoviště se 180 místy v areálu bývalé Tepny. Plochu městu půjčila společnost Protivítr-Invest zdarma na tři roky.

Od konce července jsou v předčasném užívání parkoviště v okolí okresního soudu, kde sídlí část městského úřadu. Nových 43 míst vzniklo za 1,1 milionu korun v ulicích Dvořákova, Janáčkova, Raisova a Palachova.

Vejde se tam také jeden autobus pro vězeňskou službu. Město tam navíc upravilo chodníky a nevyhovující bezbariérové prvky. Řidiči si však v okolí soudu musí dát pozor na změněné dopravní značky.

"Ulice Janáčkova je obousměrná až po výjezd na Pražskou ulici, v ulici Palachova je obousměrný provoz v celé délce a ulice Dvořákova je z křižovatky s ulicí Palachovou jednosměrná na výjezd do Pražské ulice," říká mluvčí radnice Nina Adlof.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz