Na snímku uprchlíci ze Sýrie překračují hranice u tureckého města Ceylanpinar.

Na snímku uprchlíci ze Sýrie překračují hranice u tureckého města Ceylanpinar. | foto: Reuters

Uprchlíci ze Sýrie zamíří do Kostelce, důvod k obavám prý neexistuje

  • 27
Do pobytového centra v Kostelci nad Orlicí nejspíš ještě na jaře zamíří vlna uprchlíků ze Sýrie. Důvod k obavám? Prý neexistuje. Dočasný azyl by v tamních kasárnách mělo najít asi patnáct rodin. Radnice věří, že ministerstvo všechno zvládne.

Neskrývané obavy třeba i z infiltrace radikálů a sympatizantů Islámského státu, ale na druhou stranu i důkaz „člověčenství“ či morální povinnost pomoct potřebným.

Tak rozporuplné reakce vyvolávají zvěsti o příchodu přibližně 70 syrských uprchlíků do pobytového centra v Kostelci nad Orlicí.

Pobytové středisko v Kostelci

  • Pobytové středisko v Kostelci nyní nabízí 275 lůžek, volných je zhruba sto. Pro uprchlíky jsou k dispozici psycholog, sociální poradenství, posilovna, tělocvična, kroužky, pro děti pak vyrovnávací třída s výukou češtiny. Azyl zde budou mít zajištěný na několik měsíců a podle předchozích zkušeností v Česku většina zůstane, i když nebezpečí v jejich vlasti pomine.

Pobytové středisko v Kostelci funguje už od roku 2001. Místní obyvatelé proti němu podepisovali petici, měli strach hlavně z chorob a nárůstu kriminality. Přestože problémy v multikulturním soužití skutečně vznikly, situace se už dávno uklidnila.

V někdejších sovětských kasárnách by asi patnáct rodin mělo najít dočasný azyl nejspíš ještě na jaře a Kostelec je podle ministerstva zahraničí jasnou volbou, protože jako v jediném českém středisku zde mohou žít velké rodiny pohromadě.

Přestože mezi uprchlíky je řada křesťanů, kteří trpí brutálním pronásledováním ze strany Islámského státu, všechny z nich před příchodem do Kostelce nejprve prověří české bezpečnostní složky.

Výběr Kostelce je logický

„Spoléhám na to, že ministerstvo vnitra a zahraničí svou práci odvedou perfektně a nečekáme žádné problémy,“ říká kostelecký místostarosta Tomáš Langr, který letos kvůli příjezdu Syřanů středisko navštívil:

„Byli jsme tam i se starostou, abychom dostali nějaké bližší informace, protože z příslušných institucí jsme dosud žádné neobdrželi.“

O tom, zda tyto rodiny budou umístěny zrovna v Kostelci, se prý ještě nerozhodlo, ale vzhledem k jeho zařazení v celém řetězci by to znělo logicky. „Určitě to není žádné bezpečnostní riziko, ostatně několik občanů syrské národnosti, stejně jako Palestince či Libanonce, už u nás máme,“ říká místostarosta.

Ani krajský radní pro sociální oblast Josef Lukášek (KSČM) se neobává, že by běženci pro Kostelec a okolí znamenali riziko.

„Je sice spousta otázek kolem toho, zda zůstanou nebo kde budou zaměstnaní, ale větší obavy mám spíš z hlediska karantény a zdravotního stavu uprchlíků. A také přemýšlím nad tím, zda tento počet pomůže. Zkrátka jestli by pro Sýrii nebyla nějaká účinnější pomoc. Ale to je spíš otazník pro celý svět,“ přemýšlí Lukášek.

Jsou zde Ukrajinci i Maročané

V Kostelci je nyní nejvíce běženců pocházejících z Ukrajiny a Ruska, jsou tu ale i lidé pocházející z Kuby, Senegalu, Toga, Maroka či Nepálu.

„Spoléhám na to, že to budou vybraní Syřané, u kterých bude naprosto bezpečně prokázáno, že potřebují zdravotnickou i humanitární pomoc. S jejich příchodem bezvýhradně souhlasím, i já však vnímám, že militantní Islám může zneužívat čehokoliv a kohokoli a právě od toho máme fungující složky, které jsou schopné ty lidi prověřit,“ říká hradecký poslanec Jiří Štětina (Úsvit).

Podle organizace Amnesty International by měl Západ z válkou rozvrácené Sýrie přijmout až desítky tisíc běženců. Hovoří se dokonce o povinných kvótách jejich přijímání.