Náchod promění náměstí. Zmizí parkování nadivoko, kašnu posunou

  9:35aktualizováno  9:35
Masarykovo náměstí v Náchodě už nebude jen velkým parkovištěm, ale chce lákat i k odpočinku. Radnice ho do příštího roku postupně za více než osm milionů korun promění.

Za radnicí bývalo židovské město. Po průzkumu tam vznikne parkoviště i místo pro kulturu nebo trhy. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

U kostela sv. Vavřince vznikne klidné zákoutí s historickou kašnou a v budoucnu i s lavičkou Josefa Škvoreckého. Mění se i parkování, chůze na podpatcích bude pro ženy pohodlnější.

Fotogalerie

"Budeme pokračovat v úpravách chodníků, u obchodu Stival se ještě čeká, až majitel domů dokončí fasádu. Na chodníku před radnicí bychom rádi viděli vyskládaný městský znak," řekl místostarosta Tomáš Šubert.

Celková částka za úpravy náměstí přesáhne 8,5 milionu korun. Přestavba náměstí začala už loni, když město pořídilo nové osvětlení a plochu nechalo zčásti předláždit.

Chodníky rozšířili, aut bude méně

Už letos v horní části pod hotelem Beránek se přeznačila parkovací stání. Od poloviny června se opravovaly chodníky před poštou a radnicí až k pěší zóně a také k Tyršově ulici, město je dalo o půl až jeden metr rozšířit.

"Sem necháme vložit široké pásy z velkoformátových kamenných desek pro lepší chůzi na vyšších podpatcích," dodal místostarosta. Tyto desky se do budoucna možná rozšíří na všechny chodníky na náměstí.

Mění se také parkování. Doposud na náměstí stávala auta nadivoko i mimo značení, vešlo se jich tam až 230. Nově tam budou smět parkovat dva autobusy a pouze 161 aut.

Posune se také jízdní dráha pro auta. Řidiči budou jezdit dál od renesančního kostela, který kvůli otřesům už dlouho trpí a praská.

O kašnu se teď starají restaurátoři

Kolem celého kostela díky tomu nově vznikne klidová plocha a odpočinkové zákoutí se stromy, lavičkami a kašnou.

Kvůli tomu už padly vzrostlé stromy okolo kašny a památka se stěhuje o 2,5 metru dál. Restaurátoři ji rozebrali a převezli ji do technických služeb, kde ji opravují. Přesun kašny i s opravami inženýrských sítí vyjde skoro na 1,9 milionu korun.

Nyní plochu pod kašnou zkoumají archeologové. "Našli jsme starší kamenné základy a dole také dřevěný rošt," uvedl archeolog Regionálního muzea v Náchodě Jan Tůma.

"Současná kašna pochází podle historických zpráv z první poloviny 19. století. Předtím tam stávala starší dřevěná kašna z doby kolem roku 1839," dodal archeolog.

Až kašnu umístí blíž ke kostelu, radnice ji plánuje osvítit LED diodami. Na celé náměstí přibudou nové lavičky, stojany na kola i odpadkové koše.

Lidé se budou moci osvěžit vodou z pítka a u kašny zřejmě už v příštím roce zakotví lavička rodáka a slavného spisovatele Josefa Škvoreckého.

Za radnicí přibyde parkoviště i místo pro trhy

Kromě toho město nechává upravit proluku za novorenesanční radnicí u Krámské ulice. Dříve tam bývala vietnamská tržnice a po jejím zbourání tam parkovala auta.

Na upravené ploše by nově mělo vzniknout kolem 48 parkovacích míst a také odpočinkové zákoutí s vodotryskem. Za radnicí se budou moci pořádat třeba farmářské trhy. Úpravy u Krámské ulice přijdou na 6,8 milionu korun.

V zadním traktu radniční budovy vznikne přes prázdniny výtah, který zpřístupní všechna patra budovy i pro lidi, kteří se pohybují s obtížemi.

Přibyla parkoviště v poblíž náměstí i u soudu

Ve městě od začátku roku přibyla parkovací místa i v okolí centra. Od května mohou řidiči využívat placené parkoviště se 180 místy v areálu bývalé Tepny. Plochu městu půjčila společnost Protivítr-Invest zdarma na tři roky.

Od konce července jsou v předčasném užívání parkoviště v okolí okresního soudu, kde sídlí část městského úřadu. Nových 43 míst vzniklo za 1,1 milionu korun v ulicích Dvořákova, Janáčkova, Raisova a Palachova.

Vejde se tam také jeden autobus pro vězeňskou službu. Město tam navíc upravilo chodníky a nevyhovující bezbariérové prvky. Řidiči si však v okolí soudu musí dát pozor na změněné dopravní značky.

"Ulice Janáčkova je obousměrná až po výjezd na Pražskou ulici, v ulici Palachova je obousměrný provoz v celé délce a ulice Dvořákova je z křižovatky s ulicí Palachovou jednosměrná na výjezd do Pražské ulice," říká mluvčí radnice Nina Adlof.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Další z rubriky

Petice zabrala, v ulicích u nemocnice v Náchodě zaparkují jen místní

Parkování v Nemocniční ulici v Náchodě.

Parkování v okolí přestavované nemocnice v Náchodě se znovu změní. V několika ulicích v budoucnu zaparkují jen místní...

Sester v Hradeckém kraji chybí už stovka, hejtman žádá pomoc od vlády

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Na sto zdravotních sester schází nemocnicím v Královéhradeckém kraji. V dalších letech může být ještě hůř. Hradecký...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz